Ali İhsan Tuğ: “Bilgiyi Teknoloji İle Yönetme İşinin Uzmanıyız.”

“Armiya Teknoloji; teknolojiye odaklanmış, teknoloji düşünürü bir marka olarak bana farklı bir yaşam tarzı kattı,” diyor Ali İhsan Tuğ. Franchise yatırımcılarının yazılım ve bilgi işlem altyapısı konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Tuğ ile Armiya Teknoloji hakkında
konuştuk.

Armiya Teknoloji markası nasıl doğdu, nereye doğru koşuyor?
Ali İhsan Tuğ: Okul hayatım sürecinde başladığım sektördeki faaliyetlerimi, 2005 yılında Armiya Teknoloji markasıyla şirketleştirmiş oldum. Ticaretle uğraşan bir ailenin ferdi ve bilgisayar mühendisi olmam bana büyük bir avantaj sağladı. Böylece sektörde kısa zamanda büyüme fırsatı doğdu. Armiya Teknoloji; teknolojiye odaklanmış, teknoloji düşünürü bir marka olarak bana farklı bir yaşam tarzı kattı. Bu sayede bilgisayar mühendisliğinde öğrendiklerimi büyüttüm, geliştirdim ve başkalaştırdım.

Birçok büyük markanın temsilciliğini yapıyorsunuz. Vega Yazılım ile olan iş birlikteliğiniz nasıl, neler yapıyorsunuz?
Vega Yazılım yüzde yüz bizim ülkemizin markasıdır. “Yerli ve milli yazılım markası hangisidir?”
diye sorulduğunda, “Vega Yazılım’dır” diye cevap verebilirsiniz. Bu anlamda biz de Vega Yazılım
ailesinin bir parçası olmaktan gururluyuz. Vega Yazılım otomotivden gıdaya, giyim sektöründen
daha spesifik sektörlere kadar geniş ölçekte çözüm üreten bir markadır. Özellikle Armiya Teknoloji olarak geliştirdiğimiz yazılımlarla ve Vega Yazılım’ın birçok ürününü kullanarak uçtan uca franchise çözümü sunan tek firmayız diyebiliriz.

Uçtan uca franchise çözümleri diyorsunuz, biraz daha açabilir misiniz? Nedir uçtan uça franchise çözümler?
Vega Yazılım çözümleri yanında müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine göre yazılım çözümlerini de sunabilme gücüne sahibiz. Teknoloji üssümüz Konya Teknokent’te bulunuyor. Yazılım ve teknik ekip arkadaşlarımızla iş ortaklarımızın tüm ihtiyaçlarına çözüm üretiyoruz. Özellikle franchise yönetim sistemi yazılımımızın yönetim yapısıyla, merkez üretim tesislerinden tüm noktaların satış otomasyon yapılarına, Online sipariş yapısından ödeme altyapısına, muhasebeden insan kaynaklarına, banka yönetiminden karekod menü sistemine, merkezi ve bölgesel menü yönetim yapısı ve noktaların cost takibini kurgulayabiliyoruz. Franchiser yönetiminin tüm ihtiyaç duyacağı verilere, hazırladığımız mobil uyumlu yazılımlar ile canlı ve anlık olarak erişebilme imkanı sunuyoruz. Kısaca diyebiliriz ki, yapının tamamının ihtiyaçlarını çözümlüyoruz. Kendi geliştirdiğimiz A-Desk Destek portalı ile iş ortaklarımızın tüm ekibi tarafından açılan destek talepleri kayıt altına alınıyor ve çok hızlı bir şekilde dönüş sağlanarak yerine getiriliyor.

Armiya Teknoloji olarak bayilikler veriyorsunuz, bayilik sisteminizden genel olarak bahseder misiniz?
Armiya Teknoloji çatısı altında faaliyet gösteren bayilerimiz ve satış noktalarımız var. Türkiye’nin her yerine hizmet verebilme gücüne ve refleksine sahibiz. Vega Yazılım markası özelinde Konya, Burdur ve Isparta illerinde Vega Yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Bayi ve satış noktalarımızla çok iyi bir iletişimimiz var. Sürekli bilgi alışverişi içerisindeyiz. Sahada yaşanılan sorunlara teknik  destekleri Armiya Teknoloji olarak veriyoruz.

Franchise yönetiminde teknoloji neden gerekli diye soracak olursak ne dersiniz?
Bizce Türkiye’mizde franchise konusu çok bilinçli bir şekilde yönetilmiyor, eksiklikler çok. Sistemi gayet iyi yürüten çok özel ve güzel firmalarımız tabii ki var, ancak sürdürülebilirlik burada çok önemli. Aslında baktığınızda algı; güçlü bir marka, kaliteli ürün veya hizmet, finansman gücü ve talep geldiği anda franchise vermeye başlayalım şeklinde işliyor. Oysa konunun bu kadar basite alınmaması gerekiyor. Belki de franchise alan yatırımcıların ilk bakmaları gereken yazılım ve bilgi işlem altyapısını kontrol etmek olmalı. Bunu da franchise teknolojisi ile yapabiliriz diye düşünüyorum. Bu amaçla yereldeki küçük firmalarımızın büyüyerek marka değerine sahip olmaları için franchise konusuna daha fazla çalışmaları gerektiğine inanıyorum. UFRAD bu konuda her firmaya bilgi ulaştırıyor.
https://armiya.com/