AFACANPARK

İLKER YENİEV: “GELECEK NESLE FAYDALI BİR FRANCH ISE KONSEPTİ GELİ ŞTİRDİK .”

Çocukların yaş grupları ve sosyalleşmelerinde büyük etkisi olan oyun grupları üzerine çalışan AfacanPark, Pandemi sürecinde başladığı yeni bir Franchise konsepti ile dikkatleri üzerine çekiyor. Afacan Park Yeşil Nesil Kafe projesini geliştiren firma, çocukların güvenli ve sağlıklı bir ortamda, günlük fiziksel aktivitelerini yerine getirebilecekleri oyunları sunarken, aynı derecede güvenli ve sağlıklı gıdalar ile aileleri buluşturmayı hedefliyor. AfacanPark Yönetim Kurulu Başkanı İlker Yeniev ile yeni Franchise konseptleri hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
İlker Yeniev - AfacanPark Yönetim Kurulu Başkanı: AfacanPark olarak 2007 yılından bugüne, çocukların yaş grupları ve sosyalleşmelerinde büyük etkisi olan oyun grupları üzerine çalışıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, başarılı, sağlıklı ve özgüvenli bireyler olarak hayata hazırlanmalarının ne kadar önemli olduğunun farkındalığı ile projelerimize ülkemizde ve yurt dışında devam ediyoruz. Genel merkezimiz ve imalat fabrikamız Aydın-Merkez’de bulunuyor. Ayrıca bir müdürlüğümüz de İngiltere’de faaliyet gösteriyor. Profesyonel ve deneyimli personellerden oluşan ekibimiz, büyük bir çalışma ağı ile müşterilerimize daha geniş yelpazede ürün ve hizmet sunuyor. AfacanPark, güler yüzlü, alanında uzman, eğitimli satış ve teknik personeliyle müşterilerinin güvenini kazanarak öz sermayesini geliştirmiş ve sektördeki
saygıdeğer yerini kazanmıştır. Her zaman en uygun fiyat ve en kaliteli ürün politikasıyla müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? Kaç şubeniz bulunuyor?
Son üç yıldır Franchise ile ilgili müşterilerimizden çok fazla talep almaya başlamıştık. On beş yıldır, anahtar teslim oyun parkı imalatı ve kurulumu yapıyorduk. Diğer yandan, ülkemizde Franchise sektörü hızla büyüyordu. Biz de kendi sektörümüzde bu alanda büyük bir boşluk olduğunu düşünerek kararımızı verdik. Franchise altyapı çalışmalarımızı 2020’nin ilk yarısında tamamladık ve aynı yıl içerisinde ‘’Soft Play Oyun Alanı İşletmeciliği’’ olarak ilk Franchise şubemizi İstanbul’da, ikinci şubemizi ise Gaziantep’te açtık. Şube açılışlarımızın hemen ardından Pandemi süreci başladı. Bu süreç dolayısıyla durgunluk oluşsa da bizler, Franchise departmanımızı genişletip çalışmalarımıza devam ederek, çocuklarımıza faydalı olabileceğimiz bir Franchise konsepti daha geliştirdik. Elbette bu şekilde karar almamızda Pandeminin büyük etkisi oldu.
Son yıllarda gıdalarda olan değişiklikler, tarım alanlarının azalması ve bunlara ek olarak çevreye verdiğimiz zararları düşündüğümüzde, gelecek neslimiz olan çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak için iyi bir şeyler yapma ihtiyacı duyduk. Bildiğiniz gibi endüstrileşme ile birlikte ortaya çıkan çevre problemleri birçok sektörde işletmelerin çevreye en az zarar verecek uygulamaları benimsemelerini zorunlu hale getirmiştir ki, birçok sektör artık “sürdürülebilir” uygulamalara geçmektedir. Her üç öğünden birinin dışarıda yenildiği ülkemizde, biz de gıda atıklarının komposta dönüşeceği, çevreye zararlı hiçbir ürünün kullanılmayacağı, menüsünün mevsiminde çıkan sebze ve meyvelerle hazırlandığı, yerel gıda üreticileri ile çalışarak hem yerel ekonomiye hem de karbon ayak izini azaltmaya katkıda bulunacak çevre dostu bir proje geliştirdik. AfacanPark, çocukların sıkılmadan güvenli ve sağlıklı bir ortamda günlük fiziksel aktivitelerini yerine getirebilecekleri oyunları sunarken, aynı derecede güvenli ve sağlıklı gıdalar ile aileleri buluşturmayı hedeflemiş ve “çiftlikten çatala” prensibiyle çalışan Afacan Park Yeşil Nesil Kafe projesini geliştirmiştir. Bizler sadece fiziksel hareket etmemizin yetersiz olduğunu, bununla birlikte sağlıklı ve güvenli gıdalarla beslenmemiz gerektiğine inanıyoruz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Kişisel hedefler, doğru sektörü seçip seçmiyor olmaları, bu sektöre ne kadar yatkın oldukları ve  ne kadar zaman ayırabilecekleri gibi sorular bizim için olduğu kadar Franchisee adayları için de önem taşıyor. Biz de görüşmelerimizi buna göre yapıyoruz, çünkü AfacanPark için öncelik kazanç değil, doğru iş ortakları ile uzun vadede doğru işler yaparak birlikte kazanmaktır.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
AfacanPark, on beş yıldır içinde bulunduğu sektörde yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği projelerle, özverili çalışmaları, kaliteli ve sağlıklı ürünlerini uygun fiyat politikası ile sunmasıyla, kendini bu sektörde kanıtlamış bir firmadır. Tüm bunlar, girişimciler tarafından tercih edilmemizin baş nedenleri arasındadır.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Konsept ve mekânlara göre değişkenlik gösterse de bu rakam 500 bin lira ile 2 milyon arasında değişmektedir. Rakamlara know-how vb. gibi şirket kitapçıkları ve marka bedelleri dâhildir.

Sizden Franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Doğru yer seçimi, bölge koruma desteği, proje ve ekipman, anahtar teslim proje kurulumu, açılış ve eğitim desteği ve açılış sonrası düzenli denetlemeler ile iş ortaklarımızın yatırımlarını korumaya yönelik birçok konuda desteğimiz var.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Franchiseelerimizi her ay düzenli olarak ziyaret ediyor ve bir rapor oluşturarak iş ortağımızla birlikte toplantı düzenliyoruz. İşletme için yanlış giden konular varsa gerekli aksiyonların alınmasını sağlıyoruz.

Girişimciler neden bu alanda Franchisee almalıdırlar?
Günümüzde aileler hem çocukları hem de kendileri için daha sağlıklı beslenmeyi seçiyor. Bununla birlikte aileler, çocukları eğlenirken kendileri de keyifli vakit geçirmek istedikleri mekânları tercih ediyorlar. Yatırımcı adaylarımız yeni hazırladığımız projede, ailelerin keyif alarak sağlıklı gıdalar tüketebilecekleri aynı zamanda da çocuklarının neşeyle vakit geçirebilecekleri Afacan Park Yeşil Nesil Kafe konseptinde mutlu aileler ve mutlu çocuklar için birer aracı olacaklar. Bunun yanı sıra iş ortaklarımızın yatırımlarını istikrarlı bir şekilde kazanca dönüştüreceklerine ve yaptıkları yatırımdan mutlu olacaklarına inanıyoruz.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizin Franchise zinciri sayısında 1500’ün üzerinde markayla Avrupa birincisi olması, Franchise ile Türkiye’de açılan 250’den fazla kafeterya, Fast Food ve restoran zincirinin bulunması ve markalarımızın dünyada arananlar arasında yer alması hem ülkemiz hem de sektördeki tüm firmalar için gurur kaynağı olmuştur. Soft Play Oyun Grupları sektörü için de aynı durum söz konusu diyebiliriz, çünkü şu an AfacanPark olarak çeşitli ülkelerden sipariş alıyor ve yoğun bir tempoda çalışıyoruz.

Sizden Franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmesi gerekir?
Franchise almak isteyenlerle yaptığımız ön görüşmelerde, kendileri için doğru sektörü seçtiklerine, yatkınlıklarına ve bu alanın yeteneklerine uygun olduğuna emin olduktan sonra geriye, işin başında olmaları, işi benimsemeleri ve her konuya hâkim olarak emek ve enerjilerini işletmeye vermeleri kalıyor.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Soft Play Oyun alanları üretim ve uygulamalarında yurt içindeki sektör liderliğimizi tüm dünyaya taşımayı ve Franchise sektöründe 2023 yılı sonuna kadar 10 şubeye, beş yıl içinde de otuz şubeye ulaşmayı hedefliyoruz.