FRANCHISE BİLİNCİ ÜLKEMİZİN ÇIKIŞ NOKTASIDIR

Ülkemizin nefis coğrafi işaretleri var. Benzersiz tatlar bunlar. Başka ülkelerde böyle tatlar yok. Çok yetenekli aşçılarımız var. Bu tatlarımızı ve yeteneklerimizi daha fazla tanınır ve bilinir hale getirmemiz lazım. Bu lezzetlerimizi önce kendi ülkemizde sonra da ülkemiz dışında yaygınlaştırmalıyız. Bunu yapabilmenin formülü belli: Franchise.

Ülke olarak zenginiz aslında. Her şehrimizin inanılmaz keyifli ve benzersiz tatları bu zenginliklerimizden en önemlisi. Bu tatlarımızı daha yaygın hale getirirsek tatlarımızın markalaşmasının yolunu açmış oluruz. Bunu yapmak için ana düşünce eksenimiz “Franchise” olmalı diye düşünüyorum. UFRAD bu franchise düşüncesinin Türkiye’deki kaynağı. Hepimize bu konuda ışık veriyor, güç veriyor.

UFRAD’a bu konuda daha çok destek olmalıyız, diye düşünüyorum. Türkiye’nin her tarafına Franchise fikrini UFRAD ile birlikte yaymalıyız. Armiya Teknoloji olarak da Franchise etkinliklerini bu düşünceyle yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Özellikle deprem gibi büyük bir felaket yaşamış ülkemizi Franchise ile güçlendirmeliyiz. Hatta önce deprem bölgesi şehirlerimizde küçük işletmelerimizin yaygınlaşmasına ve şubeleşmesine odaklanmalıyız. Bunun için herkesin ev ödevleri olmalı bence. İşletmelerimizin “Tek şubemiz vardır,” demelerinin önüne geçerek “Çok şubemiz vardır,” cümlesini kurmalarını ancak bu ev ödevlerini yaparak sağlayabiliriz. Tabii burada, çok şubeyi yönetmek en önemli sorun olarak görülüyor ve şubeleşmekten vazgeçiliyor. İşte burada teknolojiyi iyi kullanmak gerekiyor.

Teknoloji ile ilgimiz maalesef düşük. Hala el yordamıyla işimizi yürütmeyi yeterli sayıyoruz. İşletme
maliyetlerini, giderleri ve satışları el yordamıyla yönetmek mümkün değil, fakat bu ufak bir teknolojik hamleyle mümkün hale gelebiliyor. İşte burada tüm iş adamı dernekleri teknolojik korkuyu azaltacak ev ödevlerini hazırlamalı. Hatta her şehrimizdeki iş adamı dernekleri UFRAD ile işbirliği içinde olarak bu teknolojik öğrenmeyi sağlamalı. Bu sayede krizlerden daha güçlü çıkabiliriz; istihdam sorunumuz azalır. Firmalarımız yeni pazarlara girecek ve umutlanacaktır. Bunların çarpan etkisi ise ülkemizin katma değerini artıracaktır. Ülkeler sahip olduğu değerler kadar zenginse, bizim ülkemizin zenginliğinin artması için değerlerimizi çoğaltmalıyız. Bunu da bize Franchise bilinci sağlayacak.