MILKLAÇ

GÖKHAN KORKMAZ: “MILKLAC ÇOK YAKINDA TÜM TÜRKİYE’DE OLACAK.”

Fehmi Korkmaz’ın 1985 yılında seyyar tatlı arabasıyla başlayan hikâyesinin hızla ilerleyerek Türkiye’de sayısız şubeye ulaştığını söyleyen Gökhan Korkmaz, Milklac markasının da yedi sekiz ay içerisinde altyapı çalışmalarını tamamlayarak Franchise vermeye başladığını belirtiyor. Global bir marka olmayı hedefleyen “Milklac”ın çok yakında tüm Türkiye’de olacağının altını çizen Korkmaz ile geçmişten bugüne ilerleme aşamalarını konuştuk.

Milklaç Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Korkmaz: Antalya 1990 doğumluyum. Mesleği
babamdan devraldım. On iki yaşında çalışmaya başladım; inşaat sektöründen gıda sektörüne, birçok sektörde, öncü firmalarda çalıştım. Daha sonra 2010 yılında Antalya’dan taşınarak 2019 yılına kadar Bursa’nın, İnegöl ilçesinde yaşadım. 2019 yılında tekrar Antalya’ya döndüm ve Milklac markasını kurdum. 2022 yılında değişen piyasa koşullarıyla beraber gerek tatlı sektöründeki açıkları kapatmak gerekse sektörü hak ettiği yere taşımak için idealist bir düşünce ile Franchise sistemi vasıtasıyla firmayı yaygınlaştırma kararı aldım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fehmi Usta 1985 yılında, Antalya merkez’de pazarlarda tatlı satarak mesleğe başladı. Antalya çevresinde seyyarda temiz ve disiplinli olmasından dolayı talep görmüş ve 2004 yıllarına kadar
mesleğini devam ettirdi. 2010 yılında mağazacılık serüvenine Oğuz, Gökhan ve Selçuk kardeşler olarak başladık. Anne ve babamızı da işe dahil ederek aile olarak yöresel ve kültürel lezzetlerden
olan tulumba ve halka tatlısını İnegöl halkına benimsetip, hızlı bir büyüme içerisine girdik ve bir göz
ocakla başladığımız işi kısa sürede büyüterek İnegöl’ün sembol tatlı markası olmayı başardık. Osmanlı Tatlı, 2013 yılına gelindiğinde sembolü hâline geldiği İnegöl şehrinin kalbi Atatürk Caddesi’nde açıldı ve büyük ilgi görmeye başladı. 2014 yılından itibaren, ürün yelpazesini genişlettik ve şubeleşmeye başladık. Şube sayısı hızla arttı. 2019 yılına kadar “Osmanlı Tatlı” Bilecik, Bozüyük Yenişehir ve İnegöl ‘de 7 şube ile müşterilerini ağırlamaya devam etti. 2010 yılından itibaren kendi sermayemiz ile büyüyen “Osmanlı Tatlı” markamız Oğuz, Selçuk ve Gökhan kardeşler olarak yılların tatlıcısı ve aynı zamanda ustamız olan babamız Fehmi Usta için bir vefa örneği sergileyerek yedinci şubeye babamızın ismi “Fehmi Usta” ismini verdik ve yeni bir serüvene yelken açtık. 2022 Kasım ayında da “Milklac” markasını kurma serüvenine başladık. Devam eden 7-8 ay içinde altyapısal çalışmalarımızı bitirip franchise vermeye başladık. Üç ay gibi kısa bir sürede 10 şube açtık ve hala yapım aşamasında olan 6 şubemiz bulunmaktadır. Bunların haricinde bayilik ön anlaşması yaptığımız 25 şube bulunmaktadır.1985 yılında Fehmi Korkmaz’ın tatlı arabasıyla seyyar olarak tatlı satmasıyla başlayan hikâyemiz sizlerin de desteğiyle ilerledi ve Türkiye’de sayısız şubeye ulaştı. Global bir marka olmayı hedefleyen “Milklac” çok yakında tüm Türkiye’de olacak.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Kâr marjının oldukça yüksek olduğu, kolay yönetilebilir olan deneyimlerle belirlediğimiz iş yapış şekillerine sadık kalarak misafir sürekliliğinin kesin olduğu iş modelimizi, doğru ve bize değer katacak girişimciler ile Türkiye’ye ve diğer ülkelere yaymayı hedefliyoruz. Amacımız bu iş dalında var olan fırsatlara iş ortaklarımızı da dahil ederek büyümek. Ar-Ge ve inovasyona odaklanarak sektörde fark yaratan ürünler geliştiriyoruz. Ayrıca müşterilerden ve bayilerimizden gelen talepler doğrultusunda konseptimiz ve temel mantığımız çerçevesinde yeni ürünler eklemekteyiz. Kampanyalar ve farklı sunum çeşitleriyle inovatif adımlar atmaktayız.