KRİSTAL TÜRKİYE GAYRİMENKUL

MUSTAFA EMRAH ÖZDEMİR: “KRİSTALTÜRKİYE GAYRİMENKULDE AKILLI YATIRIMCININ GELECEK DÜNYASIDIR.”

“Kendi işini kurmak, gayrimenkul sektöründe bölgesinde lider olmak isteyen girişimcileri; sıra dışı takımlarla çalışmak isteyen, son otuz yıldır gayrimenkul sektörünü takip eden, fırsatlarını gören fakat hala harekete geçemeyenleri ve girişimcileri bekliyoruz,” diyen Kristal Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Emrah Özdemir sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Mustafa Emrah Özdemir: Bizim adımız gelecek. Çırak ustayı geçerse sanat ölmez, derler. İşimiz girişimciyi geleceğe taşımak. Erzurumluyum evli ve üç kız evlat babasıyım. Son on iki yıldır KR Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif görev almaktayım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
KR Grup 2010 yılından itibaren bugün bünyesinde şehir planlama, inşaat, tekstil, maden, lüks otomotiv, zehirli atık geri dönüşümü, sigorta ve Kristal Türkiye gayrimenkul franchise olmak üzere, sektörlerde şirketlerimizle katma değer üretmeye devam ediyoruz. 2013 yılında gayrimenkul endüstrisinde çok uluslu firmaların bulunduğu pazarda küresel başarılar elde ederek liderliğimizden ve Kâr’lılığından taviz vermeden büyüdük. Bizim gayrimenkul endüstrisinde en güçlü kaslarımızdan biri de arazi yatırımıdır.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
2017 yılı itibarıyla Bursa’da kendi markamız Kristal Türkiye ile yürümeye karar verdiğimiz andan itibaren süreç bizi doğal bir ihtiyaç ve bu süreçle birlikte franchise dünyasının içine aldı. Kendi içimizden profesyoneller ile Bursa’nın kaliteli yaşam alanı sunan bölgelerinde kendi şubelerimiz ile ulaşılabilirlik sağladık.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Kristal Türkiye olarak; on sekiz Bursa, iki İstanbul, Samsun, Düzce, Denizli, Erzurum, Adıyaman ve Balıkesir olmak üzere toplam otuz şube ve üç yüzün üzerinde gayrimenkul profesyonel girişimcimiz var.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Hedefimiz akıllı girişimciler, akıllı yatırımcılar yani (akıllı para). Kendi işini kurmayı daha önce deneyimlemiş ya da kendi işini kurmak isteyenler, gayrimenkul sektöründe bölgesinde lider olmak isteyen girişimciler ve sıra dışı takımlarla çalışmak isteyenler, son on yıldır gayrimenkul sektörünü takip eden, fırsatlarını gören fakat hala harekete geçemeyenler. Gayrimenkul sektöründe arazi yatırımı yapmak isteyen yatırımcı ve bu yatırımcıyı yönetmek isteyenler. Dünyanın farklı bölgelerinde bayrağımızı temsil edecek yatırımcı ve liderler. Kısacası Kâr’lılığın peşinde olan ve bunu gayrimenkul sektöründe deneyimleyecek girişimciler. Bir iş kurmak, bugün kendine, çevresine ve devletine, yarın çocuklarına ve torunlarına kalacak bir değer yaratmak isteyen girişimciler.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Yerli ve milli bir marka olmamız. Son on iki yıldır sektörün girişimci ve yatırımcısına tüm platformlarda başarımızı göstermeniz. KaR’lı yatırımın gayrimenkul sektöründe öncü ve lider markası olmamız. Birlikte yürüdüğümüz tüm girişimcilerimize ve yatırımcılarına en güçlü kasımız olan arazi yatırımında kazandırmak ve her gün büyüyen bu KaR’lılığın içine dahil olmalarını sağlamak. Girişimcilere en iyi başlangıcı yapmalarını sağlayan bu toprağın eğitim ve işletme koçluğunu sunmamız. Alıcı ve satıcı tüm müşterilerimizi haftada bir buluşturduğumuz KR Ring organizasyonumuzda yer almalarını sağlamak. Yabancı gayrimenkul yatırım ortaklığı sermayemizi, bölgesinde değerli gayrimenkul yatırımlarına dönüştürmek. Küresel başarılarıyla bayrağımızı bu sektörde dalgalandıran tüm değerleri ile birlikte yol almamız. Biz gayrimenkulün hikayesinin başladığı membaının, arazinin liderleriyiz. Bu bir maraton uzun ve KaR’lı bir yolculuk. Bugün arazi, yarın akıllı proje; yani Kristal Türkiye gayrimenkulde akıllı yatırımcının gelecek dünyası.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
60.000 TL ve 120.000 TL arasında bir maliyetle başlıyor girişimci. Franchise bedeli, kira, mobilya dekorasyon, asistan, yardımcı personel vb.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Bunu size, sektör içinden gelen ve sektöre yeni giriş yapacak girişimci bazında anlatayım; Sektör içinden gelen girişimci için; bugün içinde bulunduğumuz alıcı pazarı eğitimleri ve koçluk programı ile Kristal Türkiye sistem ve modelinin kurulumunu sağlıyoruz. Her Pazartesi alıcı ve satıcı eşleşmelerinin bir araya getirildiği KR Ring organizasyonumuzun içine alıyoruz. Küçük, orta ve büyük olmak üzere mevcut gayrimenkul yatırımcıları için Kristal Türkiye’ye özel arazi yatırım bölgeleri ve projelerinin sunumunu yapıp, bugün yönettiğimiz 2 milyar 500 milyon TL arazi geliştirme yatırım fonu içine dahil edip büyüdükçe büyütüyoruz. Günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık periyodik olarak işletmelerin performansları ve KaR’lılık karnelerini sunuyoruz. Sektöre yeni giriş yapacak girişimcilerin Gayrimenkul Broker’ı eğitimlerini, bu toprağın en kıymetli eğitmenleri tarafından almalarını sağlıyoruz ki deneyim başlarken en değeli kültürümüz ve yine bu sektörün en kıymetli koçları ile işletmelerini ve sermayelerini birlikte büyütüyoruz. Her ay bölgelerimizde paydaşlarımızla düzenli olarak grişimcilik seminerleri düzenliyoruz ve Broker’larımızı girişimciler ile bir araya getirip onlara işimizi birlikte anlatıp ekiplerimizi büyütüyoruz. Küçük, orta ve büyük olmak üzere mevcut gayrimenkul yatırımcıları için Kristal Türkiye’ye özel arazi yatırım bölgeleri ve projelerinin sunumunu yapıp, bugün yönettiğimiz 2 milyar 500 milyon TL arazi geliştirme yatırım fonu içine dahil edip büyüdükçe büyütüyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Gayrimenkul sektörüne yatırım yapan girişimciler öz değerler, satış, pazarlama, performans geliştirme, uzmanlık alanı vb. birbirinden değerli eğitimci ve eğitmenler ile çok güçlü kaslara sahip oluyorlar ki bu güne kadar sahip oldukları iş yaşamı deneyimleri ile bunu harmanlayınca KaR’lılıkta sıra dışı sonuçlara imzalar atıyorlar. Ülkemizde bugün gayrimenkul danışmanlığı meslek sertifikasına sahip, yani artık ehliyetli olarak bu işi yapıyoruz. Bir sonraki adımda resmi kuruluşlar tarafından expertizi (değerlemesi) yapılmamış gayrimenkuller tapuda işlem göremeyecek. Bununla birlikte, yanında gayrimenkul danışmanı olmayan gayrimenkul ile alakalı işlemlerinde bankada kredi başvurusu yapamayacak ve danışmanı olmayan tapuda işlem gerçekleştiremeyecek
ki bu konuda devletimiz mesleğimiz ile alakalı birçok süreci önümüze koymuş bulunuyor. Altını olan ya da altın almak-bozdurmak isteyen nasıl kuyumcuya gidiyorsa, dövizi olan ya da döviz almak bozdurmak isteyen nasıl döviz şubelerine gidiyorsa, gayrimenkulü olan, alan-satan-kiralayan-arazi yatırımı yapan da artık gayrimenkul ofislerimize geliyor.

Türkiye’de franchise alırken nelere dikkat edilmeli?
Gayrimenkul endüstrisinde yer alan ya da alacak tüm girişimcilere karar vermeden önce şu soruyu mutlaka sormalarını öneriyoruz: “Son iki yıldır rekabet için ne yaptınız?”

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Girişimcilik dünyasında çok sayıda kişi bürokratik çevreden kaçarak kendi işini kurmayı ve gayrimenkul alanında başarıyı hayal etmektedir. Sermaye yetersizliği, tek başına nereden başlayacağını bilememek, risk almaktan çekinmek gibi nedenlerle ilk adımı atmak birçok girişimcinin hala beklemede kalmasının ana sebepleridir. Kristal Türkiye franchise sistemi, sermayesi olup, bu sermayeyi nasıl değerlendireceğini düşünenlere rehberlik eden ve bağımsız bir girişimci olarak kendi işinin sahibi olmalarını sağlayan, o ilk adımı attıracak olan fırsattır. Diğer taraftan franchising hizmetinin sunulmasında standardizasyona gidebilen, sektöründe lider bir markadır. Güçlü sermaye yatırımı yapmadan büyümelerine ve KaR’larını arttırmalarına yardımcı olan bir network ve KaR’lılık ağının kapılarını sonuna kadar açıyor. Kristal Türkiye gayrimenkul franchise dünyası bu operasyonu sonuna kadar öğrenmek, geliştirmek ve değer yaratmak için doğru adres.
https://krturkiye.com