FOR KIDS HAIR

FOR KIDS HAIR: “BURADA HER ŞEY ÇOCUKLARA ÖZEL”

For Kids Hair’ın yedi yıllık serüveninde, her zaman ‘mutlu çocuklar, memnun ebeveynler dediklerinin altını çizen Serdar Parlakdağ, misafir sayılarını ağızdan ağıza reklam ile organik olarak büyüttüklerini, aynı zamanda sosyal medyada büyük ilgi gördükleri bu süreçte onlarca franchise talebi almalarına karşın, bunun için en doğru zamanı beklediklerini belirtiyor. Parlakdağ ile markanın doğuşu ve franchise sistemi hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Serdar Parlakdağ, For Kids Hair markasının sahibiyim. Marmara Üniversitesi - Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra, yaklaşık 20 yıl bankacılık ve Telekom sektöründe önemli firmaların müşteri hizmetleri ve finans birimlerinde yönetici pozisyonlarında görev aldım. Finans alanında, kredi risk ve finansal planlama konularında uzmanlaşmam, bana, kendi işimde önemli avantajlar sağladı. Bu sayede, riskleri bilerek, sağlam finansal hesaplamalarla en doğru aksiyonları almayı hedefleyen bir işletmeci olabildim.Ayrıca müşteri hizmetleri yönetiminde de çalışmış olmak, işletmemizin en önemli hedefi olan %100 misafir memnuniyetine ulaşmamız yolunda bize çok olumlu katkılar sağlıyor.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
For Kids Hair fikri aslında, şu an 13 yaşında olan oğlumuz Uras’ın bebeklik dönemlerindeki saç kesim süreçlerinde yaşadığımız zorluklardan ortaya çıktı. Bu zorlu süreçleri, özellikle erkek çocuk sahibi olan ebeveynler çok iyi bilir. “Uras’ın bu sürecini nasıl daha kolay geçirebiliriz?” diye düşünürken, For Kids Hair markasını birlikte yönettiğimiz eşim Burçin, çocuklara özel bir çocuk kuaförü arayışına girdi ve bu arayışlar sonucunda, yola beraber çıktığımız kuaför arkadaşlarımız Özcan, Hamit ve Furkan Beyler ile yollarımız kesişti. Uras’ın saçlarını uzunca bir süre Özcan Ağabey’i kesti ve bu süreçte, böyle bir fikrin her açıdan daha iyisini nasıl hayata geçirebiliriz, diye düşündük ve 2017 yılında, kurumsal iş hayatından ayrılmamdan sonra For Kids Hair’in ilk şubesini Emaar Alışveriş Merkezinde hayata geçirdik. Böylece çocuklara özel olarak dizayn ettiğimiz, içinde oyuncakların ve çocuk kitaplarının olduğu özel köşeler barındıran; çocukların saçlarını daha kolay ve eğlenerek kestirebilmeleri için özel dizayn ettirdiğimiz arabalı kesim koltukları olan; saç kesimi
sırasında çizgi film izleyebilecekleri konsept bir çocuk kuaförü ortaya çıktı. For Kids Hair’de amacımız çocukların severek gelecekleri, ebeveynlerin de kendilerini, özellikle hijyen açısından rahat hissedebilecekleri bir ortam yaratmaktı ve bunu da sanırım başardık! For Kids Hair olarak sloganımız “Burada Her Şey Çocuklara Özel” olduğu için her açıdan buna sadık kalmaya gayret ediyoruz.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Belirttiğim üzere, ilk şubemizi İstanbul Anadolu Yakasındaki Emaar AVM’de açtık. Bu şubemizin gördüğü ilgi sayesinde 2019 yılında ikinci şubemizi yine İstanbul Anadolu Yakasının prestijli alışveriş merkezlerinden biri olan Akasya AVM’de açtık. Akasya AVM şubemiz de araya pandemi süreci girmesine rağmen kısa sürede misafirlerimizin yoğun ilgisi ile karşılaştı. 2022 yılında, Avrupa Yakasından gelen misafirlerimizin de yoğun baskıları ile Avrupa Yakasında da olmalıyız diyerek üçüncü şubemizi Kanyon AVM’de hayata geçirdik. Her şubemizin bir öncekinden daha iyi olması adına konseptimizi daha da geliştirmeye ve hizmet verdiğimiz 0-15 yaş aralığındaki kız-erkek misafir sayımızı artırmaya gayret ediyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Yedi yıllık serüvenimizde, her zaman “mutlu çocuklar, memnun ebeveynler” dedik; misafir sayımızı özellikle ağızdan ağıza reklam ile organik olarak büyüttük ve sosyal medyada da ilgi gördük. Bu süreçte bize onlarca franchise talebi geldi fakat bunun için en doğru zamanı bekledik. Sektörün
dışından, kurumsal hayatı bırakarak geldiğimiz ve bu işte var olan fırsatı deneyimleyerek gördüğümüzden, doğru iş ortakları ile markamızı İstanbul ve Türkiye’nin önemli illerinde konumlandırmayı istedik. Franchise sürecimizi de 2023 Haziran itibariyle, tüm altyapı çalışmalarımızı tamamladıktan sonra başlattık. Önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak franchise modeli ile markamıza değer katacak yatırımcılarla sağlıklı ve emin adımlarla büyümeyi hedefliyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Aslında bu noktada belirlediğimiz kriterler var elbette fakat en önemli nokta, kendi işini yapmayı istemek ve bu işe maksimum zamanı ayırabilecek girişimcilerdir. Çünkü hepimizin bildiği üzere, işinin başında olmayan kişilerin yönettiği işletmelerin başarılı olma şansı neredeyse yok! Kolay yönetilebilir bir iş modelimiz olduğu için, girişimcilerin kuaförlük sektöründen gelmesi, konusunda uzman olması şartımız yok. Fakat hizmet sektörünü biliyor olmak, “insan yönetimini yaparım”, “misafir memnuniyetine önem veririm”, “planlama ve organizasyon yeteneğime de güveniyorum” diyebilmek gerçekten önemli, çünkü bizler mimari açıdan ne kadar güzel, dışarıdan çekici salonlar yapsak da, misafir ve çalışan memnuniyetini sağlayamıyorsak, o işin başarılı olma şansı yok! For Kids Hair işletmecisi olarak, kendimizden de yola çıkarak, bu işi kurumsal hayatta çalışmış, artık kendi işimin sahibi olmalıyım diyenlere rahatlıkla önerebilirim. İşimiz çocuklara yönelik olduğu için özellikle kadın girişimcilerimizin çok başarılı bir şekilde For Kids Hair işletmesi yönetebileceğine
yürekten inanıyorum.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Bugünkü enflasyonist ortamda maliyetler konusunda net bilgi vermek yanıltıcı olabilir fakat tüm detayları franchise sürecimizde netleştiriyoruz. Biraz daha aydınlatıcı olması açısından şunu belirtmek isterim. Yatırımcılarımız, benzer kâr marjı sunabilecek alternatif franchise seçenekleri ile karşılaştırıldığında hayli uygun maliyetlerle, kârlı bir iş modeline sahip olabilecekler. Franchise sürecimiz, potansiyel yatırımcı adayımızın bize talebini web sitemizde (forkidshair.com) bulunan “Franchise Başvuru Formunu” doldurarak iletmesi ile başlıyor. Potansiyel yatırımcı adayımızın şubemizi açmak istediği lokasyon, hedefleri, işine ayıracağı zaman gibi kriterlere bakarak sürecimizi ilerletiyoruz. Amacımız doğru yatırımcılarla, uzun vadeli süreçte markamızı sağlam
adımlarla büyütmek olduğu için franchise sürecimize çok önem verdik ve en doğru şekilde kurguladık. Bu arada, ilk 3 franchisee şubemiz içinde, franchise giriş bedelinde avantajlı fiyatlar sunacağımızı söylemek isterim.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Burada, daha öncede bahsettiğim üzere en önemli nokta girişimcilerimizin kendi işlerini yapma isteğinde olmaları ve buna maksimum zamanı ayırabilmeleri. Ayrıca doğru lokasyon seçimi ve doğru başlangıç maliyetleri ile işe başlamak kritik öneme sahip! Girişimcilerin bilmeleri gereken en önemli nokta giderlerin neler olduğu ve bunların maliyetidir. Maliyetlerinize hakim olmak size, işinizi daha rahat yönetebilme avantajını sunuyor.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
For Kids Hair markasının, belirlenmiş iş yapış şekilleri ve doğru planlama ile yüksek kâr marjı sunan bir iş modeli olduğuna öncelikle kendimiz inandık. Bunun yanı sıra çocuğa dair yapılan yatırımların, doğru aksiyonlar ile desteklendiğinde her zaman başarılı olduğunu da görüyoruz. Bizimle yola çıkarak, nish bir alanda hizmet verecek olan girişimcilerimize “doğru lokasyon seçimi”, “profesyonel sosyal medya desteği”, “en uygun personeli bulma konusunda rehberlik ve personelin eğitim süreçleri”, “işletme alışveriş merkezi bünyesinde açılacaksa finansal modelleme ve müzakere desteği” ve “anahtar teslim proje uygulaması” hizmetleri sunmaktayız. Özetle, bizimle yola çıkacak yatırımcılarımızın ilk günden itibaren yanında oluyor ve win-win modeli ile ilerlemeyi hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Kâr marjının oldukça yüksek olduğu, kolay yönetilebilir olan, deneyimlerle belirlediğimiz iş yapış şekillerine sadık kalarak misafir sürekliliğinin kesin olduğu iş modelimizi, doğru ve bize değer katacak girişimciler ile Türkiye’ye hızlı şekilde yaymayı hedefliyoruz ve bu konuda hem istekli hem de kararlıyız! Amacımız bu iş dalında var olan fırsatlara iş ortaklarımızı da dahil ederek büyümek.