MAYDONOZ DÖNER

“MAYDONOZ DÖNER YENİ NESİL FRANCH ISE ANL AYIŞIYLA BÜYÜYOR!”
“Sağlıklı ve lezzetli ürünleri, nezih mekânlarda, ulaşılabilir fiyatlarla sunmak ve aynı zamanda iş ortaklarıyla sürekli iletişim halinde kalarak gelişimlerini sağlamak ve karlılıklarını artırmak” misyonuyla faaliyete geçen Maydonoz Döner, “yeni nesil franchise” anlayışıyla hızla büyüyor. Farklı kültürlere hitap eden eşsiz soslu lezzetleri, inovatif ürünleri, standart hizmet ve kalite anlayışıyla “dünyanın en bilinen döner markası olmak” hedefine ilerleyen Maydonoz Döner ile Franchise sistemini konuştuk.

Maydonoz Döner’in kısa hikâyesi nedir?
Cuma Dağlı - Maydonoz Döner Franchise Direktörü: Döner sektörüne 2018 yılında giren Maydonoz Döner, kısa sürede isminden söz ettiren bir marka olmayı başardı. Şu an 2 ülke, 25 şehir ve 75 şube ile yaklaşık olarak ayda 700.000 misafir ağırlamaktayız.

Bu kadar kısa zamanda ulaştığınız bu başarının sırrı nedir?
Bizim sistemimizde bayiliklerimizi verenler, mevcut bayilerimizdir.

Bu ne anlama geliyor? Açıklar mısınız?
Markaların mevcut bayileri, bayi adaylarını ikna eden en önemli unsurdur. Maydonoz Döner bayileri para kazanıyorlar ve mutlular. Bu mutluluk ile markamıza referans oluyor ve bayi adaylarını ikna ediyorlar. Maydonoz Döner olarak bize yatırım için gelen bayi adaylarımızı öncelikle mevcut bayilerimize yönlendirir ve markamızı onlardan dinlemelerini, bu işin karlılığını ve markamızın merkez yönetim anlayışını, bayilerimizden sormalarını tavsiye ederiz. Bayilerimizle görüşen adayların düşünceleri olumlu yönde ise yatırım ile ilgili detay konuları konuşmaya başlar ve yatırım yapmalarını sağlarız. Bayilerimizin hemen hemen tamamının olumlu referansı söz konusudur. Bu nedenle de kısa zamandaki başarının sırrının bayi memnuniyeti olduğunu söyleyebiliriz.
Maydonoz Döner ailesinde yer alan bayilerin %90’ı para kazanıyor ve mutlu. Bunun en büyük sebebi, doğru lokasyona yatırım yaptırmamız ve sonrasında profesyonel operasyon desteği sağlamamızdan kaynaklanıyor. Maydonoz Döner tecrübeli, ayakları yere sağlam basan yatırımcılarının ve yatırımcı adaylarının dertlerini dinleyen, onlara yol gösteren ve sorunlarına çözüm üretmek için kaygılanan bir ekibe sahip. Bu ekip ile yatırımcılarımıza ve adaylarımıza 7/24 destek sağlıyoruz.

Yatırımcılarınızdan beklentiniz nedir?
Sadece emek veya sadece sermaye gerektiren yatırımlar vardır. Maydonoz Döner, hem sermaye hem de emek gerektiriyor. Maydonoz Döner’e yatırım yapacak kişilere ya bizzat işin başında olmalarını ya da yakın çevresinden birilerini işin başına getirmelerini tavsiye ediyoruz. Döner sektöründe faaliyette bulunmak kolay bir operasyon değildir. Maydonoz Döner olarak sistematik ve çok iyi çalışan bir operasyon sistemi oluşturmuş olsak da başarının sürekliliğini sağlamak için yatırımcının bizzat takibi gerekmektedir. Zincir restoran sektöründeki 15 yıllık tecrübemiz ile adına “işletme reçetesi” dediğimiz mutlak başarı sağlayan sistemimizi uygulayacak, Maydonoz Döner’in genel merkezi ile uyumlu çalışacak, yaptığı yatırımın karşılığını kısa sürede geri almak isteyen ve işi yaparken keyif alacak mutlu yatırımcı adaylarını bekliyoruz.

Yatırım süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?
İlk aşamada detaylı bir şekilde yatırım yapmaya karar veren adaylarımızın iletmiş olduğu potansiyel lokasyonlar incelenmektedir. Bu inceleme, bölgede yaşayan kişi sayısı, gelir seviyesi, rekabet durumu vb. unsurları içermektedir. İlk inceleme sonuçları olumlu ise sonrasında potansiyel restoranın yerinde fiziksel durumu incelenmektedir. Bu incelemede güneş alma durumu, kaldırım genişliği, kolon durumu ve benzeri birçok hususa bakılır. Doğru lokasyonda bayilik vererek, yatırımcımızın yatırımını korumak için iki aşamalı ve bu kadar titiz bir inceleme yapıyoruz. Lokasyon ne kadar doğru olur ise kazanç da aynı oranda artıyor, yatırımcılarımız
para kazanıyor ve yaptığı işten keyif alıyor. Lokasyonun fiziki olarak onayı verildikten sonra ise mimar arkadaşımız mağazanın detaylı inşaat ve demirbaş projelerini çizerek maliyet çalışmasını yapıyor. Ödeme planı belirlendikten sonra ise sözleşme imzalanarak inşaata ve demirbaş üretimine başlanıyor. Yaklaşık olarak 1 ay gibi süre içerisinde de mağazamız misafir karşılamaya hazır hale getiriliyor.

Yatırım için ne kadarlık bir maliyetle katlanmak gerekiyor?
Yatırım maliyetlerini inşaat, demirbaş, ilk ürün ve Franchise bedelleri olmak üzere sınıflandırabiliriz. Mağazanın durumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle beraber doğalgaz, elektrik, duvar alçı boya vb. işlemler için ortalama olarak 250.000 TL gibi bir rakama ihtiyaç duyulmaktadır. Mutfak ekipmanları, paslanmazlar, yangın sitemleri, reklam ekipmanları gibi demirbaşlar ise yaklaşık olarak 550.000 TL tutmaktadır. Açılış paketi olarak isimlendirdiğimiz satışa sunulacak 15 günlük ürünler, servis malzemeleri, kıyafetler vb. için ise 150.000 TL’ye ihtiyaç duyulmaktadır. Bir defalık olarak alınan 75.000 TL’lik Franchise bedeli ve görünmez giderler de dikkate alındığında yaklaşık olarak 1.100.000 TL’lik bir yatırımla Maydonoz Döner restoranı açılabilmektedir. Restoran büyüklüğüne göre yatırım tutarlarında aşağı veya yukarı yönlü %10’luk değişiklik olabilmektedir.

Peki, bu yatırımı yapan yatırımcı yatırımın karşılığını ne kadar zamanda alır?
Maydonoz Döner, ortalama olarak %15 net karlılık hedefi ile çalışmaktadır. Yatırımcılarımız restoranını standartlara uygun işletir ve titiz bir gider kontrolü yapabilirse karlılık oranı %17-18’lere kadar yükselmektedir. Titiz gider kontrolü yapamayan yatırımcılarımızın restoranlarında ise karlılık %10-12 arasında değişmektedir. Özetlemek gerekirse Maydonoz Döner yatırımı yapan bayilerimizin yatırımlarının geri dönüş süresi ortalama olarak 15 aydır. Bazı yatırımcılarımızın yatırım geri dönüş süreleri 10 aya kadar düşebilirken bazı yatırımcılarımızda bu süre 24 aya kadar çıkabilmektedir.

Maydonoz Döner’in geleceği için neler söylemek istersiniz?
Maydonoz Döner, “sağlıklı ve lezzetli ürünleri, nezih mekanlarda, ulaşılabilir fiyatlarla sunmak ve aynı zamanda iş ortaklarıyla sürekli iletişim halinde kalarak gelişimlerini sağlamak ve karlılıklarını artırmak” misyonuyla faaliyete geçen bir restoran zinciridir. Bu amaçla faaliyetlerini sürdürürken “farklı kültürlere hitap eden eşsiz soslu lezzetleri, inovatif ürünleri, standart hizmet ve kalite anlayışıyla dünyanın en bilinen döner markası olmak” hedefindedir. Değerlerine sahip çıkarak “yeni nesil franchise” anlayışıyla, mutlu çalışanlar ve bayileriyle Türkiye’nin en çok vergi ödeyen restoran zinciri olma yolunda büyümeye devam edeceğiz.
https://maydonozdoner.com/