PIZZA RUCOLA

FİNLANDİYA’DAN GELEN LEZZET

Şef Levent Kerimoğlu, Gaziantep’te başlayan gıda sektöründeki iş hayatına Finlandiya Helsinki’de devam etti. Burada, 12 yıl 4 pizza, bir Ala Carte restoran ile hizmet veren şef, Helsinki’de çok beğenilen lezzetlerini İzmir’de Rucola markasıyla pizza severlerle buluşturuyor.

Finlandiya’daki “En İyi 11 Pizza Ustası”ndan biri seçilen Levent Kerimoğlu, titiz, profesyonel çalışma ortamı ve ayrıcalıklı pizza lezzeti ile 2017 yılında Pizza Rucola ilk şubesini İzmir Bostanlı’da açıyor. “Rucola, Fincede ‘Roka’ anlamına geliyor. Biz de bu ismi, 2008 yılında yapılan en lezzetli pizza yarışmasında İtalya’yı yenen Finlandiya’nın muhteşem lezzetteki pizzalarını çağrıştırması için seçtik.” diyor Şef Levent Kerimoğlu. Bunun büyük cesaret gerektiren bir girişim olduğunu belirten şef, neredeyse her köşe başında bir pizzacının olduğu İzmir’de yeni bir pizza markasıyla rekabet etmenin zor olduğunu, bu nedenle de ülkenin ekonomik koşulları göz önüne alındığında daha da zorlaşan bu girişimi, güvendiği lezzet ve ürün kalitesiyle hayata geçirdiğini söylüyor. Kısa süre içerisinde İzmir ve İstanbul’da açılan şubelerle tanınmaya başlayan Pizza Rucola, gerçek pizza lezzetini ülke çapında yaygınlaştırmak için doğru projeler ile büyümeye devam ediyor.

Rucolaların hiçbirinde hamur açma makinesi yok!
Her şeyin otomasyona bağlandığı günümüzde, neredeyse elle açılan börek dahi bulunamazken Pizza Rucola, müşterilerine el açması pizza sunuyor. Levent Şef’in “Jatti” (Ultra İnce Pizza) açabilen yeteneğiyle, pizza severler tam bir lezzet ortamında buluşuyor. Bununla birlikte, Rucolalarda kendisi gibi maharetli birçok usta yetiştiren şef, bilgiyi paylaşmak, tecrübesini aktarmak ve lezzeti çoğaltmaktan memnunluk duyuyor.

Kalite ve hijyenden ödün yok!
Pizzalarda kullanılacak ürün seçiminden başlayarak çok titiz bir satın alma süreci yürüten Rucolalar’da tezgahların mermerinden, pizzaların sunulduğu tabaklara kadar her şey bakteri üretmeyen özel malzemelerden seçiliyor. Ürünler ise alanında en ünlü ve kalitesi tescilli tedarikçilerden temin edilip mevsimine göre özenle hazırlanıyor.

Hedef, İzmir’den doğan ulusal bir marka olmak
Tadına doyum olmayan pizzaların genelde hepsi yense de, arada sırada tabaklarda geri dönen dilimler özenle biriktirilip, İzmir’in çeşitli yerlerindeki sevimli dostlarla paylaşılıyor. Rucolalardaki tüm atıklar, kaynağında ayrıştırılarak çevreye, doğaya ve insana saygılı işletmeciliğin en özgün örneklerinden biri sergileniyor.