TREND DÜRÜM

HARUN KÖMÜRCÜOĞLU: “LEZZETLERİMİZİ DÜNYAYA TANITMAK İÇİN HERKESİ TREND DÜRÜM’E BEKLİYORUZ.”

Hüseyin Kömürcüoğlu tarafından Ankara’da “Gelenekten Geleceğe” sloganıyla kurulan Trend Dürüm kebap kültürünü “hızlı servis” yöntemiyle sunuyor. İstanbul’da ikinci şubesini açan marka, metropol içerisinde büyüme hedefini genişleterek misafirlerini ağırlamaya hız kesmeden devam ediyor. Harun Kömürcüoğlu ile Trend Dürüm Franchise sistemi hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Trend Dürüm, Turizm Otelcilik ve İşletme eğitiminin yanı sıra profesyonel çalışma hayatının içinde yer alan Hüseyin Kömürcüoğlu tarafından 2021 yılında Ankara’da kuruldu. “Gelenekten Geleceğe” sloganından yola çıkarak, Türk mutfağının olmazsa olmazı kebap kültürünü “hızlı servis” yöntemiyle yeni nesle sunan konseptimiz, uzun yılların tecrübesiyle birleşerek Türkiye çapında lezzet severlerle buluşuyor. Bunun yanı sıra, AR-GE çalışmalarımızı hızlandırarak Ortadoğu sokak lezzetlerini menümüze dâhil ettik ve her kesimin damak zevkine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul’da ikinci şubemizi açtık, metropol içerisinde büyüme hedefimizi genişlettik. Lezzet, hijyen ve kalite ilkeleri doğrultusunda 2021 yılından bu yana lezzetli üretimlerimizi misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz. Özenli ve planlı çalışmalarımız bize, 2022 Avrasya Kalite Ödülü’nü kazandırdı. Bu yıl itibariyle Franchise sistemi ile Türkiye pazarındaki faaliyetlerimizi artırmayı istiyoruz ki, son teknolojiyle donatılmış, yüksek kapasiteli üretim hattına sahip şubelerimizde dünya standartlarında hizmetlerimiz hız kesmeden sürmektedir.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
HORECA sektörünün içinde yer alan kurucumuz, profesyonel eğitimlerinin ardından bu alandaki deneyimli çalışanları bir araya getirerek Fast Food’ta yüksek bir başarıyı hedefledi. Bu bağlamda, kaliteli ürün ve hizmetlerimizle kısa sürede başarıya ulaşabileceğimizi kanıtladık. Her geçen gün vizyonumuzu geliştiriyor ve bütün enerjimizle yeni hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Ürün ve hizmetlerimizde çok iddialıyız. Bu iddiamızı başarıya dönüştürmek için bilinçli ve sağlam adımlarla, sürdürülebilir bir verimlilik elde etmek amacıyla AR-GE çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz.

Şu an kaç şube ile nerelerde hizmet veriyorsunuz?
İstanbul ve Ankara’da Vega AVM’lerde bulunan iki şubemiz ile hizmet veriyoruz. 

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Trend Dürüm, Franchise sistemiyle kuruldu. Bu bağlamda, iki şubemizi de pilot Franchise olarak kurduk. Bu sistemi seçmemizin nedeni “Paylaşmak güzeldir” ilkesidir. Franchise sistemi ile Fast Food’ta bir dünya markası olma yolunda ilerlemek ve büyük bir aile çatısı altında gücümüzü birleştirip, yatırımcılarımızı ve müşterilerimizi mutlu etmek istiyoruz. Biz, “Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz” sözünü benimseyerek yola çıktık. Ülkemizin, ”misafir baş tacıdır” kültürü bizim için çok önemli… Bizler, bütün dünyayı misafirimiz olmaya davet ediyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir?
Ailemize katılmak isteyen bayi adaylarımızda öncelikle, misafirlerimizi, ailemize ve geleneklerimize yakışır şekilde ağırlama özeninin olmasını arzu ediyoruz. Bununla birlikte, alanında lider ve kazançlı bir firmayı temsil etme isteği; Trend Dürüm’ün vazgeçilmez prensipleri olan “ürün kalitesi odaklı”, “misafir memnuniyeti odaklı” ve “her zaman uygun fiyat odaklı” olmayı benimsemiş olmalarını bekliyoruz. Aynı zamanda geleneksel Türk mutfağından esinlenen lezzetleri daha fazla kişiye ulaştırmanın heyecanına ve gerekli olan yatırımı karşılayacak finansal kaynaklara sahip olmalarını çok önemsiyoruz.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Gıda teknik ekibimiz hijyen, tazelik ve kalite kontrolünü periyodik bir şekilde denetliyor ki anlık yaşanabilecek problemlere karşı kamera önlemlerimiz var. İşletmede aksaklıklar yaşanmaması için en ufak bir arızada mevcut teknik ekibimiz müdahale ediyor. İşletmelerimiz otokontrol sistemiyle kurulduğu için en kötü senaryolar dahi düşünülerek inşaat teknolojisinden faydalanıldı. Sistem olabildiğince kolay hale getirildi.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
İşletmelerimiz yapılan işi “en basite indirgeme” sistemiyle çalıştığı için son teknolojiye uygun şekilde kuruluyor. Dolayısıyla ortalama maliyet 80,000$ + KDV’dir.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Araştırmalara göre 10 kişiden 8’i gıdayı gezerek, görerek ve seçerek almak istiyor. Bu nedenle bizler de ürün görsellerimiz ile markamızı kanıtlamış durumdayız. Yerli ve yöresel marka sırlamasında ilk başlardayız. Yeni bir lezzet denemek için dışarıda yiyenlerin oranında yaklaşık %60 artış var ki bu bağlamda, %20 oran ile kebap birinci sırada bulunuyor. Trend Dürüm, ana ürünü olan kebapta, hızlı servisi, her kesime hitap eden damak zevki, uygun fiyat politikası, lezzeti ve yenilikçi sunumlarıyla bu oranlar içerisinde yerini alıyor.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Sağlam adımlarla, ülkemizin her noktasında misafirlerimizi ağırlamak istiyor, kültürümüzü ve yemeklerimizi dünyaya tanıtmak için herkesi Trend Dürüm’e bekliyoruz.
https://www.trenddurum.com/