MAKSUL KURUYEMİŞ

“HAYDİ MAKSUL ZAMANI!”,

Perakende sektöründe kuru gıda satışını 2017 yılında ilk defa Esenyurt Kuzuyolu’ndaki mağazasında başlatan Maksul Gıda, kısa sürede şube sayısını artırarak sektörün önde gelen firmaları arasındaki yerini aldı. Maksul Gıda kurulduğu günden bu yana “Haydi Maksul Zamanı” ilkesiyle müşterilerine en kaliteli ürünleri, en uygun fiyatlarla sunuyor. Franchise sistemine önem veren firma, bu sistem ile büyümenin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında yeni mağaza projeleri için çalışmalarına devam ediyor.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Hakan Şenol - Maksul Gıda Yönetim Kurulu Başkanı: Ağrı doğumluyum. Dokuz yaşından bu yana İstanbu’da yaşıyorum. Buraya gelip, yerleştiğimizde çocuk yaşlardaydım. İstanbul’da çalışma hayatıma Altınşehir Şahintepesi’ndeki aile marketimizde başladım. Büyük şehirlerdeki yaşam mücadelesi insana pek çok deneyim kazandırıyor. Ben de bu deneyimleri çokça yaşadım, öğrendim ve aslında beni bugün ki konumuma hazırlayan da çocuk yaşta başlayan ve devam eden profesyonel iş hayatımdır. Bir yandan okuluma devam ederken diğer yandan amcalarımın yanında çırak olarak çalışıyordum. Bazı yetenekler doğuştandır; ben de özellikle proje sınıfında oldukça başarılı bir öğrenciydim. Her sabah erken saatlerden öğlene kadar markette çalışır, daha sonra da okuluma giderdim. Bu yoğun çalışma ortamı ve mahalle kültürü beni ticari anlamda eğitti.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bizim İstanbul’da market işletmeye başladığımız yıllarda açık ürün satışı oldukça rağbetteydi. Toplu olarak yüksek miktarlarda aldığımız ürünleri müşterilerimize uygun fiyatlarda, açık ürün olarak kilo ile satıyorduk. Fakat 2000’li yıllardan sonra yavaş yavaş oluşmaya başlayan kapalı paket satışı, market işini neredeyse yapılamayacak duruma getirdi. Açık ürün olarak tabir ettiğimiz kilo gram ile satışlarda, müşterilerimiz istedikleri kadar ürün alabiliyorlardı ki bu da onlara alış verişte özgürlük sağlıyordu. Bugün Maksul’e baktığınızda bu konseptin devam ettiğini görebilirsiniz. Diğer bir deyişle, iki binli yıllardan bu yana çeşitli ticaret alanlarındaki tecrübelerimizle 11 Nisan 2017’de Maksul Gıda İnş. Giyim Tic. Ltd. Şti. unvanıyla, perakende sektöründe kuru gıda satışını ilk defa Esenyurt Kuzuyolu’ndaki mağazamızda başlattık. Maksul kısa sürede şube sayısını artırarak sektörün önde gelen markaları arasında yerini aldı. “Haydi Maksul Zamanı” ilkemizle müşterilerimize en kaliteli ürünleri, en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Bu bağlamda Maksul Gıda bir çığır açtı, diyebiliriz. Tüm şubelerimizde temiz, kaliteli, hijyen standartlarına uygun ve güler yüzlü hizmet vermeye özen gösteriyoruz.

Bize “Maksul” tanımından söz edebilir misiniz? Ne demek “Maksul”?
Mahsul, aslında… Fakat biz daha yerel bir ağız ya da söyleyişi kullanmak istedik. Bizim oralarda “Mahsulünü aldın mı?”, “Bu yıl tarlada mahsulün ne çıktı?” diye sorarlar. Açıkçası bu söylem çok hoşumuza gitti. Bununla birlikte “mahsul” adıyla ilgili olarak patent sorunu da yaşadık ve “Maksul” adı ve “keçi” görseli giderek bize daha çekici geldi. Böylece ortaya daha ilgi çekici bir marka ismi çıktı. Keçi figürü de bu ismi tamamlayan bir görsel oldu. Tabelamızdaki bu görsellik tanıdık ve bilinen bir marka imajı yaratıyor ve müşterilerimiz de bizlere bu şekilde davranıyor. Diğer taraftan bu cazibeyi yaratmak bizim için çok kıymetliydi ve başardık da! Maksul Gıda olarak logomuzu dağ keçisinden ilham alarak tasarladık. Dağ keçisi bozkır hayatın yaşandığı dönemden günümüze en çok sevilen dağ hayvanı olmakla birlikte göçebe olan toplumların sembolü olarak flama, mühür, yüzük ve dövmelerinde kullandıkları hayvan figürüdür. Dağ keçisi çok çalışkan bir hayvandır ve bu yönüyle karıncalara benzetilebilir. Rızkı için gece gündüz çalışır. En taze ota ulaşan ilk hayvandır, çünkü en tepede o vardır. Biz de Maksul olarak % 100 Anadolu’nun bereketli topraklarından
çıkan lezzetleri, değerli müşterilerimize ulaştırmak misyonuyla çıktığımız bu yolda, kocaman bir aile ve marka olarak, mahalle semtlerimize komşu olmaya ve hizmet etmeye çalışıyoruz. Bugün Edirne’den Kars’a kadar şubesi bulunan tek firmayız. Sayısı bini aşan, ortak payda da buluştuğumuz çalışanımız var. Personel sayımızı daha da artırmak istiyoruz.

“Açık ürün” konseptini Maksul’de de uyguluyoruz, dediniz. Bu konuda bilgi verir misiniz?
Evet; Maksul mağazalarında ürünlerin hepsi açık ve tam hijyenik koşullar içerisinde satışa sunuluyor. Müşterilerimiz hangi kuruyemişten istiyorlarsa, küçük ürün kürekleri ile poşete koyabiliyor ya da isterlerse elemanlarımız da yardımcı oluyor. Bu konsepti, modern pazar gibi düşünebilirsiniz. Satıştaki ürünlerimizin hepsi tazedir ki Edirne’de hangi ürünü satıyorsak Kars’ta da aynı kuruyemiş türlerini satıyoruz. Tabii tüketim çeşitleri ya da tercihleri farklı olabilir. Eskiden biliyorsunuz kuruyemişi, gram gram sanki altın tartıyormuş gibi tezgah arkasında dolaplardan çıkartır, satarlardı. Biz bu uygulamayı kaldırmak istedik. Diğer bir deyişle, çerez yedirmeyi alışkanlık haline getirdik. Kuruyemişin yanı sıra kuru gıda ve kahve satışımız da var. Her şubemizde bir kahve değirmenimiz var. Müşterilerimiz ne kadar satın almak isterlerse, taze taze kahve çekirdeklerini çektiriyorlar. Bakliyat, kuru meyve, çerez, fındık, kahve ve diğer ürünlerimizle modern bir açık pazar konsetpi oluşturduk. Bugüne kadar tek bir dükkan içerisinde bir arada olmayan ürünleri müşterilerimiz şu an rahatlıkla Maksul mağazalarında taze taze bulabiliyor.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
İki yüze yakın şubeyle elli ilde hizmet veriyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Franchise vermeye 2022 yılında Şubat ayı itibariyle başladık. Biz Franchise sistemiyle yola çıkarken, markamızın bilinirliğini ve tanınırlığını artırarak özellikle yurt dışına büyümeyi hedefledik.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Yüksek motivasyon, iş disiplini ve tutkuyla işini yapacak adaylar aramaktayız. İşimizi iyi yapmak, bizi her daim biraz daha zirveye yaklaştıracaktır.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bölge müdürlerimiz, belirlediğimiz root düzeninde bütün şubelerimizi satış, stok ve sunum olarak günlük ve haftalık periyodlarla denetlenmektedir.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Anahtar teslim kurulum maliyetimiz ortalama 1 milyon TL’dir. Bunun 500 - 750 bin TL’si kurulum, 300 bin TL isim hak bedelidir.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Şöyle söyleyebiliriz; girişimcilerin yatırımları 18-24 ayda geri döner. Bununla birlikte gıdaya yapacağınız yatırımla krizlerden daha az etkilenirsiniz. Anahtar teslim işletme ve mevcut kanıtlanmış sisteme sahip olursunuz. Sürekli denetim ve eğitim desteği alırsınız. Markamızın birikimini ve tecrübesini kullanarak düşük maliyetlerle yüksek kazançlar elde edersiniz. Ayrıca Maksul olarak reklam ve pazarlama desteği alırsınız.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Öncelikle işlerini tutkuyla yapacak, motivasyonu yüksek adaylar olmalılar. Markamızla uyum sağlamak ve başarıya ulaşmak adına bu, önemli bir kriterdir.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Dünyanın zorlandığı Covid döneminde dahi birçok sektör sıkıntı yaşarken, bizim cirolarımız her gün artarak devam etti. Çünkü sattığımız ürünlerin birçoğu temel ihtiyaçtır ve müşterilerimiz kendi ürününü dilediği kadar alabilme özgürlüğüne sahiptir.

Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir?
Biz potansiyeli yüksek ve dinamik; Edirne’den Kars’a, en doğudan en batıya mağaza zincirine ulaşmış bir firmayız. Kısa sürede çok büyük ciro rakamlarına ulaştık, ulaşıyoruz. Aslında yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır, diyebiliriz. Kuruyemiş sektörü bambaşka bir dünya, bu sektörde olduğumuz için de kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu sektörde sürekli bir tüketim durumu ile karşı karşıyayız. Ürün ve hizmet kalitemizi sürekli geliştirerek müşteri talep ve beklentilerini en üst seviyede karşılamayı ve güçlü bir iletişim ile tüketicimizle aramızda bağ yaratarak müşteri sadakatini sağlamayı istiyoruz. Bununla birlikte yurt içi mağazalar zincirini büyüterek perakende sektörünün en çok tercih edilen markası olmayı, Türkiye ve dünyada ürün kalitesinden ödün vermeden, en uygun fiyatlar ile müşterilerimize hizmet veren sektörün önde gelen markası olmayı hedefliyoruz. Franchise sistemine önem veriyoruz. Bu sistem ile büyümenin yanı sıra yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Yurt içi ve yurt dışında yeni mağazalarımız için projelerimizi üretmeye devam ediyoruz.