BARISTOCRAT

KAHVE TUTKUNLARININ YENİ GÖZDESİ: “BARİSTOCRAT”

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük kahve makinesi üreticisi olan şirketin üçüncü kuşak temsilcilerinden Nurettin Karakundakoğlu, çeşitli bölgelerin yerel kahve deneyimini İzmirli kahve tutkunlarıyla paylaşmak için çıktığı yolda Baristocrat ile iddialı ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. İçeri adımınızı attığınız andan itibaren sizi esir alan kahvenin muhteşem kokusu, mekânın dekorasyonu, kahve sohbetleri ve ev yapımı ikramlarıyla dikkat çeken Baristocrat markası hakkında Karakundakoğlu ile konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Nurettin Karakundakoğlu: Ben yirmi yıldır, ailem ise seksen yıldır kahve sektöründeyiz. Bu süre içerisinde SCA (Nitelikli Kahve Birliği) Sertifikalı olarak on iki yıldır kahve, barista ve kahve kavurma hakkında eğitim veriyorum. Baristocrat markasını 2015 yılında kurdum. Markamız ile kafe eğitim, danışmanlık ve toptan kahve faaliyetlerini sürdürüyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye’de 2010 yılında başlayan Nitelikli Kahve 3. Nesil Kahvecilik akımını destekleyen firmamız, bu akımı tanıtmak üzere 2015 yılında açıldı. Burada müşterilerimize sunduğumuz kaliteli hizmetin yanı sıra, kahve kültürü hakkında topraktan fincana kadar olan tüm süreci görsel, işitsel ve uygulamalı olarak anlatıyoruz.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Müşterilerimizin markamız ve kahve kalitemiz hakkındaki olumlu düşünce ve beğenileri neticesinde şube sayımıza her yıl 1 tane daha ekleyerek dördüncü şubemize ulaştık. Şu an merkezimiz olan İzmir bölgesinde Alsancak, Bornova, Gaziemir ve Urla olmak üzere dört şubede hizmet veriyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Franchise fikri aslında pek de yakın durduğumuz bir olgu değildi. Fakat markamıza gelen talepler neticesinde Franchise vermeyi kabul ettik. İzmir içinde ne kadar kontrol sağlasak da İzmir dışında gerçekleştireceğimiz ortaklıklarla markamızın giderek büyüyeceğini ve yönetim olarak sunduğumuz kolaylıkların bayilerimize yarar sağlayacağını düşünüyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir?
Yatırımcı adaylarımızın öncelikle sistemin içinde bilfiil olmalarını istiyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sadece yatırım amaçlı olarak değil, işin içinde sizin de elinizin, emeğinizin ve varlığınızın olması, markanın ya da işin daha uzun süre ayakta kalmasını ve ilerlemesini sağlıyor. Bunun dışında, bayi adaylarının kahveye merak duyması, işini sevmesi çok önemli, çünkü sevmediğiniz işi asla gerektiği gibi yapamazsınız.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Şubelerimizi 15 - 30 günlük süre zarfında ziyaret ediyor ve denetimlerimi yapıyoruz. Bununla birlikte, bayilerimizde eleman değişikliği ya da eğitim ihtiyacı durumlarında merkezimizden destek veriyoruz. Aynı zamanda ‘gölge müşteri’ dediğimiz denetleme sistemini de uyguluyoruz.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Firmamızın tercih edilmesinin temel nedeni kahve kültürünün benimsenmesi ve sevilmesidir. Özellikle de kahve seven birisi için bir fincan iyi kahve bir ömre bedeldir ki bizler de tecrübe ve bilgi birikimlerimiz sayesinde yatırımcılarımıza her konuda destek oluyor ve kazançlarını artırmalarını sağlıyoruz. Ayrıca bayilerimizle konseptimiz, bakış açımız ve kaliteli kahvemiz sayesinde keyifli ve kaliteli bir proje ortaklığı sağlıyoruz.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Baristocrat, eğitimli ve tecrübeli ekibiyle olduğu kadar kahve çeşitliliği ve kalitesiyle de çok kısa bir sürede kahve tutkunlarının en gözde ismi haline geldi. Gerek kahveleri ithal ederken en özel ve kaliteli olanları bizzat kendisi seçmesi, gerekse dünyanın en saygın yeşil kahve brokerlarıyla çalışması ve kahvesini kendi bünyesinde büyük bir özen ve ustalıkla kavurması, kısa sürede elde ettiği bu başarısının en büyük nedeni oldu. Yeni hedeflerimiz arasında 2023 yılında on, 2024’te ise yirmi şube olmak gibi düşüncelerimiz var. Açıkçası, Baristocrat olarak çok şubeli bir yapı içerisinde yer almak istemiyoruz, çünkü konseptimizi her cadde ya da her bölgede uygulamamız pek kolay değil… Bu neden belirli bölgelerde minimal sayıda bayilik vermeyi tercih ediyoruz.
https://www.baristocrat.com/