Türkiye’nin Dört Bir Yanında Büyüyen Marka: Baydöner

İzmir’de 2007 yılında faaliyetlerine ilk olarak Baydöner markası ile başlayan şirket, Türkiye’nin dört bir yanında büyürken yurt dışı yatırımlarına da imza atıyor. 2018 yılında PidebyPide, 2019 yılında ise İshak Bey markalarıyla misafirlerini ağırlamaya başlayan Apaz Group; Baydöner, PidebyPide ve İshak Bey ile Türk mutfağının yöresel tatlarını lezzet tutkunlarına sunmaya devam ediyor. Baydöner restoran konseptinde, PidebyPide ve İshak Bey ise self servis anlayışıyla hizmet veriyor.

Apaz Group’u kısaca anlatabilir misiniz? Kaç restoranınız var, hedefleriniz neler?
Bülent Polat - Apaz Group Yönetim Kurulu Üyesi: Baydöner; Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini her daim kaliteli hizmet ve uygun fiyat anlayışıyla misafirlerine sunuyor. En taze malzemeleri, kalite yönetim ve hijyen sistemlerine uygun şekilde ve keyifli mekanlarda, uygun fiyat politikasıyla tüketicilerimizle buluşturuyor. Türkiye’de 42 ilde ve yurt dışında 1 ülkede, toplam 115 Baydöner restoranımızda konuklarımızı ağırlıyoruz. Yurt dışında da markalaşmak, teknoloji ve inovasyon ile işimizi her daim geliştirmek, İskender’in dünya çapında bir marka olmasını sağlamak, ana hedeflerimiz arasında yer alıyor. Türkiye genelinde 20 ilde 33 PidebyPide restoranımızla hizmet veriyor ve önümüzdeki dönemde de büyümeyi hedefliyoruz. Yenilenen yüzüyle müdavimlerine hizmet vermeye devam eden lezzet mucidi İshak Bey, ürün çeşitliliği, benzersiz İskender’i ve döneri, avantajlı menüleriyle sıklıkla tercih ediliyor. On altı ilde 25 restoranda hizmet verirken, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin dört bir köşesinde büyümeyi planlıyoruz.

Türkiye’de pazarın durumunu nasıl görüyorsunuz? Büyüme yolculuğunda koşulların uygun olduğunu söylemek mümkün mü?
Sektörün Türkiye’de son 10 yılda gözle görülür bir mesafe kat ettiğini söylemek doğru olacaktır.
Döner sektörünün yıllık 20 milyar liralık büyüklüğe ulaştığı ülkemizde, yılda yaklaşık 540 bin ton
dönerin tüketildiği tahmin ediliyor. Türk damak tadının bu vazgeçilmez lezzetlerine olan ilginin
artarak süreceğini ve sektörün büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. Geleneksel satış kanalları AVM ve cadde mağazalarıyla önemini korurken, aynı zamanda Online alışveriş kanalları da önemli bir satış payı almaya başladı. TAVAK tarafından yapılan araştırmaya göre, Online yemek
kültüründe ciddi bir yükseliş söz konusu. Sektörün büyümesinde bir diğer etken de Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus ve bu nüfusun potansiyeli. Türkiye’de dışarıda yeme içme alışkanlığı her geçen gün artıyor. Dışarıda yemek, bir sosyalleşme aracı haline geldi.

Franchise konusunda nasıl ilerliyorsunuz? Koşullar nelerdir? Franchise restoranlara ne gibi destekler sunuyorsunuz? Hangi illerde franchise yatırımı düşünüyorsunuz?
Kurulduğumuz günden bu yana döneri yurtiçi ve yurtdışında markalaştırmak ve uluslararası bir restoran zinciri oluşturmak bizim en önemli motivasyonumuzdur. Franchise’larımız da bu hedef
doğrultusunda bizimle ilerliyor. Baydöner için 500.000 TL tutarında bir franchise giriş/marka kullanım hakkı bedelimiz, satış cirosu üzerinden aylık %5 oranında royalty, %2 oranında pazarlama bedelimiz bulunuyor. PidebyPide ve İshak Bey markalarımızın franchise giriş/marka kullanım hakkı bedeli 350.000 TL; satış cirosu üzerinden aylık %5 oranında royalty, %2 oranında pazarlama bedelimiz bulunuyor. Restoran kurulum maliyeti; lokasyon ve metrekare büyüklüğüne göre farklılık gösterdiğinden dolayı proje aşamasında fiyatlandırılıyor. Restoranlarımızda en az 8-10 metre ön cephe ve 150-200 metrekare civarında kullanım alanı şartı belirledik.

Pazarlama faaliyetlerinizle de sık sık gündeme geliyorsunuz. Sizin adınıza bu yılın öne çıkan pazarlama çalışmalarını kısaca özetler misiniz?
Baydöner tarafında, firmaların mağazalarındaki misafirlerini, dijital pazarlama kampanyalarımızla
Türkiye’nin 42 ilindeki 115 Baydöner restoranımıza davet ettik. Garanti Bankası, Migros, Edenred
Ticket Kart, CarrefourSa, Setur, Ziraat Bankası, Multinet, Yapı Kredi kampanyalarımızı iş ortaklarımızla birlikte duyurduk. Diğer yandan 2022 yılının ilk aylarında, paket servis hizmetini
müşterilerimize sunmaya başladık. İskender ürünümüzün servis koşullarına uygun bir Ar-Ge yaparak yeni bir tabak geliştirdik. Şubat ayından itibaren paket servise başlayan markamız ile bugün 15’ten fazla ilde lezzetlerimizi tüketicilerimiz nerede yemek istiyorsa oraya götürüyoruz.
https://www.baydoner.com/