ÖZSÜT

İBRAHİM URLULU: “ÖZSÜT BAYİLERİNİN YATIRIMLARINDAN DOLAYI MUTLU OLMASINI İSTİYORUZ.”

Seksen beş yıllık bilgi birikimiyle franchise almayı tercih eden girişimcilere önemli fırsatlar sunan Özsüt, 1996 yılından bu yana Türkiye’de franchise sistemini uyguluyor. Bu özelliği ile
ülkemizin franchise veren ilk markalarından biri konumunda olan marka, o dönemden bugüne her zaman bayisine iyi kazandırma ve sürekli büyüme özelliğiyle yatırımcı adaylarının ilk tercihi durumunda bulunuyor. Özsüt Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Urlulu ile marka hakkında konuştuk.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
İbrahim Urlulu - Özsüt Yönetim Kurulu Başkanı: Özsüt’ün serüveni 1938 yılında İzmir Kemeraltı’nda, 16 metrekarelik bir dükkânda başladı. Kurucumuz Sefer Usta, Osmanlı mutfağın kökenli bir tatlı ustasının yanında yetişiyor. Özsüt, önce yoğurt ve kaymak satmakla işe başlıyor ve ardından bugün de aynı lezzetle misafirlerimizle buluşan kazandibi tatlımızla tanınıp seviliyor. Marka serüvenine geleneksel tatlılar üreterek devam eden Özsüt, özellikle 70-80’li yıllarda ününü giderek artırıyor ve İzmir’in alamet-i farikalarından biri haline geliyor. 1980 yıllara gelindiğinde ise Sefer Usta’nın oğlu olarak benim liderliğimde ve Özsüt ustalarının da ortaklığıyla büyümeye başladık. Özsüt’ün ilk şubesini 1996 yılında İzmir Alsancak’ta açtık. 1996 yılından itibaren ise franchising sistemine geçerek şube sayımızı hızla artırmaya başladık. Markamız 1990’lı yıllarda franchise uygulamasının ülkemizdeki öncülerinden olarak tüm Türkiye’de yaygınlaştı. İzmir’den çıkarak Türkiye’ye mal olan ve ülkemizde herkes tarafından tanınıp sevilen bir marka haline geldi. Ürettiğimiz her ürünün arkasında titiz bir Ar-Ge çalışmasının izi var. Özsüt’ün geleneksel tatları, ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da yoğun ilgi görüyor. Türkiye’nin 45 ilinde 150’ye yakın mağazamız ve yurt dışında ise Azerbaycan’da bulunan 7 şubemizle faaliyetlerimize devam ediyoruz. Beş bine yakın çalışanımız ile on binlerce misafirimizi ağırlamayı sürdürüyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Özsüt olarak 85 yıllık bilgi birikimimizle franchise almayı tercih eden girişimcilere önemli fırsatlar sunduğumuza inanıyoruz. Markamız 1996 yılından itibaren Türkiye’de franchise sistemini uyguluyor. Bu özelliği ile ülkemizin franchise veren ilk markalarından biri konumundayız. O dönemden bugüne Özsüt, her zaman bayisine iyi kazandıran, büyümekten hiçbir zaman vazgeçmeyen bir marka olarak yatırımcı adaylarının ilk tercihi oldu. Elbette yatırımcı adaylarının franchise konusundaki en büyük önceliği yatırım yapacakları markanın sağladığı kârlılık oluyor. Bu noktada Özsüt’ün yatırımcı adaylarına daima iyi para kazandırması, girişimcilerin yaptıkları yatırımın geri dönüşünü 3 yılı aşmayan bir sürede geri alacak olmaları markamızın tercih edilmesinde büyük rol oynuyor. Özsüt olarak yatırımın geri dönüşü konusunda 3 yılı aşmayan planlarla franchise’larımızla çalışıyoruz. Bunu yaparken de çok dikkatli bir şekilde yatırımcı adayı profilini ve franchise’ı açacağı lokasyonu analiz ediyoruz. Emin olmadığımız lokasyona yatırımcı adayı ısrar etse dahi onay vermiyoruz.

Özsüt’ün tüketici nezdindeki yüksek algısı, markamızın yatırımcıların ilk tercihi olmasını sağlıyor. Lokasyon konusunda yatırımcıları yönlendirirken birçok parametreyi göz önünde bulunduruyoruz. Bölgedeki mağaza penetrasyonumuz, rakip analizi, hedef kitlemiz, açılacak olan mağazanın özellikleri, yatırımcı adayının profili, yatırımın geri dönüş süresi gibi pek çok konuyu göz önünde bulunduruyor ve yatırımcı adaylarına bu bilgileri son derece şeffaf şekilde aktarıyoruz, çünkü Özsüt bayilerinin yatırımlardan dolayı mutlu olmasını istiyoruz ve bunu başaran bir markayız. Bu çalışmalarımıza ilaveten eğitim departmanımızın mağazalarımızda uyguladığı oldukça yoğun ve başarılı program ile operasyonel mükemmellikte hedeflerimize ulaşıyoruz. Ar-Ge departmanımız ve dünyaca meşhur şeflerimizin katkılarıyla pasta, unlu mamul ve çikolatada menümüzde sürekli değişiklikler yapıyor ve bayilerimize yeni satış kanalları sağlıyoruz. Yoğun reklam kampanyalarıyla da bayilerimizi destekliyoruz. Son derece başarılı bir lojistik operasyon ile Türkiye’nin dört bir
yanındaki mağazalarımıza ürünlerimizi günlük ve taptaze şekilde ulaştırıyoruz. Gıda güvenliği, sağlıklı ve doğal ürünler sunma konusunda gösterdiğimiz hassasiyetle tüm lezzetlerimizi hiçbir koruyucu katkı maddesi olmadan, mevsime özel en taze ve yerel ürünlerle hazırlamamız da en önemli özelliklerimizden. Bu da Özsütlerin kendilerine has müdavimlerini yaratmasına neden oluyor. Özsüt olarak hem lezzetlerimiz hem de franchise yaklaşımımız ile yatırımcı adaylarına güven veriyoruz. Tüm bu özelliklerimizle yatırımcıların öncelikli tercihi olmaya devam ediyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
İsim hakkı bedelimiz 2024 itibari ile 750 bin TL+Kdv’dir. Franchise bedeli dışında elbette ki inşaat maliyetleri söz konusu, ancak şubelerimizin konsepti genel olarak aynı olmasına karşın maliyetlerde menü içeriğine göre farklılıklar olmaktadır. Menü içeriğinde yemek konseptinin de olması durumunda diğer mağazalarımıza göre daha yüksek bir maliyet ile karşılaşmaktayız. Bunun dışında kiralanan mağazanın alt yapısı da kaba inşaat maliyetlerini etkileyebilmektedir. Piyasa koşulları biliyorsunuz çok değişken, o sebeple tam bir rakam vermek hayli zor. Ancak anahtar teslim maliyetlerimiz m2 başına 800-900 Amerikan doları arasında değişmektedir diyebiliriz. Özsüt standartlarında gerekli olan 200-250 m2 kapalı alan ve 100 m2 ise açık alana sahip bir şubenin anahtar teslim maliyeti yaklaşık 250 bin USD civarında gerçekleşmektedir. Şube inşaatını, projeyi birebir uygulamak şartı ile bayilerimiz de yaptırabilirler. Dilerlerse de çalıştığımız firmalar aracılığı ile yaptırma şansları bulunmaktadır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Özsüt olarak her zaman yeni fikirlerle ve konseptlerle büyümeye devam eden bir markayız. Özsüt markamız dışında Özsüt Select, BONTON Özsüt gibi beğenilen ve çok ilgi gören yeni konseptlerimizi büyütmek ve yurt dışında daha fazla varlık göstermek gelecek planlarımız bulunuyor. Şu anda yurt dışında Azerbaycan’da 7 mağazamız başarılı şekilde gidiyor. Ayrıca Körfez ülkeleri ile temas halindeyiz. Birçok aday ile görüşüyoruz. Suudi Arabistan’da mağaza açma çalışmalarımız devam ediyor. Bunun dışında Avrupa’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya, Avusturya ve Fransa gibi ülkelerde de olmayı arzuluyoruz. Ayrıca Amerika, İsviçre, Belçika gibi ülkelerle yoğun ihracat ilişkilerimiz sürüyor. Gelecekte ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak için ise çalışmaya devam ediyoruz.