FREDERIC PATRIC PERFUME

ÇAĞRI DOĞRU: “HEDEFİMİZ, TÜM DÜNYADA EN ÇOK TERCİH EDİLEN PARFÜM MARKASI OLMAK.”

Parfüme olan tutku ve heyecanının bu sektörle buluşmasını sağladığını söyleyen Çağrı Doğru,
tüm birikimini kendi kurduğu Frederic Patric Parfüm’ün Türkiye ve dünyada en başarılı parfüm markası olması için kullandığını belirtiyor. Çağrı Doğru ile marka ve franchise yönetimi hakkında
konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Çağrı Doğru - Yönetim Kurulu Başkanı: Ortaokul yıllarında başladığım parfüm mağazacılığı deneyimim, beni, tüm eğitim sürecimim sonunda üniversite mühendislik eğitimi almama rağmen, parfüme olan tutkum ve heyecanım yüzünden bu sektörle buluşturdu. Bu on beş yıllık yolculukta, Türkiye ve dünya pazarında çok önem verdiğim bir markanın üretim ve perakende yönetimini içeren tüm süreçlerinde bulundum. Bu süreçte öncelikli parfüm üretimi, mağaza yönetimi, bayi satış ve sonrasında franchise yönetimi ve lokasyon geliştirme alanlarında yer aldım. Son dört yıldır da tüm birikimimi, kendi kurduğum ve çok sevdiğim Frederic Patric Parfüm markamın, Türkiye ve dünyada en başarılı parfüm markası olması için çalışıyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üretimde kalite, üründe yenilikçilik anlayışıyla 2019 yılında Ankara’dan yola çıkan markamız, parfümörlerimiz tarafından ustalıkla tasarlanmış eşsiz parfümlerini, şık mağazalarda, kaliteli servis standartlarıyla kullanıcılarına sunmaktadır. Konumlandığımız noktada bizi rekabette öne çıkaran en önemli unsur, rakiplerimizden hızla farklılaşmaktır. Bunun sonucunda önemli lokasyonlarda hızla büyüdük. Bu kısa sürede, 56 satış noktasına ulaştık. Frederic Patric Parfüm’ün kurucusu olarak kendi tecrübemin, işe olan tutkumun ve en iyi kokuları üretmek için gösterdiğim çabanın markamın hikayesinde önemli bir dinamik olduğunu da ifade etmek isterim.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi sürecinde aldığımız büyüme kararımız sonrasında, 2020 yılından itibaren Franchise bayilikler vermeye başladık ve yakın çevremizle Ankara’da ilk franchise mağazalarımızı açtık.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Siz bu satırları okurken sanırım 60 mağazaya ulaşmış olacağız. Bu günlerde açmayı planladığımız Lüleburgaz ve Ankara Çubuk mağazalarımızla sayımız 58 oluyor. Mimari projesi süren iki mağazamız Ağustos ayı ortasında açılacak. Böylece mağaza sayımız 60 oluyor. Elimizde yer alan imzalanmış - imzalanacak sözleşmelerle beraber bu sayı 2023 yılının sonunda 75 mağaza şeklinde planlandı. Mağaza çalışan sayımız ise, merkez kadrolarımızla beraber 250 kişiye yaklaşıyor.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Mağazacılık ve perakende kozmetik ürünleri satışında tecrübesi olması çok önemlidir. Sürekliliği sağlayacak, özverili kadroları oluşturacak alt yapıya sahip olması; firması ile birlikte büyüyecek, girişimci bir ruha ve başarma azminde ve gerektiğinde mağazasında satış yapabilecek beceride olması gerekmektedir. Bununla birlikte teknolojiye ayak uydurup sürekli öğrenmeye ve paylaşmaya açık olmalıdır.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Maliyet tablomuz lokasyon özelliklerine göre değişiyor; AVM’lerde süreç biraz daha farklı gelişiyor. Standart AVM özellikleri dahilinde mekanik ve elektrik sistemleri maliyeti biraz daha arttırıyor, ancak cadde mağazalarında durum biraz daha farklı oluyor. Marka olarak ortalama 40 -100 m2 arasında mağazalar açtığımız varsayıldığında bu rakam, AVM’lerde ortalama m2 birim maliyeti 8K TL, caddelerde ise 6K TL civarında diyebiliriz. Bu maliyetlere, mağazanın tüm işletim sistemleri (Kasa, kamera, ses, müzik, bilgisayar, görsel sunum aparatları, ikram malzemeleri v.s.) dahildir. Ürün olarak ise ortalama 3-4K stok varsayarsak, bu ayrı bir maliyet oluşturuyor. Ürün maliyeti konusunda da bu sektörde henüz uygulanmayan bir sitemin altyapısını çalışıyoruz. Bunu da çok önemli bir yenilik olarak bayi adaylarımıza sunacağımızın haberini de buradan vermiş olalım.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Markamızın tercih edilme nedenlerinde saydığım tüm detayları, sahada franchisemize sunuyoruz. Yıl boyunca yaptığımız tüm indirimler ve maliyetlerinden asla etkilenmeyecekleri bir sistem kurgusuyla ilerliyor, onlara kârlı bir iş modeli oluşturmaya çalışıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Mağazacılık direktörlüğümüze bağlı ekiplerimizle haftalık rutin ziyaretler gerçekleştirip, işletim sistemimizin sağladığı tüm raporlama olanaklarını kullanarak bayilerimizi gözlüyor ve gerekli müdahaleleri yapıyoruz. Aynı zamanda yıllık planladığımız kampanya takvimimize uyumlu hareket etmelerini sağlıyor ve tüm Türkiye’de standart uygulamalarla (fiyat, görsel sunum ve sergileme, hizmet kalitesi, kahve ikramı vs.) marka bütünlüğümüzü koruyoruz. Ayrıca sürekli güncellenen eğitim programlarımızla merkez bölge müdürlerimiz ve haberli / habersiz gölge müşteri uygulamalarımızla bayilerimizin gelişim süreçlerine katkı sağlıyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Perakende sektöründe en önemli yükün insan kaynağı ve buna bağlı operasyon yoğunluğunun yarattığı maliyet olduğunu varsaydığımızda, bizim hizmet verdiğimiz alanda oluşturduğumuz kolay takip edilebilir, compakt yapılar ve katma değeri yüksek ürünler bu alandaki franchise taleplerini çoğaltıyor. Aile işletmesi olarak hem prestijli bir işe sahip olmak hem de uygun fiyatıyla tüketicinin
kolay ulaşabileceği bir ürünü satmak tabii ki çok avantajlı… Burada işletmecilerin tercihlerini bu sektörde fiyatı, hizmet kalitesi ve marka algısıyla farklılaştırmış bir markadan yana kullanıyor olmaları, girişimcileri daha avantajlı hale getiriyor.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Sadece bizi izlemeleri ve kurduğumuz sistemin parçası olmaları, yani markamızın başarısına ortak olmaları yeterlidir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Üründe farklılık, serviste farklılık, mağazacılık konseptlerinde farklılık ve en önemlisi çalışanlarımızın bizi tercih ettikleri bir şirket kültürü yaratarak ve insan kaynakları ile güçlü sistem altyapılarına yatırım yaparak kısa vadede 100, orta vadede 250 mağazayla ve sonrasındaki 5 yıl içinde de tüm dünyada en çok tercih edilen parfüm markası olmayı hedefliyoruz.
https://www.fredericpatric.com/