ATAWİCH LEZZETLİ BİR DEV

ATA GHOUTBI: “BAŞARI HİKAYEMİ 2000 YILINDA YAZMAYA BAŞLADIM.”

İranlı bir girişimci ve iş adamı olan Ata Ghoutbi, 18 yaşında başlayan profesyonel iş hayatına Atawich markası ve Iran Goosht Holding’in sahibi unvanı ile devam ediyor. Holdingin bünyesinde bulunan 11 ayrı şirket ile global operasyonları başarıyla gerçekleştiren Ghoutbi ile “Başarı Hikayesi” hakkında konuştuk.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ata Ghoutbi: Faaliyetlerine, İran Tahran’da 2000 yılında 30m2’lik küçük bir dükkânda başlayan, her geçen gün daha fazla tanınan ve beğeni toplayan işletmemizde kısa süre içerisinde doğru stratejik hamleler ile güçlü bir büyüme trendi yakaladık. Bu süreçte birçok kriz ve sorun yaşasak da her zaman yeniden ayağa kalmasını bildik. Iran Goosht fabrikasını 2018’de kurarak tedarik sorununu kökten çözdük. Bu tarihten sonra artık global bir marka olma yolcuğuna hazırdık. İlk gün ki azim, heyecan ve kararlılıkla bugün Atawich’i, Türkiye’nin en güçlü markalarından birisi haline getirmek ve markayı dünyanın dört bir yanına taşımak için uzman çalışma arkadaşlarımız ile ilerlememizi
sürdürüyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Atawich ilk franchise şubesini İran’da 2000 yılında vermeye başladı. Bugün İran’da 100’ün üzerinde şubemiz ile franchise operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Türkiye pazarına ise ilk yılımızda 20 şube açarak hızlı ve güçlü bir şekilde giriş yaptık. Türkiye’deki franchise çalışmalarına ise henüz başladık. Görüşmelerimiz yoğun bir şekilde devam ederken diğer yandan Almanya’da şubelerimizi açmak için çalışıyoruz. Almanya için franchise görüşmelerimize de yine Türkiye ile birlikte hız veriyoruz. Bugün İran’da 100’ü aşkın, İstanbul’da 20 şube ve yıl sonuna kadar yine İstanbul’da 35 yeni şube hedefi ile birlikte, Almanya’da açacağımız ilk şubemiz kapsamında dünya genelinde yaklaşık 8 bin kişilik dev bir istihdam sağlıyoruz. Türkiye özelinde ise mevcut şubelerimiz, genel merkezimiz ve üretim tesisimiz ile 200’e yakın çalışma arkadaşımızı istihdam
ediyoruz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Franchise vereceğimiz kişilerde aradığımız en önemli özellik, birlikte büyümeye ve kazanmaya devam edeceğimiz, bu önemli yolculukta markamızı en iyi şekilde temsil edeceklerine duyacağımız güvendir. Bu güven ve ilişki doğrultusunda biz Atawich markası olarak her zaman franchise bayilerimizin yanında olacak, zorluklara birlikte göğüs gerecek, başarıları birlikte kutlayacağız. Bunun yanı sıra franchise görüşmelerimizde adayların şube açma niyetlerindeki amacı, beklentilerini, sektördeki deneyimlerini ve gelecek planlarını soruyoruz. Tüm bu görüşmeler sonucunda her iki taraf için de olumlu bir intiba yaratılır ise teknik olarak açılması planlanan şubenin lokasyonu ve türü (AVM, cadde vs.) görüşülmeye başlanır ve süreç profesyonel ekibimizin çeşitli araştırmaları ile desteklenir.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Markamız bünyesinde garsonundan en üst düzey yöneticisine kadar aynı heyecanı ve alanında kalifiye yetenekleri barındıran genç, dinamik ancak ciddi ve ayakları yere basan bir ekibi barındırıyor. Bunun yanında markanın doğduğu İran’da mevcut 100’ü aşkın şube 15.000 m2’lik fabrikamız, tedarik zincirinin her halkası için kurulmuş sistemler ve şirketlerimiz ile birlikte 20 yılı aşkın sektörel tecrübemizi kullanarak Türkiye’deki yapılanmamızı çok daha güçlü şekilde
gerçekleştiriyoruz. Yatırım gücümüz, uzman ekibimiz ve dünya genelinde 8000’i aşkın çalışma arkadaşımız ve Türkiye’de kısa vadede gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ile rüştünü ispat eden bir markayız. Tüm bu altyapı neticesinde hiçbir markanın sunmadığı büyük fırsatlar ve olanakları franchise bayilerimize sunabiliyoruz. Tüm dünyada uyguladığımız benzersiz ve yatırımcı dostu franchise sistemimiz ile yatırımcıya 0 riskli bir gelecek kurmayı vaat edebiliyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Atawich olarak tüm iş süreçlerimizde dijitalleşmeyi önemsiyoruz. Bu nedenle teknolojik altyapımızı her geçen gün güçlendiriyoruz. Tüm teknolojik olanaklardan bayilerimizi de faydalandırıyoruz. Bu sayede genel merkezimizden üretim tesisimize tedarik ağımızdan bayilerimizin tüm aksiyonlarına kadar her süreci takip edebiliyor ve denetliyebiliyoruz. Bizim denetimden anladığımız şey bayilerimizi sıkıştırmak, motivasyonlarını kırmak ya da çatışmaya sebep verecek sıkıcı ve bunaltıcı davranışlar değildir. Biz denetimi müşteri ve çalışan memnuniyetini artırmak, verimliliği yükseltmek, markayı güvende tutmak ve bayilerimizin kazancını artırmak üzere profesyonel olarak kullanan bir markayız.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Yatırımcıların endişe duyduğu alanlardan birisi Riskli Yatırım Endüstrileridir. Yüksek risklerin olasılığı ve rekabetçi satış piyasası, girişimcilerin herhangi bir yatırım yapmadan önce en iyi yatırım seçenekleri konusunda uzmanlara danışmalarına neden olmuştur. Çoğu danışmanlık firması tarafından sağlanan istatistiklere göre, gıda endüstrisine yatırım yapmak, en az riskli ve en karlı yatırım seçeneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yemek her zaman güzeldir! Yemek ile ilgili alınan hizmet kadar verilen hizmet de keyiflidir. Bu nedendir ki teknik olarak da insani olarak da yemek sektörüne yapılan yatırım büyük ölçüde verimli ve kazançlıdır.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Pandemi tüm sektörler gibi gıda-hızlı servis yemek sektörünü de önemli ölçüde değiştirdi. Ancak, bence bu düşünülenin aksine paket hizmetinin artması, yenilenmesi değildi. Pandemiden önce de global firmalar paket servis için yatırımlarını sürdürüyordu, pandemi sadece süreci hızlandırdı. Pandemi ile sosyal medya ve internet kullanımının artmasıyla şu an gelinen noktada bilinçli tüketici kitlesi oluştu. Bu kitlenin ilgisi ve tercihi gerçek, kaliteli, içinde ne olduğunu bildiği yiyecekler oldu. Bundan dolayı da hepimizin bildiği global firmalar süreci biraz zor atlatacak gibi duruyor.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Bayilerimizin başarılı olabilmeleri için çok büyük efor sarfetmeleri gerekmeyecektir. Bu da bizim bayilerimize sunduğumuz büyük imkanlar doğrultusunda kazanılan bir fırsattır. Bayilerimiz kurumsal duruşumuzu koruyarak ve müşterilerine iyi bir hizmet vererek başarılarını artırabilirler. Daha önce de söylediğimiz gibi biz Atawich Genel Merkez olarak her zaman bayilerimizin yanında olacağız. Merkez-Bayi arasındaki güçlü iletişim ve sinerji bu başarının anahtarı olacaktır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Atawich olarak kısa vadede İstanbul’da 100’ün üzerinde şubeye ulaşmak ve eş zamanlı olarak Anadolu’nun büyük şehirlerinde de şubeleşme çalışmalarımıza hız vermek istiyoruz. Aynı zamanda Avrupa’da da şube açmaya devam edeceğiz. Almanya’da başlayan Avrupa yolculuğumuz diğer ülkelere de hızlıca yayılacaktır. Atawich olarak orta vadede Türkiye-Avrupa ve İran’da 1000 şube hedefi ile ilerliyoruz. Uzun vadede ise hedefimiz çok daha büyük.
https://www.atawich.com.tr/