DOĞUŞ KURUYEMİŞ

EBRU ARIMAZ: “FRANCHISEE ADAYLARIMIZI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Bir aile şirketi olarak kurulan Doğuş Kuruyemiş, “Doğkur” markası ile 36 şubeye ulaşan bayilik sistemi ve 700’ün üzerinde ürün yelpazesiyle Türkiye’nin her yerine, en iyi şekilde hizmet vermeye devam ediyor. “Birçok kişinin kolay olduğunu düşünüp ama işin içine girdiğinde hiç de öyle olmadığını anladığı bir sektör burası,” diyor Ebru Arımaz. “Eğer bu sektör hakkında bilgi sahibi değilseniz ve tecrübeli bir ekibiniz yoksa kuruyemiş alanı en zor mesleklerden biridir. Bu nedenle gelecekte işini iyi bilen, ürün alımlarında uzmanlaşan ve öz sermayesi ile büyüyen firmalar ayakta kalacaktır.” Doğuş Kuruyemiş Yönetim Kurulu 2. Başkanı Ebru Arımaz ile sektör ve Franchise sistemi hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ebru Arımaz: Doğuş Kuruyemiş bir aile şirketidir. Ben de şirketimizin yönetim kurulunda ikinci başkan olarak görev alıyorum. Şirketimizin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan eşim Sedat Arımaz’la birlikte yaklaşık on sekiz yıldır işimizin başındayız. Doğuş Kuruyemiş markasını ileriye taşımak, büyütmek ve geliştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamız, eşim Sedat Arımaz’ın babası tarafından 1985 yılında, kardeşleriyle birlikte çalıştıkları, toptan kuruyemiş çeşitlerinin satıldığı bir işletme olarak kuruldu. Bir süre sonra, 1991’li yıllarda çiğ ürünlerin işlenmesi-kavrulması aşamasına geçildi. Bu aşamayla birlikte Akdeniz Bölgesi’nde dağıtım ağı yaygınlaştırıldı. Lokum üretimi 2004 yılında imalatımıza katıldı. Böylece üretim
kapasitemizi güçlendirerek, dağıtım ağımızı Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesine kadar genişlettik. İstanbul’da ise 2010 yılından bu yana Doğuş Kuruyemiş markası ile yolumuza devam ediyoruz. 2015 yılında perakende şubelerimizin yanı sıra bayilik sistemimizi kurduk. “Doğkur” markası ile 36 şubeye ulaşan bayilik sistemimizi, 700 çeşit ürün yelpazesiyle Türkiye’nin her yerine, en iyi şekilde hizmet verebilecek bir konuma ulaştırdık.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 36 şubemiz ile ürün satışlarımızı sürdürüyoruz. Trakya bölgesinde Kırklareli, Lüleburgaz, Malkara, Çorlu, Keşan’da; İstanbul’da Esenyurt, Beylikdüzü, Çatalca, Mimaroba, Küçükçekmece ve Pendik’te; Bursa bölgesinde İnegöl, Yıldırım, Osmangazi’de; Balıkesir-Susurluk ve İzmir-Karşıyaka bölgelerinde şubelerimiz bulunuyor.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Franchise vermeye, 2015 yılında kendi adımıza açtığımız beş şubeden sonra başladık. Kuruyemiş alanındaki bilgi ve birikimlerimizle sahip olduğumuz başarılarımızın daha hızlı çoğalmasını sağlamak için bu sistemi yapılandırdık. Başarılı olduğumuz bu sektörde hem biz şube açarak hem de Franchise vererek büyümek, sektörün yabancısı yatırımcılar için en sağlam yol oldu.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Kendi işinin sahibi olmak isteyen ama tek başına buna cesaret edemeyen yatırımcılar için işlerinin yüzde 80 yükünü alabiliyor olmamız, bizi diğer bayilik veren şirketlerden ayıran en önemli özelliğimizdir. Tabii iş sahibinin de dükkânının başında olması en önemli kıstasımızdır. Bizim markamızı her yönüyle, en iyi şekilde temsil edebileceğine inandığımız yatırımcılarla yolumuza
devam ediyoruz.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bölge müdürlerimiz belirli dönemlerde şube ziyaretlerinde bulunuyor ve müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak gerekli kontrol ve düzenlemeleri sağlıyorlar.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Bizim tüm kurumları organize eden ekiplerimiz var. Diyebiliriz ki, 120 metrekarelik bir mağazanın kurulum bedeli, ürünler hariç 650 – 700 bin TL civarı bir maliyetle gerçekleşmektedir. İsim kullanım bedeli ise 10 bin dolardır.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Biz, işi gerçekten kuruyemiş olan bir aile şirketiyiz ve bu alanda da kendimize çok güveniyoruz. Öncelikle bayinin kazanmasını sağlayacak dürüst ve ilkeli bir sistemimiz var. Bu bağlamda bayilerimize her türlü desteği sağlayacak kapasitedeyiz ki kuruyemiş sektörü bayilik sisteminde alt yapısı en sağlam, satın alma ve ürün tedarik gücü elinde olan tek firma biziz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Girişimci kendi adına herhangi bir yatırıma girip ticaret yapmayacaksa, bayilik aldığı şirketin tecrübeli ve alanında güvenilir olup olmadığından emin olmalıdır. Bununla birlikte, daha sonra herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için sözleşme öncesinde her türlü detay konuşulmalı, kar oranı ya da giderler ve benzeri konularda mutabık kalınmalıdır. 

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Gıda sektöründe olmamız belki de olumlu bir durum, diyebiliriz. Aslında yeme- içme ihtiyaçlarını karşılayan tüm işletmeler, devamlılıklarını sürdürmek açısından diğer sektörlere göre daha avantajlılar. Bizim firmamızda ürün çeşitliliği oldukça zengindir. Kuruyemiş dışında bakliyat, baharat, kahve, lokum, şekerleme ürünleri de mevcuttur. Yani alternatifler oldukça fazladır.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Firmamızın ürün çeşitliliği, en fazla dikkat çeken yeniliğimizdir ki bu ürün çeşitliliği ile hem kaliteye hem de fiyata önem veren müşteri kitlesine hitap edebiliyoruz. Ayrıca kendi marka etiketimizi taşıyan yaklaşık 30 ürünümüz var.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Birçok kişinin kolay olduğunu düşünüp ama işin içine girdiğinde hiç de öyle olmadığını anladığı bir alan burası. Eğer bu sektör hakkında bilgi sahibi değilseniz ve tecrübeli bir ekibiniz yoksa kuruyemiş alanı en zor mesleklerden biridir. Bu nedenle gelecekte, işini iyi bilen, ürün alımlarında uzmanlaşan ve öz sermayesi ile büyüyen firmalar ayakta kalacaktır.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Her yerde olduğu gibi bizim şubelerimizde de tüm hijyen kurallarının dahil olduğu bir dönem geçirmekteyiz. Personel eğitimlerimiz artırıldı. Temizlik ve hijyen kuralları yoğun bir şekilde uygulandı. Müşterilere daha çok kendi personelimiz tarafından hizmet verildi.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Hedeflerimiz arasında şube sayımızı artırarak markamızı daha geniş bir alanda tanıtmak ilk sırada yer alıyor. Bununla birlikte, yeni şehirlerde “Biz de varız!” diyebileceğimiz mağazalar açmayı ve Franchise sistemimizi yaygınlaştırarak Türkiye’nin her yerinde hizmet vermeyi amaçlıyoruz.