CHINABLOOM

MUTLU KÖKTÜRK:“FRANCH ISE ALAN YATIRIMCILARIMIZIORTAKL ARIMIZ OLARAK KABUL EDİYORUZ.”
Meslek hayatına İstanbul Dedeman Otel’de başlayan Mutlu Köktürk, yurt içi ve yurt dışında başarılı firmalardaki yöneticilik kariyerini, Chinabloom Restaurant ile üst düzeyde sürdürüyor. Modern bir Uzak Doğu restaurant konsepti ile hizmet veren Chinabloom, 2018 yılından bu yana şube sayısını ve marka bilinirliğini hızla artırarak yeni hedeflerine doğru ilerliyor. Chinabloom Restaurant’ın kurucu ortağı Mutlu Köktürk ile Franchise modeli hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Mutlu Köktürk: Ankara’da 1970 yılında doğdum. İlkokul ikinci sınıfta babamın görevi nedeniyle İstanbul’a taşındık. Bu sebeple ilkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudum. Üniversite eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği bölümünde tamamlayarak meslek hayatına atıldım. Sekiz yıl İstanbul Dedeman Otel’de ön büro bölümünde çalıştım ve askerlik nedeniyle ayrıldığımda Ön Büro Müdürüpozisyonundaydım. Askerlik sonrası kariyerime, İstanbul Kervansaray Otel’de Genel Müdür olarak devam ettim ve iki senenin sonunda Amerika’dan aldığım iş teklifi ile 18 aylık bir süre için Miami Marriott Villas at Doral tesisinde çalıştım. Türkiye’ye döndükten sonra, şu an The Marmara Şişli Hotel olan Conti Hotel’de Genel Müdürlük yaptım ve 1,5 sene sonra yine Amerika’ya giderek Showtime LLC firmasında Operasyon Müdürlüğü görevini üstlendim. Sonrasında İsviçre merkezli uluslararası yatırım firması Korfert AG’de İş Geliştirme Direktörlüğü ve Aysu A.Ş.’de genel müdürlük pozisyonlarında bulundum. 2018 yılında üniversite arkadaşım Suat Kantarcıoğlu ile Chinabloom Restaurant’ın ilk şubesini Ankara Galleria AVM’de açarak Uzak Doğu mutfağında oldukça iddialı ve yeni nesil bir marka yarattık. Halihazırda firma ortağı olarak görev almaktayım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2018 yılında kurulan Chinabloom, modern bir Uzak Doğu restaurant konseptidir. Menümüzde Çin, Japon, Tayland yemeklerinin yanı sıra zengin Sushi çeşitleri mevcuttur. Ankara Maidan Yaşam Merkezi’nde ikinci şubesini 2019 yılında açan Chinabloom, 2021 yazında üçüncü şubesini de Bodrum’da açmıştır. Dördüncü şube için Ankara’nın gözde bir AVM’si ile anlaşma sağlanmış olup yeni restaurantımızın Eylül 2022’de açılması planlanmaktadır.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Firmamız Franchise vermeye 2019 yılında Maidan şubemiz ile başlamıştır. Açılacak olan dördüncü şubemiz de Franchise olacaktır. Amacımız Franchise sayımızı arttırarak Türkiye genelinde hizmet vermektir. Bu açıdan ilk etapta hedef illerimiz İstanbul, İzmir ve Antalya’dır.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Halihazırda 3 şubemiz ve 45 çalışanımız var.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Franchise vereceğimiz kişilerin sektöre ilgi duyan, işin başında olmayı arzulayan ve vizyonumuzu uygun kişiler olmasını tercih ediyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Chinabloom dinamik ve yeniliklere açık bir markadır. Uzak Doğu yemekleri özellikle de Sushi, Türkiye’de çok sevilen lezzetler arasında yer alıyor. 7’den 70’e çok geniş bir yelpazede müşteri kitlemiz mevcut. Yabancıların da en favori mutfaklarından biri olan Uzak Doğu mutfağının Türkiye’de hak ettiği yere geleceğini düşünüyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Bu kiralanacak yerin özelliklerine ve genişliğine göre değişmektedir. Sabit bir rakam söylemek yanıltıcı olabilir. Franchise alacak yatırımcıların bütçelerine uygun çözümler üretebilmekteyiz. Bizim restaurant açmayacağımız bir yere ya da ağır kiralama koşullarına sahip lokasyonlara Franchise vermiyoruz. 

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Sağladığımız destekleri şöyle sıralamak mümkün; kiralanacak doğru yer seçimi ve doğru fiyatla kiralama; eğitim; anahtar personel temini (mutfak ve sushi ustaları, restaurant müdürü vb.); satın alma; maliyet kontrolü; yönetim; reklam ve tanıtım.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Denetlemelerimiz düzenli olarak yetişmiş personellerimiz tarafından yapılmaktadır. Standartların, hizmet kalitesinin ve hijyenin korunması temel prensiplerimizdendir.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Franchise almak bilgi birikimi ile oluşturulmuş bir değeri de almaktır. Uzak Doğu mutfağında bilgi birikimi ve güvenilir marka olmak çok önemlidir. Biz Franchise alan yatırımcılarımızı kendi ortaklarımız olarak kabul ederek “Kazan-Kazan” felsefesi ile ilerlemeyi amaç edinmiş bir işletmeyiz.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de yiyecek-içecek sektörü bazı sorunları olsa da önü en açık sektörlerden birisidir. Bununla birlikte dünya çapında markalarımız da var. Seksen beş milyonluk nüfusu ve her yıl artan turist sayısı ile Türkiye, her zaman bu alanda yatırım için doğru adrestir.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekiyor?
Bizden Franchise alanların dikkat etmeleri gereken en önemli husus; restoranı açar açmaz para kazanmaya başlayamayacakları gerçeğidir. Bu nedenle yedek akçe dediğimiz yeterli işletme sermayesi olmadan bu tarz bir yatırıma girmemelerini tavsiye ediyoruz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Kalitemizi ve standartlarımızı bozmadan 2023 yılı sonunda şube sayımızı 6’ya çıkartmayı ve sonraki 2 yıl içinde de bu sayıyı 10’a yükseltmeyi amaçlıyoruz.
http://www.chinabloom.com.tr/