SILK AND CASHMERE

“BAYİLEŞME TÜRKİYE’DE ÇOK ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİPTİR”

Dünyanın en kaliteli kaşmir keçileri ve ipek kozalarının peşine düşen Ayşen Zamanpur ve ekibinin 1992 yılında başlayan Silk and Cashmere yolculuğu, bu iki değerli dokuyu tutkunlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Kurulduğu ilk günden bugüne bayileşme sistemine değer veren marka, yerel girişimci ve yatırımcıların gücü ve önemine dikkat çekiyor. Bayileşmenin Türkiye’de çok önemli bir paya sahip olduğunun altını çizen Ceo Ferhat ZAMANPUR ile Silk and Cashmere ve Franchise sistemi hakkında konuştuk.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Silk and Cashmere’in yolculuğu, Ayşen Zamanpur ve ekibinin 1992 yılında dünyanın en kaliteli kaşmir keçileri ve ipek kozalarının peşinden İç Moğolistan’a gitmesiyle başladı. Eşsi z bir fikir, güçlü bir proje ve çalışkan bir ekiple, bir zamanlar ulaşılmaz olarak düşünülen bu iki değerli dokuyu son 30 yıldır kaşmir ve ipek severlerle buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Firmamız 1992 yılında kuruldu. Dünyayı değiştiren Pandemi sürecinde biz de sürdürülebilirliğimizi artırmak adına daha az sayıda mağazada, daha kusursuz bir hizmet sunma kararını aldık. Bununla beraber, kaşmirimiz kadar kaliteli bir deneyim sunan Online mağazamız ve mobil uygulamamız sayesinde tutku duyulan dokuları Türkiye’nin en yüksek standartlı E-ticaret kanalıyla müşterilerimize ulaştırıyoruz. Ayrıca ekiplerimizi güçlendirdik, teknolojik yatırımlar yapmaya devam ettik ve koleksiyonumuzu müşterilerimizden gelen isteklerle çeşitlendirdik. Bundan sonra amiral mağazalarımız, dokunmatik ekranlarımız ve videolu WhatsApp servis hatlarımızla bu yeni dönemde müşterilerimize her zamankinden çok daha fazla hizmet sunacağız.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Dünyanın en sevilen markası olarak ilk günden bugüne bayileşme ile, en verimli noktalarda müşterilerimizle buluşmak için çalışıyoruz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde toplam 7 mağazamız bulunuyor. Bununla beraber dünyanın her yerine ürünlerimizi ulaştırabiliyoruz. Yeter ki kişi bu değerli dokulara sahip olmak istesin.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Güvenilir, vizyon sahibi, lüks perakende verimliliğe yaktın ve takım olma arzusunda olmaları Sürekli gelişen ve büyüyen bir marka oluşumuzdan dolayı kişi ya da girişimcinin bakış açısını daima geniş tutması da ayrı bir öneme sahiptir.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Dünyanın en sevilen kaşmir markası olarak, en kaliteli ürünü en uygun fiyatlarla müşterilerimizle buluşturmamız.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Bir milyon TL.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Tüm sistemi ve mağaza yönetimini yoğun tecrübemiz ile direkt merkezden ele alıyoruz. Ürün sevkiyatı, eğitimler, görsel düzen ve vitrin çalışması dâhil olmak üzere tüm süreçte birebir birlikte çalışıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Bütün mağazalarımıza haftalık denetimlerimiz oluyor. Bunun beraberinde iki haftada bir merkez ekip olarak il ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Lüks perakende de olmak; bu deneyimi edinmek ve yatırımlarının geri dönüşünü en yakın sürede almak franchisee adayları için önem taşımaktadır.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bayileşme Türkiye’de çok önemli bir paya sahiptir. Yüz ölçümü çok büyük olan ülkemizin her bölgesi ayrı önemli olduğundan ve her yere mağaza açılamadığından yerel yatırımcıların değeri çok büyüktür. Ortalama satışların %20’si bayi kanallarından gelmektedir.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Başarılı olmanın en önemli adımlarından biri ekip olabilmektir. Bizlerden franchisee alanların da bu konuda hassasiyet gösterip, bu bilinç içerisinde davranmaları birçok noktada önemli rol oynayacaktır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
2021 pandemi koşullarına rağmen büyüme hedeflerini yakalayan bir marka olarak 2022’de %120 büyüme hedefimiz mevcuttur.