PASAPORT PİZZA

EN LEZZETLİ FRANCHISE TÜRKİYE’YE PİZZAYI SEVDİREN MARKA: PASAPORT PİZZA

“Türkiye’nin En İtibarlı Yerli Pizza Markası” seçilen Pasaport Pizza, 1998 yılında ismini aldığı İzmir’in Pasaport semtinde ilk şubesini açarak sektöre giriş yaptı. Yerel lezzetler ile dünya konseptini birleştirerek Türk damak tadına uygun pizza üretme misyonunu ilke edinen Pasaport Pizza, beklenenin çok üstünde bir beğeniyle karşılaşınca hızla büyümeye ve bayi sayısını arttırmaya başladı. Pizzalarında taze hamuruyla fark yaratan marka, bütün şubelerinde kalite ve lezzette aynı hizmet standardını sunuyor.

Yirmi beş yıldır Türkiye’de pizza sektöründe dünya devleri ile rekabet eden Pasaport Pizza, şu an 66 ilde 230’u aşan şubesiyle müşterilerine lezzetini ulaştırıyor. Kooperatif mantığıyla çalışan ve şubelerinden ciro payı almayan Pasaport Pizza, sektörde global markalar ve devasa bütçeler ile rekabet ederek, şube sayısını ve cirosunu bu sert rekabet ortamında hızla artırmaktadır. Bayilerinin kazançlarının ciro üzerinden %10 ile %25 arasında değişmekte olduğunu belirten marka, “Kazan kazan” kuralından uzaklaşarak “Kazandır-kazan” prensibiyle başarıya ulaşmıştır. Şu anda il bazında penetrasyon oranı en yüksek markalardan birisi olan Pasaport Pizza şube açmak için en önemli kriterlerinin bayi adaylarının bu iş için doğru bir yatırımcı olduğuna inanılması olarak vurguluyor. Doğru yatırımcı ve doğru lokasyon seçiminin bu işin en önemli unsur olduğunu belirten
marka, tüm bu serüvendeki en önemli başarının markayı sahiplenen, destekleyen ve bu yolculukta yürüyen bayilerle olan samimi ve profesyonel iletişim olduğunun altını çiziyor. Mottosunu “Mutlu Çalışan, Mutlu Müşteri ve Mutlu Franchise” olarak belirleyen Pasaport Pizza, bayilerin yaşadığı ya da yaşayabileceği her türlü sorununda üstesinden gelme vizyonunu taşıyarak, her bir bayinin yaptığı işten keyif alması, markayı savunması ve sahiplenmesinin daha fazla gelir getirisi sağladığını belirtiyor.