ALAÇATI MUHALLEBİCİSİ

Türkiye’nin her bölgesinde yaklaşık 92 şubesi ile hizmet veren Alaçatı Muhallebicisi, on yıllık geçmişi ile bugün en çok tercih edilen lider markalar arasında yer alıyor. Hizmet başarısını sayılardan çok müşteri memnuniyetiyle ispatlayan marka, “Birlikte Büyüyelim” mottosu ile Franchisee sistemine bakış açısını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Franchise Koordinatörü Yönetim Kurulu Üyesi Selim Murat Sarı ile Alaçatı Muhallebicisi’nin Franchisee sistemi hakkında konuştuk.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Alaçatı Muhallebicisi’nin hikâyesi, 2012 yılında Ege’nin güzelliklerini kalabalık şehirlerdeki misafirlerine her mevsim ulaşılabilir kılma hayalini gerçekleştirmek amacıyla başladı. Doğanın güzelliklerine olan tutkumuzdan ilham alarak, tıpkı Ege’de olduğu gibi, keçi sütü, gerçek meyve, yerli salep ve çikolatadan üretilmiş dondurma ve sütlü tatlıların servis edildiği restoranlarımızda doğallığı temel değer olarak benimsedik. Misafirlerin, ferah bir ortamda, lezzet deneyimi yaşayabileceği, özel tatları ve Ege’nin yöresel lezzetlerini hem tadıp hem de satın alabileceği mekânlar tasarladık. Ege insanının sıcaklığından aldığımız ilham ve Alaçatı kültürünün sunduğu huzur ve samimiyeti genel mimariye yansıtmaya çalıştık. Bugün, Türkiye genelinde, ilk günkü
heyecan ve kararlılıkla, Egeli kimliğimizin verdiği samimiyetle, güler yüzlü çalışanlarımızla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Türkiye’nin her bölgesinde şubelerimiz var. Bugün 41 şehirde toplam 92 şubemizle hizmet veriyoruz. Farklı lokasyonlar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, gelen talepleri bütün detayları ile değerlendiriyoruz. 2022 yılının ilk iki çeyreğinde büyümeye devam ettik. Üçüncü çeyreğe de çok hızlı bir giriş yapıyoruz ve şu an inşası süren şubeler var. Bu şubelerimizin açılışlarını da en kısa sürede duyuracağız.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Franchise vermeye 2012 yılında başladık. Kısa bir zaman içerisinde, ürün kalitemiz, lezzetlerimiz ve müşteri memnuniyetine olan yatırımlarımız sayesinde hızla markalaştık. Özellikle perakende sektöründe, markaya ve yatırımcısına ciddi kazanımlar sağlayan en faydalı sistem olduğunu düşündüğümüz “Birlikte Büyüyelim” modelimiz olan ‘Franchise’ sisteminin temel kriterlerine uygun olarak ilerliyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Alaçatı Muhallebicisi markası bir kültürü temsil ediyor. Bu nedenle yatırımcılarımızın Ege ve Akdeniz kültürünü benimsemesini ve sevmesini arzu ediyoruz. Alaçatı Muhallebicisi misafirlerine dinlenme, hoşça vakit geçirme ve farklı lezzetleri deneyimleyecekleri mekânlar sunuyor ki bu durum, misafirperverlik anlayışının çok üst seviyelerde olmasını zorunlu kılıyor. Yatırımcılarımızın müşteri memnuniyetini ileri seviyede yönetebilecek kişilerden olmasını bekliyoruz. Bu nedenle önceliğimiz, Alaçatı Muhallebicisi markasına güvenen, girişimci bir ruha sahip, başarma motivasyonu yüksek, yönetim tecrübesine sahip olan ve yatırım için gerekli finansal kaynakları bulunan girişimcileri değerlendirmek. Bu sektör kalite standartlarının yüksek olması gereken bir sektör. İnsanların konfor ve lezzet beklentilerine cevap veriyor olmanız gerek. Bu nedenle yatırımcı profili bu sektörün en önemli kriterlerinden birini oluşturuyor.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Denetimler, operasyon birimimiz tarafından haftalık olarak belirli kriterlere uygun yapılmaktadır. İşletmecilik, servis ve sunum konularında gerekli olan yatırımcı ve şube personeli planlı eğitimlerini de düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Uzun bir süredir gizli müşteri çalışması yürütmekteyiz. Genel merkezin bünyesinde teknik ve operasyonel olarak takviye edilmiş ve uzman personel tarafından yönetilen on üç mağazamızda akademik eğitimler vermekteyiz.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Marka olarak yatırımcılarımızla “mutfaklı” ve “mutfaksız” konseptle ilerlemekteyiz. Düşünülen mağazanın m2 ölçüsü ve açık alan-kapalı alan büyüklüklerine göre hazırlanan proje doğrultusunda maliyetleri belirliyoruz. Hazırlanan proje ve maliyet tarafında mutabık kalınması sonucunda inşaat sürecine başlıyoruz.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Bizi özel kılan şey doğallığımızdan geliyor aslında… Doğanın güzelliklerine olan tutkumuzdan ilham alarak, tıpkı Ege’de olduğu gibi, keçi sütü, gerçek meyve, yerli salep ve çikolatadan üretilmiş dondurma ve sütlü tatlıların servis edildiği restoranlarımızda doğallığı temel değer olarak benimsedik. Bu nedenle bizi farklı kılan ve tercih edilmemizi sağlayan bu misyonumuz, diyebiliriz. Yatırımcıların bizde gördüğü ve bulmayı beklediklerini özetlersek eğer; ürünlerimizde katkı maddesi kullanmıyor, doğal lezzetleri misafirlerimiz ile buluşturmak için çalışıyoruz. Alaçatı’nın kendine özgü mimarisinden esinlenerek tasarladığımız mekânlarda misafirlerimize Alaçatı’nın ferahlığını ve doğallığını hissettirmeye çalışıyoruz. Ege ve Akdeniz kültürüne katkı sağlıyor, Ege’nin kendine özgü tatlarını yaşatmak ve korumak için çaba gösteriyoruz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Aslında en önemli etkenin motivasyon olduğunu düşünüyorum. Girişimcinin başarma isteğini ve hayallerinin peşinden gidecek iç motivasyonu hiç bir zaman kaybetmemesi gerekir. Diğer bir etken de iyi bir iletişim yeteneğinin olmasıdır. Müşterileriniz ve personeliniz ile açık iletişim kurmanız ve onları anlamanız her zaman rakiplerinizin bir adım önde olmanızı sağlar. İçinde bulunduğumuz sektörde size başarıyı getirecek detay ise müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatidir.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Bu sektördeki en büyük yenilik ve eşsizlik öncelikle ürünlerimizi kendi çiftliğimizden sağlamamız. Sağlık ve lezzet en önemli kriterlerimiz. Alacatı Muhallebicisi’ni lider konuma getiren hizmetlerimizin en önemlisi lezzet kadar sağlıklı ürünler servis etmemizden geliyor. Sütlü tatlıların yanında yemek menümüz ve kendi çiftliğimizden gelen kahvaltılıkları öne çıkartarak oluşturduğumuz farklı konseptlerimizle sektörde yenilik oluşturduk. Dünden bugüne tüm sütlü tatlıların reçetelerini, hala orijinaline sadık kalarak geleneksel yöntemle hazırlamaktayız. Her yıl yaz ve kış olmak üzere menümüzü iki kez yenileyerek misafirlerimize yeni ürünleri sunuyoruz. Sıcak havaların gelişi ile beraber Yaz Menüsüne geçiş yaptık.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Bugün Türkiye’de yaklaşık 92 şube ile sektör liderleri arasındayız. Franchisee sistemi için çok fazla talep alıyoruz, en kısa sürede yeni şubelerimizin açılışları ile ilgili haberleri sizinle paylaşacağım. Ancak bir diğer gurur ve mutluluk verici haberimiz ise; bir Türk markası olarak yurt dışından da yoğun talepler almamız. Avrupa, Orta Asya ve Afrika bölgelerinden talepler alıyoruz. Bu talepler doğrultusunda pazar ve alan araştırmalarımız devam ediyor. Markamızın başarısının Türkiye’nin sınırlarını aşması, bu lezzetli tatların global ölçekte müşteri ile buluşması bizleri hem çok heyecanlandırıyor hem de başarımızla gurur duyuyoruz.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Her bölümün uzman yöneticileri ile eğitim çalışmalarımıza başladık. Öncelikle hijyen ve sağlık açısından uygulanması gereken hususları ele aldık. Mekânın hijyeni ve sterilizasyonu, gıda güvenliği, personelin hijyen ve pandemi eğitimi yapılmaya başlandı. Masa ve sandalye aralıkları düzenlendi. Girişlere, mekân içine ve personel kullanım yerlerine dezenfektanlar yerleştirildi. Uyarı yazıları hazırlandı. Kapaklı servis ekipmanları temin edildi. Ayrıca bu dönem vesilesiyle menülerde dijitalleşme imkânı da yakalamış olduk. QR kod menü hazırlandı. Buradan sipariş verme ve ödeme yapma imkânları sağlanmış oldu. Temassız ödeme sistemi hazır hale getirildi. Tek kullanımlık ürünlere geçiş yapıldı. Misafirlerimiz için bilgilendirme yazıları hazırlandı.
Misafirlerimiz için açık alanlarda her türlü güvenilir ortamlar sağlanırken, iç alanlarımızda da tüm cephe açık hale getirilerek aynı güvenilir ortamı sağladık ve böylece geniş alan imkânları yaratmış olduk.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Alaçatı Muhallebicisi olarak devam eden projelerle birlikte 2022 yılı sonunda 100 şube üzerine ulaşmayı hedefliyoruz. Pandemi sürecindeki belirsizlikler, dünya ekonomisindeki kırılganlık ve buna bağlı olarak sektörde yaşanan dalgalanmaya karşın mevcut büyüklüğünü korumayı başararak Düzce, Bolu, Çorum, Tokat, Tekirdağ, Çanakkale, Iğdır, Erzurum, Bartın, Sinop, Uşak, Zonguldak, Manisa, Trabzon, Mardin, Urfa, Sivas, Amasya, Karabük, Bilecik, Giresun ve Hatay’da yeni Franchise yatırımları görüşmelerimize devam ediyoruz. Hedefimiz 2022 yılı sonunda 100 şube üzeri ağına ulaşırken markamızı global pazara da taşımak, ulaşabilmek. Alaçatı Muhallebicisi ailesi olarak 2022 yılı içerisinde yeni menü, müşteri dostu fiyat politikası ve yeni ürünlerimizle birbirinden farklı kampanyaları hayata geçirmeyi ve müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlıyoruz.

https://alacatimuhallebicisi.com/