Kıymetli Dostlarım

Franchise Dünyası dergimizin yeni sayısında sizlerle buluşmanın gururunu taşıyoruz. Franchise sektöründeki en yeni gelişmeler ve haberler ile sizinle tekrar bir araya gelmenin sevinci ve heyecanı içerisindeyiz. Türkiye’de franchising, gıdadan gayrimenkule, otomotivden eğitime günden güne birçok sektörde büyüyen bir sistem. Farklı sektörlerden birçok markanın franchise uygulamalarıyla daha da geliştiğini ve büyüdüğünü görüyoruz.

Örnek vermek gerekirse yiyecek ve içecek sektörünün yoğunlukta olduğu ülkemizde, son yıllarda özellikle gıda markalarımız ulusal ve uluslararası pazarlarda başarılar elde ediyor. Bunların yanı sıra Türkiye’deki inşaat sektöründe yaşanan yükselişe paralel olarak gayrimenkul sektörünün büyümesi ve yabancı yatırımcıların pazara girmesiyle gayrimenkul danışmanlığı alanında da franchise sistemine büyük bir ilgi var. Bu alanların dışında oto yıkama, kuru temizleme, spor, güzellik, eğlence ve eğitim sektörü gibi 30’dan fazla hizmet alanlarında bu sistemi görüyoruz. Franchise sistemi sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da kabul görmüş en kazançlı ekonomi ve büyüme modelidir. Bir franchise satın almak; sıfırdan yeni bir iş kurmadan markalaşmaya, fiyatlandırmadan pazarlamaya kadar her düzeyde çalışan bir model edinmenize olanak sağlar. Bir franchise işletmesi, franchisor’un hem idari hem de pazarlama alanlarında sunduğu “know-how” ve verdiği eğitim ile daha hızlı büyüme ivmesi yakalar.

Türkiye’nin dinamik ekonomisi ve girişimci ruhunun yanı sıra birçok
uluslararası markanın Türkiye pazarına ilgisi, franchise sektörünün gelişmesini destekledi. Türkiye’de restoran, perakende, otomotiv, giyim ve hizmet sektörleri gibi birçok farklı sektörde franchise fırsatları bulunmaktadır. Markalaşmak bir ülkenin gelişimi için en gerekli etkenlerden biridir. Bugün tüm güçlü ekonomiler dünya pazarlarını markaları ile ele geçirmektedirler. Birçok inovatif düşüncesi, dünya standartlarında ürün ve hizmetleri barındıran Türkiye girişimcileri ve firmaları artık kabuklarından sıyrılmalı, güçlerinin farkına vararak dünya standartlarında markalar geliştirmelidirler. Dünya çapında markaların yaratılması da ancak franchising sistemi ile mümkündür.

Kararlılık ve heyecanla yürüttüğümüz çalışmalarımıza, 2024 yılında da aynı hızda devam edecek ve daha birçok başarılı projeler ile karşınıza çıkacağız. Ülkemizin ve Franchise sistemi içinde faaliyet gösteren tüm firmaların başarılı ve verimli yarınlara doğru yol alması hedefiyle sürdürdüğümüz yoğun çalışmalarımız süresince sizleri aramızda görmek ve başarılarımızı sizlerle paylaşmak en büyük ödülümüzdür. UFRAD tarafından 32 yıldır desteklenen Franchising fuarları, sektörlerimizin nabzını tutmaktadır. Bu yıl TÜYAP organizasyonunda ve UFRAD iş birliğinde ilk kez gerçekleşecek FRANCHISE ISTANBUL EXPO Fuarımızın, 6-10 Şubat 2024 tarihlerinde, çok daha verimli ve faydalı geçmesi amacıyla 5 gün boyunca, EMITT 2024 fuarı ile eş zamanlı yapılmasına karar verilmiştir. UFRAD olarak amacımız, markalarımızın ulusal ve uluslararası büyümelerine azami destek vermektir. Üyelerimiz başta olmak üzere tüm markalarımızın küresel büyüme ve başarılarını her zaman destekliyor ve teşvik ediyoruz. Sizleri de bu yolculukta yanımızda görmekten mutluluk duyarız.Gelecek sayımızda tekrar görüşmek üzere sağlık ve mutluluk dileklerimi sunarım.
Sevgi ve Saygılarımla,