Bİ SOSLU DÖNER

GÖKHAN ABDİK: “HEDEFİMİZ ŞUBE SAYIMIZI ARTIRMAKTIR.”

“Kişilerin yaptıkları yatırımın amortisman süresinin kısa olması ve yapılan işin kar oranlarının yüksekliği girişimcilerin bizi tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biridir,” diyor Gökhan Abdik. Bununla birlikte, gıda sektörünün ülkemizde ekonomik problemlerden en az etkilenen sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Abdik, girişimcilerin Franchisee tercihlerini bu sektörde kullanmalarını öneriyor.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
İstanbul 1980 doğumluyum. Aile kökenim Trabzon, Oflu’dur. Liseden mezun olduktan sonra 1997 yılında aile şirketlerinde idari yönetim ve üst düzey yöneticilik yaparak ticari hayatıma başladım. On yıl süren yöneticiliğin ardından İzmir, Bolu, İstanbul gibi şehirlerde turizm ve inşaat sektöründe yatırımlar yaptım. Bu sektörlerden edindiğim bilgi ve birikimle seksenden fazla inşaat projesini İstanbul, Samsun, Çanakkale, Bolu, İzmir ve Denizli’de hayata geçirdim. 2005 yılında evlendim ve daha sonra İstanbul, Bakırköy’de gıda sektöründe çalışmalarımı sürdürdüm. Bu sektörde Harbi Burger, Bi Soslu Döner markaları ile İstanbul’da 11 şube açtım. 2020 yılında tüm sektörleri
Abdik Şirketler Grubu çatısı altında toplayarak yeni yatırımlar ve marka bilinirliği adı altında yatırımlarımı sürdürüyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2007 yılında kurulan Bi Soslu Döner markamız yeniden yapılanarak, 2019’da şirketimizin bünyesine dahil oldu. İstanbul, Bakırköy’de merkez şube olarak faaliyete başladı. 2020 yılında da şubeleşme sürecine girdi. Markamız, 11 noktada hizmet vermektedir.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Firmamızda 2020 yılından itibaren Franchise vermeye başlandı.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şube sayımız 11’dir. Şu anda şubelerimizde iki yüzü aşkın çalışanımız bulunmaktadır.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Franchise verdiğimiz kişilerde aradığımız standartlar, firmanın reçetelerine ve kurallarına bağlı kalarak işletmenin yönetilmesidir.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Kişilerin yaptıkları yatırımın amortisman süresinin kısa olması ve yapılan işin kar oranlarının yüksek olması, girişimcilerin bizi tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Bir mağazanın ortalama maliyeti, yerin konumu ve metre karesine göre değişkenlik gösterebilir. Minimum 900.000 TL ile 1.500.000 TL arasındadır.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Franchisee alanlara, iş eğitimi, operasyonel süreçler, personel desteği, işletmede kullanılan ürün desteğini sağlıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Şubelerimizin bulunduğu bölgelerde hem gizli müşteri yoluyla hem de bünyemizdeki denetim ekibimizle kısa aralıklarla denetleme yapılmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Gıda sektörü ülkemizde ekonomik problemlerden en az etkilenen sektörlerden biri olduğu için girişimciler Franchisee tercihlerini bu sektörde kullanabilirler.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kurumsal olarak iş yapan firmalar kaliteli ürünlerle vatandaşların cazibesini çekmektedir. Kurumsal çatı altında bulunan gıda restoranlarının çeşitli reklam tanıtımı ve ürün standartlarıyla diğer rakiplerinden daha ön planda olduğunu düşünüyoruz. 

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Reçetelerimizi ve standartlarımızı korumaları, işletmeye sahip çıkmaları gerekir. Bizim desteğimizle en kısa sürede yatırımlarının karşılığını alacaklardır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Hedefimiz, önümüzdeki beş yıllık süreçte şube sayımızı artırmak ve Türkiye’nin diğer illerine yeni şubeler açmaktır.