SAN COIFFURE

YUSUF YALMANCI: “TÜRKİYE’NİN KUAFÖRÜ OLMA YOLUNDA TÜM GÜCÜMÜZLE İLERLİYORUZ.”

1989 yılında kurulan SAN Kuaför’ü devralıp, iş ortaklarıyla birlikte geliştiren Yusuf Yalmancı,
özellikle son 10 yılda çok büyük yatırımlar yaparak, güçlü adımlar attıklarını belirtiyor. “Bu adımların en önemlisi, müşteri memnuniyetini merkeze koymamız ve misafirlerimize verdiğimiz değerdir,” diyen Yalmancı ile SAN Kuaför markası hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Yusuf Yalmancı: SAN Kuaför’ün kurucusuyum. Pek çok meslektaşım gibi bu işe çocuk yaşta başladım. On beş yaşındayken ustam bana “Yusuf, sen kuaför olamazsın ama çok iyi işletmeci olursun.” demişti. Ben de bu yolda ilerlemeye çalışıyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1989 yılında kurulan SAN Kuaför’ü devralıp, iş ortaklarımla bugünlere getirdim. Bizler ortaklarımızla aynı salonlarda çalışan ustalardık ve çalıştığımız salondaki işi ilk sahiplerinden devralıp büyütmeye karar verdik. Özellikle son 10 yılda işimize çok büyük yatırımlar yaptık, güçlü adımlar attık. Bu adımların en önemlisi, müşteri memnuniyetini merkeze koymamız ve misafirlerimize verdiğimiz değerdir. Türkiye’deki salonlarımızı açarken marka yapımıza uygun iş ortaklarıyla çalıştık. Trendleri sürekli takip ettik ve özellikle sosyal medyadaki başarılı faaliyetlerimiz
markamızın büyümesini destekledi.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Şu anda 37 şube ile 17 farklı ilde hizmet veriyoruz. SAN Kuaför salonlarına İstanbul, Ankara, Bursa, İzmit, Sakarya, Kayseri, Antalya, İzmir, Çorum, Şanlıurfa, Yozgat, Eskişehir, Denizli, Adana, Samsun, Van, Konya illerinde ulaşabilirsiniz. İlk yurt dışı şubemiz çok yakında Kanada-Toronto’da açılacak.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
2020 yılından bu yana Francshise veriyoruz. Bu konuda uzman danışmanlarla işbirliği yaptık. Dünyada ve ülkemizde çok sayıda sektörden Franchise modelini inceleyip, kendi özgün modelimizi oluşturduk. Türkiye gibi geniş ve bölgelere ayrılmış bir ülkede büyümek için en uygun yöntemlerden birinin Franchising olduğunu düşünüyoruz. Ek olarak, kuaförlük yeteneğe dayalı bir iş kolu olduğu için hazır yetişmiş insan kaynağını kullanmak doğru bir strateji oluşturuyor. Ülkemizin pek çok yerinden hali hazırda kendi salonunu işleten ama daha büyük bir marka çatısı altında olmak isteyen kuaförlerin ilgisini çekiyoruz. Ayrıca yeni salon açmak isteyen kuaför adayları ve yatırımcılar da Franchise sistemiyle ilgileniyor, çünkü yatırımcılara sağladığımız pek çok avantaj var.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir?
SAN Kuaför’den Franchise alabilmek için ilk şart en az beş yıl deneyime sahip bir kuaför olmak ya da açılacak salon bünyesinde bu deneyimde kuaförleri istihdam etmektir. Ayrıca salon büyüklüğünün asgari 150 metrekare olmasını istiyoruz. Merkezi yerlerde salon seçimi yapmak ise bir diğer kriter olmakla birlikte en önemlisi Franchise adayının SAN Kuaför ailesinin dokusuna ve vizyonu uygun olmasıdır. SAN Kuaför olarak erişilebilir lüksü herkese sunma vizyonuyla hareket ediyoruz.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Tüm salonlarımızın kullandığı Web tabanlı bir yazılım ile gelir gider ve ön muhasebe işlemleri gerçekleştiriliyor. Şube ziyaretlerimiz dönemsel olarak yıl boyu sürüyor. Buna ek olarak, gizli müşteri programlarıyla hizmet standartlarını sürekli denetliyor ve iyileştirmeler yapıyoruz.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Açılış maliyetleri salonunun konumuna, büyüklüğüne, kira ve dekorasyon maliyetlerine, personel sayısına göre değişebiliyor. Ortalama olarak 150-200 metrekare bir salonun açılış maliyeti 2 milyon TL’yi bulmaktadır.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
SAN Kuaför’ün çok büyük bir marka bilinirliği var. Franchise olma sürecinde beş farklı hizmet paketi sunuyoruz. Bunlardan ilki, kuruluş fırsatlarını sunan pakettir. Bu kapsamda, bölgesel fizibilite, pazar araştırması, mimari projelendirme, kurumsal kimlik çalışması, tabela desteği, basılı malzeme temini, SAN Kuaför markalı ürünler gibi olanaklar var. İkincisi; finansal ve operasyonel fırsatlardır. Bu kapsamda ise mali kontrol ve planlama desteği, avantajlı satın alma platformu, özel banka POS ve kredi anlaşmaları, indirimli sigorta paketleri, avantajlı abonelik sistemleri, insan kaynakları uygulamaları ve hukuksal danışmanlık hizmetleri var. Üçüncü kısımdaki pazarlama
fırsatlarında ise iş geliştirmeden başlayarak, dijital pazarlama, mobil uygulama, E-randevu-adisyon sistemi, kampanya yönetimi ve özel reklam anlaşmaları bulunuyor. Bir diğer fırsat SAN Kuaför Akademi ile sunduğumuz eğitim ve gelişim yolculuğunu dairdir. Her Franchise salonumuz doğal akademi üyeliği kazanır. Akademi çatısında mesleki eğitim, işletmecilik ve liderlik eğitimleri, kişisel gelişim programları ve Online eğitim etkinlikleri yer alır. Beşinci ve son olarak, “İyi Hisset Kuaför Paketi”nden bahsedebiliriz. Bu kapsamda SAN Prestij Club üyeliği, yurt içi geziler, yurt dışı geziler, kuaför destek hattı, sağlıklı yaşam paketleri, psikolojik danışmanlık ve stil danışmanlığı sunulan
hizmetler arasındadır.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
SAN Kauför’den Franchise alan girişimcilerin en başta Franchise yönetim ekibimizin tavsiyelerine uyması önemlidir. Çok sayıda uzman danışmandan oluşan beyin takımımız sorunsuz ve verimli bir yatırım için her şeyi planlayıp uygulamada destek olacaktır. İyi bir girişimin en önemli unsuru güçlü bir planlamadır. İnsan kaynaklarının kalitesi ve operasyonel verimlilik ise diğer önemli faktörlerdir.

Girişimciler neden bu alanda Franchise almalıdırlar?
Özellikle dijital medyanın gelişmesiyle insanlardaki güzellik ve imaj unsuru çok önemli hale geldi. Herkes kendini güzel ve iyi hissetmek ve bunu yansıtmak istiyor. Bu amaca hizmet eden en önemli sektör güzellik ve kuaförlük sektörüdür. Kuaförlük doğru ve etkili yapılırsa özel yetenek ve sanatla desteklendiği için çok yüksek bir kâr ve kazanç fırsatı sunacaktır.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
SAN Kuaför sektörde her zaman yeniliğin ilk adresi olsun diye çalışıyoruz. Sosyal medya ve dijital dünyanın araçlarını en iyi kullanan markayız. Sektörde ilk olarak 2008’de çekilişle BMW araç hediye ettik. Sektörde yine ilk olarak NFT projesini 2022 yılında gerçekleştirdik. SC Ladies ismi ile marka iş birlikli dünyada ilkler arasında yer alan NFT koleksiyonumuzu çıkardık. Bu yıl başlattığımız uçak kampanyası ise, yine sektörde çok büyük ilgi gören bir çalışma oldu, Bir müşterimize çekilişle uçak hediye ediyoruz. Bazı müşterilerimiz arayıp, “Uçak bileti mi veriyorsunuz?” diye soruyorlar. Hayır, gerçek bir uçak aldık ve bunu Kasım ayında yapılacak çekilişle şanslı bir SAN Kuaför müşterisi kazanacak.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Kuaförlük ve güzellik endüstrisi tüm zamanlarda olduğu gibi gelecekte de potansiyelini koruyacak. İnsanlar imajlarına ve kendilerini iyi hissetmeye hizmet edecek kozmetik ürünlerle kuaförlük servislerine ilgi göstermeye devam edecekler. Biz de taşıdığımız liderlik bayrağını elimizden bırakmadan koşmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
SAN Kuaför’ün ilk hedefi toplam 100 salon sayısına ulaşmaktır. Bunu yur tiçi ve yurt dışında açacağımız salonlarla gerçekleştireceğiz. Bu yıl içinde SAN Beauty markasını hayata geçirdik ve ilk salonumuzu İstanbul Bakırköy’de açtık. SAN tesettür salonumuzu da Haziran ayında hizmete sunduk. Sırada SAN Kid ve SAN Pet markaları var. Türkiye’nin kuaförü olma yolunda tüm gücümüzle ilerliyoruz.
https://www.sankuafor.com/