YUMMY CHEESE PASTA

Geçmişten günümüze kadar gelen makarna kültürünü, fastfood olarak Türkiye’de hayata geçiren yummy cheese pasta, Aralık 2023 itibari ile 12 aktif şube ve 12 şantiye ile ticaret hayatına devam ediyor. Firma ile şubeleşme hedeflerini konuştuk.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Şen ve Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Emre Çatalbaş tarafından fastfood makarnacılık fikriyle ortaya çıkan yummy cheese pasta markası, Aralık 2022 yılında Sakarya ili Serdivan ilçesinde butik bir işletme olarak faaliyetine başlamıştır. Sakarya  halkının göstermiş olduğu yoğun ilginin hemen ardından Sakarya Adapazarı’nın meşhur tarihi caddesi olan Çark Caddesinde ikinci şubesini açmıştır. Aynı zamanda İstanbul Sancaktepe’de yatırımcılar ile bayilik anlaşması yapılmış ve marka kısa sürede üç şubeye ulaşmıştır. Haziran

2023 yılında yeni yapılan anlaşmalarla beraber Yönetim Kurulu Üyesi Candan Çörekçioğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Cengizhan Karakuş’un da firmamıza katılarak aktif rol almasıyla beraber büyüyen Sakarya’nın yerel markası yummycheesepasta, gücüne güç katarak büyüme hızını önemli ölçüde arttırmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen makarna kültürünü, fastfood olarak Türkiye’de hayata geçiren yummycheesepasta’dan başka herhangi bir firma bulunmamaktadır. Markamız, Aralık 2023 itibari ile 12 aktif şube ve 12 şantiye ile ticaret hayatına devam etmektedir.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Düzenli sevkiyatlar ile taze hamur ve özel içerikli katkısız soslarımızın şubelere stok maliyeti yaratmayacak şekilde sevkiyatlarını yaparak, şubelerimizdeki ürünlerin her ilde her şubede aynı tat ve kalitede misafirlerimize sunulmasını sağlıyoruz. Bayiliklerimize yüzde 27 ila yüzde 33 arasında bir karlılık oranı vadediyoruz. İşletmede satış miktarı ne kadar artarsa karlılıkta o oranda artıyor. Yüzde 45 ve üzerine çıkan karlılıkla faaliyet gösteren bayiliklerimiz mevcuttur. Franchise’lar için sağlanan eğitim programları ile sürecin yönetilmesinde birlikte ilerliyoruz. Eğitim sürecimiz şöyle işliyor; şube açılışından hemen önce bayilik tarafından görevlendirilen bir kişi Sakarya’ya gelerek burada en az 1 haftalık bir eğitim sürecinden geçiriliyor. Bu eğitimde firmamızın misyon ve vizyonundan başlayarak hamurun ve sosların üretiminden muhafazasına, satışa hazırlanmasından misafirlerimize sunulmasına, misafir karşılamadan satışın tamamlanmasına, ödeme bilgisinden maliyet hesabına kadar bütün eğitimler veriliyor. Daha sonrasında mağaza açılışından yaklaşık bir hafta kadar önce eğitim departmanımızdan yetkili bir çalışanımız açılacak olan mağazanın bulunduğu şehre giderek orada çalışacak ekip arkadaşlarına gerekli eğitimleri veriyor. Eğitim sürecinin bitmesinin ardından açılışı yapılan mağazanın işleyişi ve sistemi işler hale gelene kadar şubede destek vermeye devam ediyor.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Dükkan mağaza metrekaresine göre değişiklik gösteren yatırım maliyetleri mağazanın
durumuna ve yapılacak tadilata göre, güncel şartlara bakılarak belirlenmektedir.