Metaverse Çılgınlığı Marka Başvurularında Kendisini Gösterdi

Birçok kurum ve firma metaverse konusunda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Mevcut ilginin marka başvurularına da yansıdığını görmek mümkün. 2021’in Ağustos itibarı ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na metaverse başlığında 71 marka başvurusu yapıldı.
Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde daha fazla önem kazanmaya başlayan metaverse, dünyada büyük bir akım haline dönüşmeye başladı. Birçok analist metaverse pazarının yaklaşık 10 yıl içerisinde 8 trilyon dolara ulaşmasını bekliyor. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, teknolojik olarak geride kalma kaygısı ve dijital evreni keşfetme arzusunun metaverse konusunun önem kazanmasında etkili olduğuna dikkat çekerek, “Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) verilerinde ‘metaverse’ olarak arama yaptığımızda birçok sektörde metaverse adına yapılmış marka başvurularının olduğu görülüyor. Benzer sonuçları diğer ülkelerde de görmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Birçok sektörde kartlar yeniden dağıtılabilir
Meta-evren kısaltması olan metaverse konusunun geleceğin teknolojisi olduğunu öne süren önemli bir kesimin bulunduğuna dikkat çeken Akbulut, “Oyun ve arsa satışlarıyla başlayan metaverse yolculuğu birçok sektörde kartların yeniden dağıtılmasını sağlayacak. Bu dönemde birçok finans kuruluşu bu teknolojiyi yakalamak adına yeni yatırımları gündemine aldı” diye konuştu. Mevcut teknolojilerin yasal zemin konusunda bazı soru işaretlerini de beraberinde getirebileceğine işaret eden Akbulut, “Telif hakları ve sınai mülkiyet hakları konusunda, bu alanlarda çeşitli düzenlemelerin yapılması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Kaygıyla bakanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok
Birçok teknoloji şirketinin metaverse evrenine yatırım yaptığına işaret eden Akbulut, “Bu firmalar aynı zamanda patent sayıları bakımından da dünyada hatırı sayılır bir yere sahip. Diğer yandan yapay zeka ve metaverse arasında da önemli bir ilişki bulunuyor. Yapay zeka ve teknoloji yatırımlarının artmasına bağlı olarak metaverse, daha fazla kullanıcıyla buluşabilir” dedi. Öte yandan metaverse evreninde arsa fiyatlarının iki ayda 6 kat artış gösterdiğinin altını çizen Akbulut, “Her ne kadar bu alanda yatırımcıların sayıları artış gösterse de bu duruma kaygıyla bakanların sayı da azımsanmayacak kadar çok” değerlendirmesinde bulundu.