ÖKÜZ BURGER

“Burger Ürünü Bu Sektörde Başı Çeken Alanlardan Birisidir”

Management firması adı altında 2017 yılında Mustafa Uver tarafından kurulan Öküz Burger, Franchise ile bayileşmeye devam ediyor. Türkiye’de 20 ilde, 43 şube ile hizmet veren Öküz Burger, yatırımcı adaylarını işletmecilik ve sektörel eğitime tabi tutarak yüksek kazanç elde edilmesi için bulunmaz fırsatlar sunuyor. Firmanın hedefleri arasında, Öküz Burger’in şube sayısını iki katına çıkartmak, SFC ve Coffee Shop markalarında yüksek bayi sayısına ulaşmak ve yüzde 100 yerli sermayenin gücünü uluslararası arenaya taşımak yer alıyor. Batuhan Uver ile Öküz Burger ve yeni hedefleri hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Batuhan Uver: Management adı altında, 2017 yılında Öküz Burger ile gıda sektörüne başladık. Öküz Burger ismi, güven ve bilinirliği sayesinde 2021 yılı sonu itibariyle, SFC ve Coffee Shop olarak iki ayrı konsept daha çıkartmayı başarmıştır. En büyük %100 yerli sermayeli Çatı şirketi olarak hizmet vermekteyiz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Öküz Burger, Management firması adı altında 2017 yılında Mustafa Uver tarafından kuruldu. Yeni bir marka olmasının getirdiği zorluğun yanı sıra 2020’de pandemi dönemi, 2022’de ise küresel finansal sıkıntılara rağmen, her yıl mevcut şube sayısını iki katına çıkartarak hızla şubeleşmekteyiz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
2017 yılında ilk açılan üç şubeden sonra Franchise ile bayileşmeye devam ettik. Bu, yıllardır global olarak kabul görmüş bir bayi sistemdir. Bu nedenle markalaşma sürecimize hızlı bir şekilde, bu bayileşme şekli ile başlamış bulunuyoruz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şu anda Türkiye’de 20 ilde, 43 şube ile hizmet veriyoruz. Bunun yanı sıra ABD’de 1, Irak’ta 1 olmak üzere toplam 2 adet yurt dışı şubemiz var. Firmamızda 300’e yakın kişiye istihdam sağlıyoruz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Temel anlamda da olsa, bir ticari alt yapı olması tercihimizdir. İşletmeyi taşıyabilecek finansal güç ve yatırım yapacağı bölgeyi tanımasını talep etmekteyiz. Firmamızın verdiği işletmecilik eğitimi ve merkezi yönetimimiz nedeniyle yatırımcı adaylarımızın, bir tür akademik süreç gibi tecrübe edinerek, kazanç sağlamasına vesile oluyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
“Neden ben?” Evet, bu özel hayatta dahi önemli bir sorudur. Aslında bizi rakiplerimizden ayıranın ne olduğuna bakarak bu soruya cevap bulabiliriz. Müşterilerimize her zaman ekonomik ve lezzetli ürünlerle hizmet vermek için çalışıyoruz. Böylece bir marka ve tabii portföyümüz oluşuyor. Bu da bizi karlılık anlamında olumlu etkiliyor. Diğer bir deyişle, düşük yatırım ile yüksek karlılık sağlıyoruz ki bu da verimli bir ticarettir.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Firmamız iki tür lokasyona hizmet veriyor. Birincisi AVM, diğeri ise cadde konseptimizdir. Bu durum yatırımlarda bazı değişikliklere neden oluyor. Fakat baktığınızda verimli bir cadde için 140-150 m2 ve üzeri alanlar hedeflenirken, AVM’de 40-50m2 alanlara yerleşebiliyoruz. Bu da, yaklaşık 500-600 bin TL ile başlayan yatırım fırsatları demek oluyor. Günümüzde birçok çiğ köftecinin dahi bu rakamlara yakın olduğunu düşünürsek eğer, “uygun yatırım fırsatı” ile ne demek istediğimizi daha doğru anlatmış oluruz.

Sizden Franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Yatırımcı adayımız işletmesinin açılışından hemen önce personeliyle birlikte işletmecilik ve sektörel eğitime tabi tutulmaktadır. Bu, hem iş hayatı hem de yaptığı yatırımı doğru yönetmesi için bulunmaz bir eğitim fırsatıdır. Ayrıca ilk siparişlerinde, bölgesel reklam ve ilk siparişe özel, bölgesel tüketime göre bedelsiz köfte sevki sağlamaktayız.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Bayilerimiz ayda bir kez özel bir denetim firması tarafından denetlenmekle birlikte, ayda en az bir kez bölge müdürleri ve gizli müşterilerce gözlemlenmekte ve raporlanmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Öncelikle, yerli sermaye gücü kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bunun yanı sıra, küresel markaları aratmayacak düzeni ve çok daha ekonomik, hatta rakipsiz olarak tanımlanacak yatırımlarla bayilik alabilmekte ve yeri geldiğinde rakip markalardan 2-3 kat yüksek karlılık elde edilebilmektedir. Bunları göz önüne aldığınızda, yatırım-kazanç dengesi pozitif sonuç vermektedir.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Herkes tarafından bilinen bir gerçek var; gıda sektörü ölmez! Evet, bu doğru bir bilgi ki “burger” ürünü de bu sektörde başı çeken alanlardan birisidir ve her zaman lezzetli ve ekonomik bir seçenek olmuştur. Tabii bunun yanı sıra sektörü zorlayıcı durumlar da var. Özellikle 2022 ile birlikte karşımıza çıkan ekonomik istikrarsızlık, et-yağ gibi hammadde fiyatlarının sürekli yükselmesi zorlayıcı etkenlerdir. Yükselen maliyetlere karşın zam yapmak bir yere kadar mümkündür. Halkın alım gücü maalesef zamlarla paralel gitmemektedir. Bu nedenle sektörde birçok işletme maliyetler ve alım gücü çıtalarının arasında ezilmiş durumda, yani karlılıklarından ödün vermektedir.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Aslında çok basit bir konu; şu soruya cevap vermek gerekiyor: “Bizden isim hakkı alan yatırımcılar neden bu ödemeyi yapıyor?” Bu bedel, sistem ve bilgi birikimi karşılığında ödenen bir bedeldir. İşte bu nedenle sadece merkezi talepleri yerine getirmeleri, onlara verilen strateji ve hesaplamalar doğrultusunda gitmeleri, başarı için yeterlidir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Yeni oluşan Spicy Fried Chicken ve Coffee Shop konseptlerini yaygınlaştırmak, Öküz Burger gibi yurt dışına açılmalarını sağlamak ilk hedeflerimizden birkaçıdır. Bunun yanı sıra, sayısal hedeflerimiz de söz konusudur. Öküz Burger’de her sene olduğu gibi şube sayısını iki katına çıkartmak, SFC ve Coffee Shop markamızın bu sene ilk bayileri ile 12 sayısına ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Böylece % 100 yerli sermayenin gücünü uluslararası arenada göstermeyi arzu ediyoruz.