Kıymetli Dostlarım

Franchise Dünyası dergimizin yeni sayısında sizlerle buluşmanın gururunu taşıyoruz. Franchise sektöründeki en yeni gelişmeler ve haberler ile sizinle tekrar bir araya gelmenin sevinci ve heyecanı içerisindeyiz. Öncelikle şahsım ve yönetim kurulum ve tüm UFRAD üyeleri adına aziz ülkemize geçmiş olsun diyerek sözlerime başlamak isterim. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diler, yaralılarımıza acil şifalar temenni ederiz. Hepimizin yüreklerini yakan afet bölgesine olan yardım faaliyetleri için UFRAD ailesi olarak AFAD ve Kızılay’la koordine içerisinde 24 saat çalışan depremzedelere destek ve koordinasyon merkezini ivedilikle oluşturduk. Öncelikle arama kurtarma ekipleri, iş makineleri, 894 ısıtıcı üretimi ve elektrik alt yapısı hizmeti, acil ihtiyaç malzemesi tırları, konaklama alanları, sahra hastaneleri ve seyyar mutfaklar oluşturulan başlıca ilk yardım desteklerimizdendir.

Depremden etkilenen vatandaşlarımıza barınma ve yiyecek desteği sağlamak için tüm kurum ve kuruluşlarımız kapılarını açtı. En temel ihtiyaç olan gıda ağırlıklı çalışmalarımızda , fast food zincirlerimiz menü dağıtımlarını tüm afet bölgesindeki ihtiyaç noktalarına ulaştırdılar. Sıcak çorba ikramından, kuru gıdaya, gerekli tüm gıda malzemelerini, tüm üye markalarımız canla başla çalışarak afet bölgelerine ilettiler. Gıda desteğinin yanı sıra nakdi destek fonları ile birlikte giysi, kişisel bakım yardım kolileri de ivedilikle afet bölgelerine aktarıldı. Eğitim kurumlarımız çocukların depremin piskolojik etkilerini bir nebze de olsa azaltmak için piskolojik destek merkezleri kurmuşlardır. Yine İstenildiğinde bölgeye sevkedilmek üzere Depremzedelere Psikolojik Destek Ekipleri kurulmuştur. Zaman birlik olma zamanı, bu günleri hep birlikte aşacağız. Bizler, igili makamların koordinasyonunda, sağlık ocağı, kütüphane, kreş ve aşevinden oluşan “Konteyner Kent” kurmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Herkesin az çok demeden yardım etmesi bölgenin kalkınması için oldukça önemlidir. Tüm bu çalışmalarımız ve desteklerimiz 24 saat çalışan depremzedelere destek ve koordinasyon merkezimiz tarafından üzerine katılarak devam edecektir. Bölgedeki ihtiyaçlara göre gereken tüm projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz.

Franchise sistemi, bir markanın iş modelini, ürünlerini, hizmetlerini ve marka kimliğini, başka bir şirketin kullanması için lisans vermesi anlamına gelir. Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde  sistemi, hem franchise veren markalar hem de franchise alan girişimciler için birçok fayda sağlamaktadır. Yatırımcılar için düşük risk, daha hızlı büyüme, daha az risk, operasyonel destek ve marka bilinirliği franchise sisteminin başlıca avantajlarındandır. Yurt içine kıyasla yurt dışı franchising başlangıç maliyetleri biraz daha düşük maliyetlidir. Franchise sözleşmelerinde farklılıklar yaşanabilmektedir. Bu noktada da, hukuki sözleşmelerinin mutlaka franchise hukuku konusunda uzman bir avukat danışmanlığı ile yapılması gerekmektedir.

Orta Doğu başta olmak üzere Kanada, Norveç, Hollanda, Polonya, Almanya,Rusya gibi ülkelerde üye markalarımızın yurt dışı açılımları sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Yüz binlerce çalışana iş imkanı sağlayan sektörümüzün rakamsal verilerine baktığımızda; 2022’de franchise sektörünün ürettiği istihdam sayısının 300.000 kişiyi aştığını Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısının 3.700 Zincir işletmelere bağlı şube sayısının 66.000 Yurt dışına açılan türk marka sayısının: 405 olduğunu ifade etmek isterim. Franchise sektörüne 2023 yılında 25.000’den fazla girişimci arandığını, franchising sektörünün büyüklüğünün ise 65 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Ayrıca, bu yıl, Türkiye’nin en büyük fuarcılık firması TÜYAP ile “Franchise İstanbul Expo Fuarını 19 – 22 Ekim 2023 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde Franchise sektörünün hizmetine sunacaktır. Franchise İstanbul Expo 2023, katılımcı markaların Franchise satışlarına doğrudan etki ederken yatırımcı adaylarının karar süreçlerini de hızlandıracak seminerler, söyleşiler, konferanslar ve diğer etkinliklerle markaları ve yatırımcıları sektör hakkında güçlü bir şekilde bilgilendirecek ve yönlendirecektir. Franchise sektörünün buluşma noktası olacak bu devasa organizasyon, sistemin tüm oyuncularını tek bir çatı altında toplayacak en önemli organizasyondur. Franchise sektörünün kapsadığı bütün firmaların, Franchise İstanbul Expo 2023’de yer almaları tüm Franchise sektörüne ve tabii ki de ülkemiz ekonomisine hissedilir katkılar sağlayacaktır.

UFRAD olarak üyelerimiz başta olmak üzere tüm markalarımızın küresel büyüme ve başarılarını destekliyor ve teşvik ediyoruz. Franchise markalarımızı ve yüzlerce lokasyonda faaliyet gösteren, on binlerce kişiye istihdam sağlayan sektörümüzü güçlü ve ayakta tutmak için çaba gösteriyoruz. Sizleri de bu yolculukta yanımızda görmekten mutluluk duyarız. Gelecek sayımızda tekrar görüşmek üzere sağlık ve mutluluk dileklerimi sunarım.
Sevgi ve Saygılarımla,