MIKEL COFFEE COMPANY

VOLKAN GÜNDÜZ: “BAYİLERİMİZİ MUTLU EDİP DAHA ÇOK KAZANMALARINI SAĞLAMAYI İLKE EDİNDİK.”

Hemen bir adım ötemizde bulunan eşsiz bir lezzet, Mikel Coffee Company. Bilindiği üzere Yunanistan, kahve kültürüne sahip öncü bir ülke. Kendine has hazırladığı kahvelerle ve ayırt edici özellikleriyle diğer markalardan önde gelen Mikel Coffee Company, 2020 yılında Türkiye’de ve uluslararası alanda başarıları bulunan iş insanları Kadir Ergün ve Rana Yazıcı öncülüğüyle Türkiye pazarına giriş yaptı. Markanın Türkiye pazarındaki genel müdürlüğünü, turizm ve yeme içme sektöründe ulusal ve uluslararası alanda önemli çalışmalar yürüten Volkan Gündüz üstlendi.

Volkan Bey, Mikel Coffee Türkiye’nin genel müdürü olarak sizi tanıyabilir miyiz?
Türkiye ve İngiltere’de lisans eğitimimi tamamladıktan sonra uluslararası zincir markaların yiyecek-içecek birimlerinde İngiltere, Kuveyt, Katar ve Bahreyn’de çalıştım, pek çok yeni şube açılışı gerçekleştirdim. Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri ve son olarak da Riyad-Suudi Arabistan’da uluslararası alanda tanınmış şirketlerin üst düzey yöneticileri ile uzun yıllar birlikte çalışıp, tecrübe edindikten sonra Türkiye’ye döndüm. Akabinde Mikel Coffee ailesine katılarak, markamızın Türkiye pazarında büyümesi için çalışmaları sürdürmeye başladım.

Markanın Yunanistan’daki hikâyesi nasıl başladı?
Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu süreç, 2008 yılında Larissa’da ilk mağazanın açılması ile başlıyor. Markanın adının oluşturulmasına ilham olan üç kardeşin bir araya gelmesiyle ilk mağaza 2011 yılı itibariyle, ‘Mikel Coffee Company’ adı altında açılıyor. Daha sonra merkezini İngiltere’ye taşıyarak, uluslararası güçlü bir marka olma yolunda önemli adımlar atılıyor. Kısa zamanda büyük yankı uyandıran ve ülkede yer alan diğer zincir markaların önüne geçen Mikel Coffee, uluslararası pazarda da 20 ülkede 450’ye yakın mağazasıyla kahve severlere mükemmel deneyimler yaşatıyor.

Franchise sistemini neden seçtiniz?
Birçok firmanın bayilerini yönetmeye çalışırken önceliği kendi mağazalarına verdiğini ve sektörde genel olarak bayilerin yeterli desteği görmediklerinden dolayı rahatsızlık duyduklarını tespit ettik. Biz de bu duruma mahal vermeyecek şekilde stratejimizi belirledik; demo ve saha eğitimlerini yapabileceğimiz birkaç şubemiz haricinde, merkeze bağlı mağazalarla büyümek ve enerjimizi kendi şubelerimizi yönetmeye harcamak yerine bayimize vermeyi, onlara kılavuzluk etmeyi ve desteklemeyi, bayilerimizi mutlu edip daha çok kazanmalarını sağlamayı ilke edindik.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bu konudaki ilkemiz “eğitimini vermediğimiz bir konuyu denetlememek” yönünde ki bu da bizi, eğitim altyapımızı güçlü kılmaya itiyor. Merkezimizde hazırlamış olduğumuz teorik ve pratik eğitim imkanı sunan eğitim salonumuzda kahve yapım eğitimlerimizin dışında, kalite formları kullanımı, hijyen / kimyasal, stok, POS sistemi ve misafir deneyimi gibi kapsamlı eğitimler vermekteyiz. Denetlemelerimiz ise iki farklı bağımsız denetçi ve ayrıca merkeze bağlı operasyon ekibi tarafından yapılmaktadır.

Şubelerimize kim olduğunu bilmediğimiz ve sık aralıklara gelen gizli misafir, o anki hizmet, ürün ve tecrübesini kimliğini açıklamadan raporlarken, denetmen belgesi ile gelen ayrı bir kurum ile sadece ön alanlar değil, depolarımız ve arka alanlarımıza kadar denetlenmektedir. Ayrıca yakın zamanda kullanıma alacağımız operasyon yönetimi için bize özel hazırlanmış bir aplikasyon ile saat başı mağaza denetlemeleri yapılacak, teşhir tezgâhları doluluğu, müzik sisteminin çalışır vaziyette oluşu, mağaza ısısı, kalite formlarının uygunluğu, misafir alanları ve tuvalet temizliği vb. birçok konu uzaktan da takip edilebilecektir.

Şubeleşme planlarınız içinde nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?
Önümüzdeki dönem hedefleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

2022 ve önümüzdeki 5 yıllık süreçte büyüme stratejimiz belirlenmiş durumda… Bununla birlikte, çok kısa bir süre içerisinde Akaretler, Ataköy, Bağdat Caddesi, Aqua Florya AVM, Yeşilköy, Tuzla Port, Mall Of İstanbul, Konya, Diyarbakır, Mimaroba, Yalı Bostancı, Yalova, Kayaşehir, Samsun ve 42Maslak AVM olmak üzere toplam on beş noktada aktif halde hizmet verdiğimiz mağazamız bulunmaktadır. Yakın zamanda da Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Kocaeli, Trabzon gibi tüm büyükşehirlerde olmayı hedeflemekteyiz. İstanbul’da başlayan şubeleşmeyi tüm Türkiye’de sürdürmek için güçlü bir Franchise altyapımız mevcut. Bu altyapı hazırlanırken bayilerimizin “kazanan bayi” olması öncelikli stratejimiz olarak belirlendi ve tüm yazılı şirket politikalarımız bu stratejimiz göz önünde bulundurularak oluşturuldu.

Mikel Coffee’de kahve severleri ne çeşit kahve ve kahve yanı lezzetler bekliyor?
Kahvelerimiz, orta kavrulmuş %100 Arabica çekirdeklerinden yapılıyor. Mikel Coffee olarak markamıza özel reçetelerle hazırlanmış tüm soğuk ve sıcak içecek ürünlerimizle hem ülke hem de dünya pazarında bizi diğer markalardan ayırt edebileceğiniz bir lezzet deneyimi sunuyoruz. Bol içecek çeşitlerimizin yanında, sandviç, kek, kruvasan gibi atıştırmalıklar ile bize özel tatlı çeşitlerimiz mevcut. Kasa önü mini atıştırmalıklar olarak adlandırdığımız birçok kahve yanı lezzeti de mağazalarımızda bulabiliyorsunuz. Ayrıca sadece Mikel Coffee mağazalarımızda tadabileceğiniz özel reçetemiz ile hazırlanan Kavala Kurabiyesiyle de misafirlerimize farklı bir lezzet seçeneği sunmaktayız.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Mikel Coffee’yi diğer kahve markalarından ayıran özellikler neler olacak?
Mağazalarımız, misafirlerimizin sosyal ortamda bilgisayarlarıyla işlerini sürdürebileceği, öğrenci gruplarının bir arada ders çalışabileceği veya arkadaşlarınızla sakin bir sohbet gerçekleştirmek isteyeceğiniz şekilde mimari olarak her türlü ihtiyaç göz önünde bulundurularak dizayn edildi. Tüm mağazalarımızda, kahvenizi hazırlayan baristaların yanı sıra salon düzeni ve temizliğinden sorumlu personeller de bulunduruyoruz. Bu sayede misafirlerimizin temiz ve hijyenik koşullarda, sağlıklı bir sosyal ortamda, kahve keyiflerini dilediğince yaşamalarını sağlıyoruz. Ayrıca canlı ve renkli bir görünüme sahip olan bardaklarımız, çift katlı, termos özelliği taşıyan ve ısıyı iletmeyen bir tasarıma sahip. Bu sayede bardaklarımızda sleeve (bardak tutacağı) ihtiyacı duymuyorsunuz. Misafirlerimizin yalnızca 100 mbps hızında olan internetimize bir kere bağlanmış olmasıyla, dünyada bulunan herhangi bir Mikel Coffee mağazasından içeri girdiğinde tekrar bağlanmasına gerek duymadan, otomatik bağlanmalarını sağladık. Biz de Mikel Coffee olarak Freddo Espresso, Freddo Cappuccino ve Frappe çeşitleri ile soğuk kahvenin en lezzetli hallerini sunuyor ve bu lezzetlerin ülkemizde de çok sevildiğini görüyoruz. Ayrıca başka hiçbir yerde bulamayacağınız
yoğunlaştırılmış ve tatlandırılmış süt ile hazırlanan Cappuccino Mikelo, Espresso Mikelo, Espresso Au lait, Mikeloccino gibi bize özel seçeneklerimiz de kahve severlerin vazgeçilmezlerinden. Kahve dışında, yine bize özel Georgia, Mikelo, Granita adlı içeceklerimizle
her türlü damak zevkine hitap ediyoruz.
https://www.mikelcoffee.com/el/home