GENÇ BEBE

Sakarya’da ilk mağazasını 2014 yılında açan Genç Bebe, hizmet kalitesi, markaları ve ürün çeşitliliğiyle yurt içi ve yurtdışında bayileri ve satış noktalarıyla ilerlemeye devam ediyor. “İnsanların
en önemli konfor alanı yaşadığı evidir. Biz de bu yaşam alanlarında en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza sağlıklı, kaliteli ve huzurlu ortamlar yaratılmasına bir şekilde vesile oluyoruz,” diyor
Ali Atalar. Her geçen gün değişen talepler ve alışkanlıklara cevap vermek için sektörde farkındalık
yaratmayı başaran Genç Bebe’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Atalar ile konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Yönetim Kurulu Başkanı Ali Atalar: Trabzon, 1979 doğumluyum. Sakarya’da yaşıyorum. Evliyim ve üç kızım var. Çocukluğumdan bu yana iş hayatı beni cezbetmiştir. İlk gerçek iş deneyimim olan satış pazarlama alanında şehirden şehre, ülkeden ülkeye on iki yıl boyunca gezdim. Hayallerime ise 9 Şubat 2014 tarihinde ilk mağazamı açarak kavuştum. İş hayatımda edindiğim tecrübe, bilgi ve birikimlerle, markamızı, hem yurt içinde hem de yurt dışında emin adımlarla büyütmeye devam ediyoruz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bebek, çocuk ve genç mobilyaları sektöründe ürün çeşitliliği ve kalite eksikliğini fark ederek, 2014 yılında Sakarya’da faaliyete başladık. Genç Bebe, 9 Şubat 2014 yılında ilk Showroom’unu Sakarya Serdivan Asem Mobilyacılar Çarşısı’nda açtı. Hizmet kalitesi, markaları ve ürün çeşitliliğiyle beğeni ve güvenirlilik kazanarak, 4’ü yurt içinde 2’si yurtdışında olmak üzere 6 bayi ve satış noktası ile ilerlemeye devam ediyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Sektörde 2018 yılından bu yana kalite ve ürün çeşitliliğimiz ile adımızı duyurmaya başladık. Bir süre sonra yatırımcılardan bayilik ve franchise alma teklifleri ile karşılaşınca “Neden olmasın?” dedik. İlk adımımızı 2020 yılında Makedonya’dan gelen yatırımcımız ile attık. Yatırımcılardan bu teklifleri almamızın en önemli nedeni kalite ve güvenilirlikle beraber çeşitliliğimizdi. Bizdeki mağazacılık ve pazarlama stratejileri etkili oldu ve o bölgede ses getirmeye başlamamız çok uzun sürmedi. Türkiye’ye bizleri ziyarete geldiler. Buradaki çalışma sistemimizden etkilendiler. Böylece ardı arkası kesilmeyen bir yolculuğa başladık. Şu an yeni projelerimiz ile adım adım Franchise tekliflerini değerlendiriyoruz.

Kaç şubeniz var?
Yurtiçinde dört, yurtdışında iki şubemiz var.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Öncelikle yatırımcı adaylarımızın başvuru yapmış olmaları gerekiyor. Web sitemiz üzerinden başvuru formu ve iletişim numarasına ulaşabilirler. Daha sonra fizibilite çalışması -lokasyon, mekan ve metrekare, maliyet- yapılarak değerlendirme süreci başlıyor. Görüşme için randevu tarihi belirleniyor. Franchise şartlarımız ve işleyişimiz hakkında bilgi veriliyor. Çalışma şeklimiz gereği Teminat Mektubu istiyoruz.

Girişimcilerin sizin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Firmamız sektördeki deneyimli kurucumuz tarafından tutku ile oluşturulmuştur. Deneyimli operasyon ekibimiz yapmış oldukları bayi ziyaretlerinde anında çözüm bulmaktadır. İdari birimlerimiz sürekli gelişen ürün yelpazemiz ile hizmet kalitemizi en iyi şekilde yönetip, tüm ekip arkadaşlarımıza aktarmak için omuz omuza, yoğun bir tempoda çalışmaktadır. Ürünlerimizin tamamı belgeli, güvenilir, tesis kalitesi yüksek olan, ülkemiz ve dünya standartlarına uygun üretim yapan iş ortaklarımızdan sağlanmaktadır. Bağımsız bir şirket tarafından aldığımız “gizli müşteri” hizmeti ile ürün ve hizmet kalitemizi sürekli üst seviyede tutmak için raporlamalar yapmaktayız.
Profesyonel yazılım sayesinde uzaktan erişim ve takip sistemi ile hızlı ve anlık raporlara ulaşma imkânı sağlamaktayız. Profesyonel pazarlama yöntemi ile sürekli desteklenen kurumsal iletişim alt yapısından faydalanma imkânı sunmaktayız. Mali ve hukuki danışmanlarımız her daim bayilerimizin yanındadır.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Bu, gün itibariyle dünyadaki enflasyona bağlı olarak değişkenlik göstermektedir ki m2 maliyetleri 400 Euro ile 500 Euro arasında değişmektedir.

Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Genç Bebe’nin tutkusunu ve konseptini yansıtan mimari yapımızın uygulanması zorunludur. Mimarlarımızın çizeceği proje yine mimarlarımızın denetleyebileceği, sizlerin seçebileceği taşeronlarla uygulanabilir. Dekorasyon ve demirbaşların tedarik edilmesinde ana firma olarak ekonomik çözümler konusunda tavsiyelerde bulunmaktayız. Mağaza hazırlandıktan sonra işletmesinde emin adımlarla ilerleyebilmesi için, yatırımcımız ve personeliyle tüm bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak gerekli eğitimi veriyoruz. Mağaza faaliyete geçtiğinde konusunda uzman eğitimli personel desteği sağlıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Franchise sisteminde farklı denetim yollarına başvuruyoruz. Bunların en başında belli aralıklarla yaptığımız check up ve Gizli Müşteri sistemi yer alıyor. Bizim için en önemlisi bayilerimizin verimliliği, karlılığı ve müşteri memnuniyetini nasıl sağladıklarıdır. Bu konularda özellikle işbirliği içinde olmaya dikkat ediyoruz. Tüm satış stratejilerimizi, eğitimlerle aktarmaya gayret etmekteyiz. Raporlamalarla zayıf yönleri tespit ederek bayilerimize destek olmaktayız.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdır?
İnsanların en önemli konfor alanı yaşadığı evidir. Biz de bu yaşam alanlarında en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza sağlıklı, kaliteli ve huzurlu ortamlar yaratılmasına bir şekilde vesile oluyoruz. Faaliyet alanımız ülkemiz ve ülkemiz sınırları dışında hiç bitmeyen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bize ilham veren de budur. Girişimcileri etkilediğimiz en önemli neden bizdeki bu ilhamı görmeleridir.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Genç, bebek mobilyası ve anne-bebek için tüm ihtiyaçları kapsayan faaliyet alanlarının Türkiye ve dünyada pandemi ile birlikte büyüme sağladığını görüyoruz. Her geçen gün değişen talepler ve alışkanlıklara cevap vermek için bizler de bu yolda farkındalık yaratarak ilerlemeye devam edeceğiz.

Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Öncelikle işlerini tutkuyla yapacak, motivasyonu yüksek adaylar olmalılar. Markamızla uyum sağlamak ve başarıya ulaşmak için bu önemli bir kriterdir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Markamızı uluslararası piyasalarda duyurmak, Türkiye’de batıdan doğuya güçlü bir lojistik ağı kurarak ihtiyaç duyulan her bölgeye Genç Bebe markasını taşımak istiyoruz. Franchise sistemine önem veriyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında yeni mağazalar kurmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.