Sampi Pide’nin Sırrı, Kullanılan Malzemelerde Saklı!

Adını, Samsun’un tüm yurda ve dünyaya nam salmış Samsun pidesinden alan Sampi Pide, 1989 yılında Ankara Mesnevi’de başladığı lezzet yolculuğuna, 2008’den bu yana Metro Holding çatısı
altında devam ediyor. Tüm yurda yayılmış zincir mağaza konsepti ve kurumsal yapısı ile Sampi Pide, 1995 yılında başlattığı franchise sistemiyle sektördeki ilk ve tek zincir pide markası olma özelliğini 26 yıldır koruyor. Markanın en büyük hedefleri arasında Avrupa, Orta Doğu ve Arap ülkelerinde bayilikler açarak, geleneksel Türk lezzeti olan Samsun pidesini tüm dünyaya tanıtmak yer alıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Yağmur Öztürk ile Sampi Pide ve franchising sistemi hakkında konuştuk.

Bize firmanızdan bahseder misiniz?
Yağmur Öztürk - Yönetim Kurulu Başkanı: Adını Samsun Pidesinden alan ve 1989 yılında Ankara’dan yola çıkan SAMPİ, kullandığı farklı teknik, özel olarak ve günlük üretilen hamuruyla hazırlanan pide çeşitleriyle kısa zamanda herkes tarafından bilinen ve sevilen bir marka olmuştur. Şu an, yurt içinde 27, yurt dışında 3 olmak üzere toplam 30 şubesi ile pide sevenlere hizmet vermektedir. En güçlü yanımız; sektör tecrübesine sahip deneyimli kadromuz ve kullanılan hammaddelerimizin kalitesidir.

Türkiye’nin en eski ve en bilinen pide zinciri olarak lezzet standardınızı nasıl koruyorsunuz? Çok şubeli bir marka olarak bu standardı korumak zor oluyor mu?
Sizin de söylediğiniz gibi 30 yılı aşkın süredir faaliyetini sürdüren bir markayız. Geçmişten bugüne alışılagelmiş bir damak tadımız olduğunu düşünüyoruz. Şube sayısı çok olan markalarda standardı korumak her zaman zordur. Fakat biz, gerek ustalarımızın eğitimleri gerek kullanılan malzeme tedariki konusunda çok hassas davranıyoruz ve bu şekilde bu engeli lehimize çevirebiliyoruz.

Müşterilerin sizi tercih etme sebebi ne oluyor? Sizi farklı kılan nedir?
Biz, müşteri sadakati konusunda çok tecrübeli bir şirketiz. Müşterilerin bizi tercih etme sebebi, farklı zamanlarda aynı ürünü aynı lezzette sunabiliyor olmamızdır. Ayrıca bizi farklı kılan bir diğer özelliğimiz, ürünlerimizde kullandığımız hammaddelerin kalitesinin her zaman aynı, sebzelerin de günlük ve taze olmasıdır.

Marka olarak franchise yöntemi ile hareket ederek yatırımcılara düzenli bir kazanç sistemi sunuyorsunuz. Bu şekilde büyümenin markanız açısından avantajları neler?
Bizi tercih eden franchise iş ortaklarımıza 30 yılı aşkın tecrübeye sahip bir firma ortaklığı sunuyoruz. Müşterilerimizde sağlamış olduğumuz bu güven duygusu bayilerimiz için düzenli bir kazanç getirisine dönüşüyor. Ayrıca firma olarak en büyük misyonumuz ailemize katılan yatırımcılara her konuda destek olmaktır.

Franchise verirken nelere dikkat ediyorsunuz? Yatırımcının hangi özelliklerde olması gerekiyor?
İlk önce girişimci bir ruha ve başarma isteğine sahip olması gerekiyor. Ardından, gerekli olan yatırımı karşılayacak finansal kaynaklara sahip olmak, mental olarak sektörün gerekliliklerine hazır olmak, takım çalışmasını iyi yönetebilecek lider ruha sahip olmak, hijyen konusunda hassas, itibarlı ve başarılı geçmiş ve en önemlisi de işin başında durabilecek olmasına dikkat ediyoruz.

Yatırımcılara nasıl destekleriniz oluyor?
Biz yatırımcılarımızı iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Bu nedenle şube açılış sürecinin her safhasında desteklerimiz artarak devam etmektedir. Lokasyon seçiminden başlayarak, kiralama, proje, eğitim, el kitabı, bölge koruması, satın alma gücü, personel temini, mali ve hukuki destek, verimli ortak reklam, denetleme, kendini karşılaştırabilme, müşteri bağlılığı ve pazarlama gibi konularda desteklerimiz olmaktadır.

Şu an kaç şube ile faaliyet gösteriyorsunuz? Hangi bölgelerde büyümeyi hedefliyorsunuz?
Yukarıda da belirttiğim gibi şu an, yurt içinde 27, yurt dışında 3 olmak üzere toplam 30 şube ile hizmet vermekteyiz. Türkiye’nin 81 ilinde olmak istiyoruz. Bununla birlikte, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir öncelik verdiğimiz şehirler. Bu şehirlerde yatırım maliyeti düşük, 75-100 m2 arası paket servis ağırlıklı şubeler açmak istiyoruz.
https://www.sampi.com.tr/