MR. SUSHİ BAR

GELENEKSEL UZAK DOĞU MUTFAĞININ TEMSİLCİSİ; MR SUSHİ BAR

Geleneksel bir Uzak Doğu ürünü olan “sushi”, genellikle çiğ deniz ürünleri ve sebze gibi çeşitli malzemelerle birlikte, şeker ve tuzla hazırlanmış sirkeli pirinçten oluşur. Sushi, pek çok çeşide ve sunuma sahiptir. Ana malzeme olarak “shari” ya da “sumeshi” olarak bilinen sushi pirinci kullanılan
ürüne, kalamar, yılan balığı, somon, ton balığı gibi deniz ürünleri eşlik eder. Japonya başta olmak
üzere Uzak Doğu ülkelerinin favori ürünleri arasında yer alan sushi, “gari”, “wasabi” ya da “soya sosu” ile servis edilir. Ülkemizde de beğenilerek tüketilen ürünün temsilcilerinden olan Mr. Sushi Bar ile markanın franchise sistemi hakkında konuştuk.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fırat Şar: Mr. Sushi Bar markasının kuruluşu 2017’in son aylarında gerçekleşti. Markamızın faaliyete geçme tarihi ise 2018’dir. Bu tarihten önce markamız için oldukça önemli olan alt yapı üzerine çalıştık ve bu süreci başarıyla tamamladık. Bir marka için ürünün tedarik edilmesi, üretim ağının kurulması, hızlı ve doğru bir şekilde işlemesi ve bunun yanı sıra sevkiyat zincirinin oluşması çok önemlidir. Biz de bu ve diğer alt yapı hazırlıklarını ekibimizle birlikte tamamladık. Bu çalışmaların ardından Mr. Sushi Bar’ı tüm mecralarda duyurmaya başladık.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Şu an kaç şubeyle, nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Markamız için Franchise vermeye 2019 yılında başladık, daha doğrusu 2019’da bu kararı aldık. Şu anda Edirne Merkez olmak üzere 11 şubemiz var. Aynı zamanda markamızın yurt dışında da yer alması için hazırlık çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bulgaristan’da master franchise olarak anlaşmamızı imzalıyoruz. Bununla birlikte İngiltere ve Almanya’yla da alt yapı çalışmalarını sürdürüyoruz.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Mr. Sushi Bar’ın anahtar teslim franchise maliyeti 150 metre karede ortalama 750 bin TL’dir. Bu rakamın yüksek olmasının en büyük nedeni ise enflasyon ve fiyatların sürekli olarak artış göstermesidir.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir?
Yatırımcı adaylarımızda aradığımız kriterlerin başında sektör ve sektörle ilgili bilgiye sahip olmaları geliyor. Bunun dışında, sektörümüz, ürünlerimiz, işleyişimiz ve diğer tüm detaylar eğitimle ilgili operasyon ekibimiz tarafından franchise adaylarımıza aktarılıyor. Şubenin açılışından önce, bizim belirlediğimiz bir başka şubede en az bir ay eğitim veriliyor. Yeni şube açıldığında, yine operasyon ekibimiz tarafından bilgi desteği sağlanarak, bir ay boyunca personel ve diğer tüm eğitimler
tamamlanıyor.