CED-GO ÇOCUK EĞLENCE ALANLARI

ÇOCUK EĞLENCE ALANLARININ PARLAYAN YILDIZI: CED-GO

Yeni nesil, inovatif, uzaktan ve kolay yönetilen iş modelinin en iyi örneklerinden biri olan Ced-Go hakkında Ced-Go Çocuk Atölyeleri Ceo’su Ümit Deniz Gül ile konuştuk.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ümit Deniz Gül: Bu fikir, 2018’de kişisel bir ihtiyaçtan doğdu. Eşim ve küçük oğlum ile bir AVM’de dolaşırken eşim, “Çocuğu bıraksak, onunla ilgilenseler. Biz de rahat rahat alışveriş yapsak. Nasıl olur?” gibi bir fikir ortaya attı. Ben, o akşam Ced-Go’nun tüm genel konsept çizimlerini bitirmiştim. 2018 yılından sonra 1.5 yıllık Pandemi dönemine rağmen, yani sadece 3.5 yılda 65 şubeye, 1 milyondan fazla kayıtlı çocuğa ulaşan, velilerin gönlünü fetheden ve yatırımcımızın yüzünü güldüren yeni nesil bir çocuk atölyesi ve eğlence alanı markasına dönüştük. Ced-Go çocuk eğlence alanları sektöründe bir bayrak taşıyıcı, bir standart belirleyici oldu. Bu ivmeyi daha da güçlendirerek yolumuza devam etmek istiyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Bugüne kadar yatırımcılarımızı, hiçbir resmî fuara katılmadan, hiçbir reklam vermeden sadece “kulaktan kulağa” pazarlama ile bulduk. Hatta biz yatırımcı aramadık, yatırımcılarımız bizi buldu. Şimdi ayda 1000’den fazla başvuru alıyoruz. Peki neden? Neden insanlar Ced-Go’ya yatırım yapmak istiyor. Cevap şu: “Kolay, inovatif ve temiz bir iş modeli”. Bunu biraz açabiliriz. Şöyle ki; Bir Ced-Go bayisi olursanız eğer, özgürsünüz… Dünyanın her yerinden işinizi yönetebilirsiniz. Kolay ve inovatif bir iş modeline yatırım yapmış olursunuz. Merkezin sağladığı operasyonel destekle senede bir defa iş yerinize gitmenizi sağlayan iş takip ve kontrol sisteminiz olur. İtibarınız ve manevi tatmininiz yükselir. Geleceğimizi eğlendiriyoruz. Yatırımınızın hızlı geri döndüğünü görecek ve maddi olarak tatmin olacaksınız. Sürekli gelişen, prestijli bir markanın büyüme yolculuğunu en önden izleme ayrıcalığına da sahip olacaksınız. Şimdi biraz daha detaylandıralım.

Ced-Go’nun yatırımcısına sağladığı en iyi fayda özgürlüktür. Bir iş yerine, bir markaya yatırım yaptığınızda sizi oraya kilitlemeyen, yönetimi kolay bir iş modeli, yatırımcısına en faydalı iş modelidir. Sadece telefonla dünyanın her yerinden yönetebildiğiniz fiziksel bir iş modeli. Esnaf modelinden direkt girişimci modeline geçişin en doğru adresi bir Ced-Go bayisi olmak. Buna ek olarak itibarlı bir iş Ced-Go. Ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak tüm minikler sizin alanınızdan geçiyor. Düşünebiliyor musunuz? Belki de geleceğin cumhurbaşkanları, bakanları, ülkeye yön verecek büyük insanlar bizim alanlarımızda… Hani iş dünyasında bir tanım vardır; “Tertemiz İş” diye… İşte Ced-Go, her yönüyle tertemiz bir iş. Kazanç anlamında yukarıda da bahsettiğim gibi gider kalemlerinin oldukça az olması (sadece 3), yatırılan tutarın inanılmaz sürelerde geri kazanılmasını sağlıyor. Sadece 5 ayda yatırdığı parayı kazanan şubelerimizin sayısı bir hayli fazla. Sektörde ilk defa bizim uyguladığımız Yönerge İş Takip Sistemi ile operasyonun neredeyse %95’ini biz hallediyoruz. Bu durumda yatırımcılarımıza sadece ay sonunda hesaplarındaki parayı saymak
kalıyor. Ced-Go yatırımcılarının %80’inin en az 2 şubesi var. Yani tek bir şube açtıktan sonra öyle verim aldılar ki hemen ardından mutlaka ikinci şubelerini de açtılar. Yatırımcı olarak odaklanmanız gereken sadece üç ana gider kalemi var: AVM Giderleri - Personel Giderleri ve Royalty Bedeli. Bütün bunlar bir araya geldiğinde insanların Ced-Go’yu tercih etme sebebini daha net anlayabiliriz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
2023 yılı sonu için konuşacak olursak 3.500.000 TL ile 4.000.000 TL arasında bir kurulum maliyetimiz var. Bu maliyet standart büyüklükler olan 35 - 80 m2’lik alanlar geçerli. Daha büyük alanlar için haliyle maliyetlerimiz de artıyor. Biz bu fiyatlarımızı anahtar teslim fiyatlandırma olarak belirliyoruz. Hep söylediğimiz gibi; bir otomobil fiyatına prestijli bir markanın parçası olmak durumundasınız.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
2022 yılını Pandemi döneminden sayarsak, pandemiden sonraki ilk normal yılımızı geçirdik diyebiliriz ama 2023’ünde eski normallere göre oldukça anormal olduğunu kabul etmek gerekir. Savaşlar, siyasi ve ekonomik krizler... İnsan bu yılı düşününce alnının terini silip şöyle bir “Hoooh” diyesi geliyor. 22 şube ile başladığımız 2022 yılını 60 şube ile kapatıyoruz. Ortalama 3 katı büyüme ile 2024 yılına giriyoruz. Umuyorum ki 2024 yılı Ced-Go’nun adının yurt içinde hem daha fazla noktada duyulduğu bir yıl olacak hem de yine Ced-Go markasını yurt dışında ilk defa duyacağımız bir yıl olacak. 2024 yılında Ced-Go’nun yurt içi şube sayısını 100’e ulaştırmak gibi bir hedefimiz var. Türkiye’de alışveriş merkezlerindeki lokasyon-verim oranını olabildiğince sık elemeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra 2024 yılı içinde uluslararası fuarlarda da boy göstermeye çalışacağız. Yine Azerbaycan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Hollanda ve Balkan coğrafyasında da yer almak için görüşmelerimiz devam ediyor. Ulusal ve uluslararası yakın markalarla iş birliği için yoğun görüşme ve çalışma içindeyiz. Buna dair güzel haberler göreceksiniz. 2023 yılında birçok ülkeye ziyaretlerimiz oldu ve 2024 yılında da bu artarak devam edecek. Dubai’yi marka vitrini şehirlerden biri olarak gördüğümüz için Dubai merkezli bir operasyon yürütmek amaçlı resmî girişimlerde bulunduk. Ced-Go hem İstanbul hem de Dubai merkezli bir marka olarak 2024 yılına giriş yapmış olacak.

Ced-Go’nun şubeleşme macerasında çok önemli bir yer tutan Ced-Go Academy ile aslında bu macerayı da çok farklı bir boyuta taşımış olacağız. Bir milyondan fazla çocuğumuzun yeni nesil eğitimler aldığı, 2000 metrekarelik çok yönlü bir yapı üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. En geç 2024 yılı içinde bu yapıyı da aktif etmiş olacağız. Ced-Go AIO formatı ile 2024 yılında alışveriş merkezlerinde farklı bir konsept ile işletmeye başlamış olacağız. Bununla ilgili anlaşmalarımızı yapmak üzereyiz. Yazılım konusunda ekibimizin sayısını artırdık ve hedeflerimizi daha da sadeleştirdik. 2024 yılında yapay zekayı daha da aktif kullanacağız. Şimdiden Vision Office’imizde çalışmalara başladık. 2024 yılı artık Ced-Go’nun sahnede daha fazla alkışlanacağı, spot ışıklarının üzerimize daha fazla düşürüleceği bir yıl olacak. Yani sahne Ced-Go’nun. Bunun için ekip olarak çok çalışıyoruz.