LITTLE CAESARS PİZZA

“GÜCÜMÜZ, HİZMETİMİZ!”

ABD’de 1959 yılında kurulan ve bugün dünyada beş kıtada 6.000’i aşkın restorana sahip olan
Little Caesars Pizza Türkiye’nin Master Franchisee Hakları Çelebi Holding tarafından yönetiliyor.
Marka, “Gücümüz Hizmetimiz” anlayışıyla müşterilerine istedikleri ürünü istedikleri her yerde ve zamanda, içten bir gülümsemeyle sunuyor. Çelebi Gıda A.Ş ve Little Caesars Türkiye Genel
Müdürü Banu Arıduru ile markanın Franchisee hakları üzerine konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Banu Arıduru - Çelebi Gıda A.Ş ve Little Caesars Türkiye Genel Müdürü: Vehbi Koç Vakfı Lisesi ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi-Fizik Mühendisliği eğitimimin ardından Los Angeles Int. University’de MBA yaptım. İş hayatına Migros’ta FMCG kategorisinde başladım. Ardından Kurtsan İlaçları Satış Müdürlüğü görevinde tüm Türkiye’deki zincir market ve ecza depoları ile çalıştım. Türkiye’nin GSM kategorisine geçtiği ve cep telefonlarının hayatımızı değiştirdiği ilk yıllarda Telsim/Vodafone’da Satış Planlama ve Geliştirme Direktörlüğü görevinde bulundum. 2004 yılında gıda perakendesine geçerek eve servis ve franchising kategorilerinin henüz oluşmadığı dönemde Domino’s Pizza’da Genel Müdür Yardımcılığı görevine gelerek, kategorinin oluşumuna önderlik ettim. 2013 yılından bu yana Çelebi Gıda A.Ş ve Little Caesars Türkiye’nin CEO’su olarak görevdeyim. Yirmi sekiz yıllık kariyer hayatımda perakende, gıda, FMCG ve telekomünikasyon sektörlerinde; dijital dönüşüm, büyüme, re-organizasyon, inovasyon, yüksek motivasyonlu takım kurma/yönetme, tedarik zinciri yönetimi, operasyonel mükemmeliyet, satış ve finans yönetimi, bayi ve franchisee yönetimi, marka ve pazarlama yönetimi konularında uzman ve lider olarak görev aldım.

Ekibimle birlikte özellikle pandemi ve sonrası dijital dönüşüm, yaratıcı taze ürünler, farklı ve kapsayıcı liderlik uygulamaları nedeniyle Happy Place to Work ödülünden, Yılın Kadın Lideri ödülüne; En Güçlü 50 Kadın CEO ödülünden, En Yaratıcı Dijital ve Yaratıcı Pazarlama ödülleri gibi son iki yılda 70’in üzerinde ödüle sahip olduk. Aynı zamanda aktif olarak çalıştığım sivil toplum kuruluşlarında gençlerde teknoloji okuryazarlığının arttırılması, üst düzey kadın yönetici sayısının çoğaltılması gibi projelerde aktif görevler alarak, yönetim kurulu üyeliği ve mentorluk yapıyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Çelebi Gıda A.Ş şirketimizde; tedarik zinciri ve lojistik yönetiminden, restoran işletmeciliğine; AR GE, kalite ve yeni ürün geliştirme faaliyetlerinden satış pazarlamaya; süreç optimizasyonundan, yoğun e-ticaret programlarına kadar pek çok faaliyet gerçekleştirilmektedir. ABD’de 1959 yılında kurulan ve bugün dünyada beş kıtada 6.000’i aşkın restorana sahip olan Little Caesars Pizza Türkiye’nin Master Franchisee Hakları Çelebi Holding yönetimindedir. Çelebi’nin “Gücümüz Hizmetimiz” anlayışı ile Little Caesars’ın “müşterilerimize istedikleri ürünü istedikleri her yerde ve zamanda, içten bir gülümsemeyle sunma” ilkelerini harmanladığımız şirketimizde; üst üste 2 yıldır “Happy Place to Work” , Global’den En Yüksek Satış Artışı, En Yaratıcı ve Başarılı Pazarlama Uygulamaları, sikayetvar.com’dan 2 En Yüksek Müşteri Memnuniyeti Veren Marka ve daha pek çok ödülü kazanmanın gururu ile çalışmakta ve hızla Türkiye’nin pek çok noktasında büyümeye devam etmekteyiz. Dünyanın en sevilen lezzetlerinden biri olan Little Caesars, son 14 yıldır Amerika’da paranın karşılığını en iyi veren marka seçilmektedir. Her ne kadar yüksek kalitede hizmet sunan global bir pizza zinciri olarak konumlansa da butik bir pizza restoranı gibi; günlük hazırlanan hamuru ve taze ürünleriyle üretim yaptığından, rakiplerinden farklılaşmaktadır.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Yüz on beş şubemiz var. Şubelerimizin yüzde 80’ini franchise’larımız oluşturuyor. İki bine yakın çalışan sayımız ile 17 ilde hizmet veriyoruz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Franchise adaylarımızın Little Caesars’ın girişimcisi olarak bu alana inanması, bu alana gönül vermesi önemlidir. Böyle düşünen tüm yatırımcılara kapımız açık ve onları ailemize katmaktan büyük mutluluk duyarız. Franchiseelerimizin müşterilere karşı sabırlı, güler yüzlü, işletmede de disiplinli, çalışkan ve ekip çalışmasına yatkın olmasını tercih ediyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Little Caesars Türkiye’nin her şey dahil, şube açma yatırım maliyeti; anahtar teslim 110.000 USD + KDV’dir. İşletmecilerimiz yatırımlarını yaklaşık 36-42 ay arasında geri alıyorlar. Pazarlama, Eğitim, IT, İnsan Kaynakları, Mali İşler ve Operasyon konularında tam zamanlı destek veriyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Bizim için standartlar, ürün ve hizmet kalitesi oldukça hassas yaklaştığımız bir konudur. Her şube  her ay baştan sona habersiz denetlenir. Puanlar gerek şubenin gerekse bölge yöneticilerinin performansına etki eder. Gizli müşteriler ile müşterilerin nabzı tutulur. Bu sayede Little Caesars müşterilerinin markamıza bağlılığı çok yüksek seviyededir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Yıl sonuna kadar 130 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Enflasyon baskısı altındaki ekonomik ortamda hedefimizi, isteyen herkesin Sezar Lezzetlerini, en uygun fiyatlarla yiyebilmesi olarak belirledik. Bunun için tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz ve tedarik zincirimizi de bu hedefle çalıştırıyoruz. Şubelerimizde sürekli canlı tuttuğumuz kampanyalarla, üniversitelerde, festivallerde, e-spor ve fiziksel spor faaliyetlerinde, gençlerin bulunduğu tüm ortamlarda yanlarında olmayı sürdüreceğiz.
https://www.littlecaesars.com.tr/