ALTIN EMLAK

MUSTAFA HAKAN ÖZELMACIKLI: “AMACIMIZ GİRİŞİMCİLERE KENDİ İŞLERİNİN SAHİBİ OLMA FIRSATINI SUNMAK.”

“Bizlerin amacı gayrimenkul sektörüne girmek isteyen girişimcilere minumum sermaye ile
kendi işlerinin sahibi olma fırsatını sunmak,” diyor Mustafa Hakan Özelmacıklı. Girişimcinin
gerçek manada risk alan ve iş projesini hayata geçiren kişi olduğunun altını çizen Özelmacıklı ile franchisee sistemi hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Mustafa Hakan Özelmacıklı - Altın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı: 1981 Burdur doğumluyum. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü İngilizce MBA programını “Real Estate Valuation In Turkey” tezi ile tamamladım. Daha sonra Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme Kentsel Dönüşüm ve
Planlama Yüksek Lisans programlarını “Türkiye’de Gayrimenkul Sektöründe Yaşanan Aksaklıklar ve Çözüm Önerileri” başlıklı tez ile bitirdim. Halen Pazarlama Yönetimi Doktora programına devam ediyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yirmi yıla yakın bir süredir gayrimenkul sektöründeyim ve Altın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum. 1998 yılında babam Nuri Özelmacıklı tarafından kurulan Altın Emlak firması ise günümüzde 130’u aşkın temsilciliği ile, 30 ayrı ilde faaliyet göstermektedir.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
2005’li yıllarda franchisee modeline geçtik. Kurulduğu günden bu yana da UFRAD üyesi olarak faaliyetlerimize devam ettik. Aslında modelimiz gelişmiş tecrübemiz, teknolojik sistem altyapımız, eğitim sistemlerimiz ile sektör tarafından talep edilerek başladı. Gittikçe de yaygınlaştı.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
135 temsilciliğimiz ve bu temsilciliklerimiz üzerinden yaklaşık 600 kişilik bir danışman istihdamı sağlıyoruz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Bizlerin amacı aslında gayrimenkul sektörüne girmek isteyen girişimcilere minumum sermaye ile kendi işlerinin sahibi olma fırsatını sunmak. Sonuçta girişimci gerçek manada risk alan ve iş projesini hayata geçiren kişidir. Bizler de bu noktada da franchisee sistemimiz ile know-how birikimi ile girişimciye destek oluyor ve riskini azaltıyoruz. Kendi kendine iş başlatabilen, ataletten sıyrılmış, bölgeyi ve piyasayı öğrenmek için sürekli olarak takipte olan, kendini geliştirmeye açık, iletişim becerileri ve müzakere yeteneği gelişmiş, dijital pazarlamaya yatkın ve piyasa şartlarına adapte olabilen girişimciler sektörümüzde başarıyı hızlıca yakalar.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Yerel sermayeli bir marka olmamızın bu noktada önemli bir avantajını yaşıyoruz. Başka bir markanın imtiyaz hakkını kullanmadığımız için de franchisee giriş bedellerimizi daha makul tutabiliyoruz. Yatırımcı açısından da markanın satılması, başka bir işletmeciye devri, marka imtiyaz haklarının sonlanmasındaki risklerden girişimcileri korumuş oluyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Özellikle gayrimenkul piyasası heterojen ve pazarlamaya ilişkin birçok farklı yaklaşım söz konusu. Bu nedenle firmanızın kaç yıllık olduğu, yurt dışındaki başarılarından çok o ülkede ofis tutundurma oranınız, marka aidiyeti, o bölgedeki bilinirlik daha önemli. Bizler de gerek gizli müşteri ile gerekse de birebir ziyaretler ile denetimleri sürekli yapıyoruz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Girişimcilerimizden Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik sonrası istenen şartlar başta olmak üzere sözleşmeli işletme ve danışman sayısını artırmaya yönelik ofisler istiyoruz. Kolay tarif edilen, yeni nesil emlak işletmeciliğine uygun, park imkanı olan yerler öncelikli tercihimiz. Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, Kayseri, Gaziantep gibi bazı şehirler için gelecek yıl için planlama yapıyoruz. Avrupa ve Orta Doğu pazarında önümüzdeki yılda büyümek istiyoruz.