Çetinkaya Ağaç Beşinci Kuşak İle Hedeflerine Hızla İlerliyor

Çetinkaya Ağaç ve Tic. Ltd. Şti. ahşap fırın kürekleri ve ahşap aksesuarları imalatını, günümüz teknolojisindeki makine teçhizat ve parkurlarıyla geliştirerek hızla sürdürüyor. Firmanın beşinci
kuşak temsilcilerinden Enes Çetinkaya “Bizlere dedemiz Mahmut Yaşar Çetinkaya’dan kalan meslek
mirasını daha da ileriye götürerek yeni nesillere devretmeyi amaçlıyoruz.” diyor.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Enes Çetinkaya: İstanbul, 1991 doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerimi Avcılar’da, üniversiteyi ise İstanbul Aydın Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladım. Çocukluğumdan bu yana ahşap fırın kürekleri, ahşap aksesuarları imalatı yapan işyerimizde fırsat buldukça çalıştım, dede mesleğimizi öğrenmeye gayret gösterdim. Şu anda beşinci nesil olarak sahada çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamız 1958 yılında meslekte üçüncü nesil olan Mahmut Yaşar Çetinkaya adına şahıs firması olarak kuruldu. İlk kurulduğu yıl Zeytinburnu Nuri Paşa Mahallesi’nde bulunan imalathanemizin ürünleri ile satışlara başlanıldı. Daha sonra firma bünyesine dördüncü genç nesil katıldı ve ardından 1972 yılında şu an merkez şubemiz olan Eminönü Tahtakale Çarşısındaki ilk şubemiz (45 m2) açıldı. Güngören şubemiz 1994 yılında (85 m2) hizmet vermeye başladı. Firmamız, 29.01.1999 yılında Çetinkaya Ağaç ve Tic. Ltd. Şti. adını alarak limited şirket oldu. Eminönü şubemiz ise 2011 yılında 40 m2 olarak çalışmalarına başladı. Beşinci nesil olan bizlere 2015 yılında emanet edilen firmamızı, Avcılar’daki imalathanesini daha da büyüterek Arnavutköy’e taşıdık. Kasım 2021’de üretim hattımızı geliştirerek Çatalca Subaşı Mahallesi’nde fabrikamızı kurduk. Bununla birlikte 2020 yılında İnternette başlattığımız ürün satışlarımızı sürdürüyoruz.

Ürün ve üretimleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Firmamızın üretimleri arasında fırın kürekleri, ahşap merdiven, ahşap hamur tekneleri, ahşap helva kürekleri, ahşap hamur pasaları, ağaç aksesuar ürünler, ahşap kürek sapları, ahşap sunum tabakları, ahşap pizza kürekleri, ahşap et kütükleri, ahşap pizza tabakları, ahşap dekoratif kasalar, hasır sepetler, fırın malzemeleri, ahşap hamur merdaneleri yer almaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı pazar payınız nedir?
Ürün çeşitlerimizi her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. Başta Almanya, İsveç, Bulgaristan, Belçika, Norveç olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine direkt ve dolaylı yoldan ihracat yapıyoruz. Bunun yanı sıra Ortadoğu ülkelerine Kuveyt, Katar, Irak, İran, Birleşik Arap Emirlikleri’ne direkt veya aracı firmalar vasıtasıyla ihracatımızı sürdürüyoruz. Bizlere dedemiz Mahmut Yaşar Çetinkaya’dan kalan meslek mirasını, günümüz teknolojisindeki makine teçhizat ve parkurları bünyemizde katarak daha da ilerletmeyi ve bizden sonra gelen nesillere devretmeyi amaçlıyoruz. 
http://www.cetinkayaagac.com/