KRİSTAL TÜRKİYE GAYRİMENKUL

MUSTAFA EMRAH ÖZDEMİR: “İŞİMİZİ, GİRİŞİMCİYİ GELECEĞE TAŞIMAK.”

“Sektöre giriş yapacak girişimcilerin Gayrimenkul Broker’ı eğitimlerini, işinin ehli eğitmenlerden almalarını sağlıyoruz. Deneyim edinmeye başlarken de bu sektörün en kıymetli koçları ile işletmelerini ve sermayelerini büyütmelerine yardımcı oluyoruz,” diyor Mustafa Emrah Özdemir. Firmanın tüm çalışmalarını ise “Broker’larımıza başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamaya kendimizi adadık ve gayrimenkul geliştirme yaklaşımının bizi sektörde farklı kıldığına inanıyoruz,” şeklinde özetliyor. Özdemir ile Kristal Türkiye Gayrimenkul Franchise hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben, Mustafa Emrah Özdemir. Erzurum 1986 doğumluyum. Dedem ve babam tanınmış tüccarlardır. Kristal Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve Kristal Türkiye Ülke Başkanı olarak görev almaktayım. Evli ve üç kız evlat babasıyım. Eğitim-öğretim hayatımı İstanbul’da tamamladım. Üniversite yıllarından itibaren ailemin de içinde bulunduğu çeşitli sektörlerde girişimci olarak yer aldım ve Bursa’da müteahhitlik yaptım. Bu süreç ürün-stok-istihdam süreçlerinden hizmet sektörüne geçiş yapmamı sağladı. 2013 yılında Bursa’da uluslararası bir gayrimenkul şirketi franchise sahibi oldum. “En Büyük Ekip ve Uluslararası Ciro” ödüllerine layık görüldüm.

Sonrasında ise Türkiye pazarına yeni giriş yapan başka bir uluslararası gayrimenkul markasının franchise sahibi oldum. 2018 yılına kadar da burada uluslararası ciro başarısı ve dev ekiplerle elde ettiğimiz başarı ile güzel bir yol kat ettim. Tecnosap ve Organize Sanayi yeni yerleşim bölgelerinde ve Türkiye’nin marka beldelerinde topraktan cins değişikliğine, arsadan konut, ticari ve turizm
konutlarına kadar sayısız proje ortaya koyarak kârlı yatırımları arsa yatırımcısına ulaştırdım. Bu güzel yolculukta 7 milyar 100 milyon TL katma değerli yatırımcı kitlesi ile yürümeye devam etmekteyim. 2019 yılında Kristal Türkiye markası ile franchise sektöründe yerli ve millî marka olarak 36 şube ile gayrimenkul alım-satım-kiralama ve arsa ofislerine sahibiz. Bünyemizde yer alan her ofis ise Kristal Sigorta acentası olarak da hizmet vermektedir.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
KR Grup’un temellerini 2010 yılında attık. Bugün ise bünyesinde yer alan hukuk, şehir planlama, inşaat, tekstil, maden, lüsk otomotiv, zehirli atık geri dönüşümü, Kristal Sigorta, Kristal Teknoloji ve Kristal Türkiye Gayrimenkul Franchise olmak üzere şirketlerimiz ile sektörde katma değer üretmeye devam ediyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Türkiye’nin en başarılı gayrimenkul girişimcilerini bir çatı altında toplama idealimizle çıktığımız bu yolculukta elde ettiğimiz başarılar ile, Türkiye’nin yerli ve millî gayrimenkul markası olarak sektöre değer katmaktayız. Tabii ki yerli ve millî marka olmamız ve bunun yanı sıra sektöre girdiğimizden bu yana elde ettiğimiz knowhow ve başarılar girişimci ve yatırımcının bizi tercih etmesinde büyük bir rol model oluyor. Bizler bu yolda birlikte yürüdüğümüz tüm girişimcilerimizi ve yatırımcılarımızı en güçlü yanımız olan arsa yatırımında da kazandırıyor ve kârlılık pastasının içerisine dahil ediyoruz. Kazançlı işler yapmalarını sağlamanın yanı sıra kendi işinin patronu olma ve dünyaya açılma fırsatı da sunuyoruz. Sunduğumuz bu fırsatla yabancı gayrimenkul yatırım ortaklığı sermayemizi bölgesinde değerli gayrimenkul yatırımlarına dönüştürmelerini sağlıyor, onlara kârlılık ağının kapılarını sonuna kadar açmış oluyoruz. Biz gayrimenkul hikâyesinin başladığı membanın,
arsanın liderleriyiz. Bu bir maraton uzun ve kârlı bir yolculuk. Bugün arazi yarın ise akıllı proje. Yani Kristal Türkiye gayrimenkulde akıllı yatırımcının gelecek dünyası.

Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Kristal Türkiye olarak sadece Kristal Türkiye’yi geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda Kristal Enstitü eğitimleri ile profesyonellerimizi de geliştiriyor, onları başarıya giden yolda yalnız bırakmıyoruz. Profesyonellerimize marka gücü kazandırmanın yanı sıra sektördeki bilinirliğimiz ile de geniş bir
network ağına sahip olmalarını sağlıyoruz. Bu network ağıyla da tabii ki kazançlı işler yapmaları kaçınılmaz oluyor. Böylelikle dahil oldukları franchise dünyasında yapmış oldukları yatırımın karşılığını profesyonel bir şekilde alabiliyorlar. Sektörde yer alan girişimci için; Alıcı-satıcı pazarı eğitimleri ve koçluk programı ile Kristal Türkiye sistem ve modelinin kurulumunu sağlıyoruz. Müşterilerimizi haftada bir buluşturduğumuz KR Ring organizasyonumuzda karlı yatırıma dahil ediyoruz. Kristal Türkiye’ye özel arsa yatırım bölgeleri ve projelerinin sunumunu yapıp bugün yönettiğimiz 7 milyar 100 milyon TL arsa geliştirme KR Arsa’ya dahil ediyoruz. Günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık periyodik olarak işletmelerin performansları ve kârlılık karnelerini sunuyoruz. Böylelikle bünyemizde yer alan ofisler arasında da rekabet ortamı oluşturuyor, profesyonellerimizin motive olmalarını sağlıyoruz.

Sektöre yeni giriş yapacak girişimci için; Gayrimenkul Broker’ı eğitimlerini işinin ehli eğitmenler tarafından almalarını sağlıyoruz. Deneyim edinmeye başlarken de bu sektörün en kıymetli koçları ile işletmelerini ve sermayelerini büyütmelerine yardımcı oluyoruz. Her ay düzenli olarak bölgelerimizde paydaşlarımızla bir araya gelerek girişimcilik seminerleri düzenliyoruz. Böylelikle bünyemizde yer alan Broker’larımızı sektöre yeni dahil olmuş girişimciler ile bir araya getirip onlara işimizi anlatıyor, ekiplerimizi büyütüyoruz. Çırak ustayı geçerse sanat ölmez derler. İşimiz girişimciyi geleceğe taşımak. Özetle, Broker’larımıza başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamaya kendimizi adadık ve gayrimenkul geliştirme yaklaşımımızın bizi sektörde farklı kıldığına inanıyoruz.