TURPA GAYRİMENKUL

Turpa’dan Merak Ettikleriniz

Ülkemizin birçok yerinde 1988 yılından bu yana modern ofisleri, profesyonel brokerleri ve danışmanları ile yeni nesil pazarlama tekniklerini kullanarak gayrimenkul satım-kiralama ve danışmanlık hizmeti veren TURPA, yerli sermayeyle kurulan kurumsal bir Franchise markası olarak dikkatleri üzerinde topluyor. TURPA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Tavas ile gelişim süreci ve Franchise sistemi hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
TURPA, 1988 yılından bu yana modern ofisleri ve profesyonel brokerleri, danışmanları ile yeni nesil pazarlama teknikleri kullanarak, ülkemizin birçok yerinde gayrimenkul satım-kiralama ve danışmanlık hizmeti veren, tamamı yerli sermaye ile kurulan ve geliştirilen kurumsal bir Franchise markasıdır.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
TURPA, üst düzey broker grubunun birleşerek 1988 yılında Türkiye’nin incisi İzmir’de kurduğu, daha sonra İzmir ve Ege bölgesinde emlak sektörünün yakından bildiği ve başarılarıyla tanıdığı Sabri ve Tolga Tavas kardeşlerin satın almasıyla yeni bir vizyon kazandırdığı bir marka haline gelmiştir. Markamız son dönemde özellikle emlak sektöründe ortaya çıkan inanılmaz ticaret hacmi ve kazanç payındaki artışlar doğrultusunda geliştirilmiş ve emsal firmalarla rekabet
edebilecek bir konuma gelmiştir.

Firmanız ne zaman ve nasıl Franchise vermeye başladı?
TURPA, 1988 yılından bu yana, pazar araştırması yaparak ve özellikle Franchise verim potansiyeli ile ilgili yaptığı analizlerden aldığı olumlu neticeler doğrultusunda, ülkemizde Franchise ağı oluşturmak hedefiyle Franchise vermeye başlamıştır ve halen de son hızla buna devam etmektedir.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
TURPA, Türkiye’nin birçok yerinde halen 35 temsilci, 225 broker ve gayrimenkul danışmanı ile hizmet vermektedir. Bu sayılar çok yakında gerek ulusal anlamda ve gerekse uluslararası anlamda üst seviyelere ulaşacaktır.

Franchise verdiğiniz ve vereceğiniz kişilerde aradığınız özellikler nelerdir?
TURPA, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 05.06.2018 tarihinde yayınlanan taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmeliğindeki şartları yerine getirebilen, girişimci, yeniliğe açık, ahlaklı, sektör analizi yapabilen, işletme yönetme bilgisi olan, markaya bağlılığı ve uyum becerisi olan gerçek ya da tüzel kişileri tercih etmektedir.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
TURPA, 34 yıldır gayrimenkul sektöründe hizmet veren, güvenilir bir Franchise markasıdır. Franchise girişimcilerinin en çok aradığı “koşulsuz güvenilirlik” unsuru, markamızın en temel unsurudur. Ayrıca markamız, Franchise süreci içinde tüm girişimcilerini yalnız bırakmayan, onların gerek sektörel eğitimleri ve gerekse işlemlerinde verdiği hukuki desteği ve en önemlisi verdiği/vereceği başarı performans ödülleri sebebiyle sektördeki diğer Franchise veren markalardan açık ara önde olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle kurulacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Franchise işyerinin başlangıç maliyet anlamında belirleyici olan ana kriter bölge ve şehir olmakla birlikte, ortalama 50.000,00 TL ve üzeri diyebiliriz.

Sizden Francihes alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
TURPA olarak Franchise alanlara sektörün gerektirdiği tüm destekler verilmektedir ama genel anlamda, -gerek brokerlerin ve gerekse gayrimenkul danışmanlarının sektörel (pazarlama teknikleri ve trendleri, teknolojideki son yenilikler, sistemin işleyişi ve sektörde yaşanan gelişmeler vb.) eğitimlerini uluslararası yeterliliğe sahip uzmanlar aracılığı ile yaptığımız gibi, yapacakları satım ya da kiralama işlemlerinde karşılarına çıkabilecek hukuki sorunların çözümünde, hukuk müşavirliğimiz aracılığı ile destek de sağlıyoruz. Franchise alanlara talepleri olması halinde personel temini, mimari anlamda proje desteği, portföy desteği, pazarlama destekleri de veriyoruz.

Franchislerinizi nasıl denetliyorsunuz?
TURPA olarak, verimliliğin arttırılması amacıyla bir takım denetimler yapıyoruz bunların başlıcaları; franchislerimiz ziyaret edilerek performanslarının incelenmesi , kurumsal kimliğe uyum derecelerinin ölçülmesi , müşteri memnuniyet anketlerinin yapılması , franchisler arasındaki iletişim süreçlerinin takibi gibi yöntemlerdir.

Girişimciler neden bu alanda Franchisee almalıdırlar?
Gerek Dünyada ve gerekse Ülkemizde emlak Franchise hizmetinin önemi çok büyüktür. Yüksek kâr marjı ve giderek artan talep nedeniyle, gayrimenkul, son yılların en çok tercih edilen sektörlerinden biri haline geldi. Mesela kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye’de 10 milyon konutun dönüştürülmesi halen yapılmaktadır. Bu da gayrimenkul danışmanlığı alanındaki ihtiyacı arttırmaktadır. Yapılan araştırmalarda gayrimenkul almalarının yüzde 70’inin hala mal sahibi üzerinden yürütüldüğü tespit edilmiş olup, bu durum iş kurmak isteyen girişimci adaylarına muhteşem fırsatlar sunmaktadır.Bu sebeple girişimcilerin, yüksek kar paylaşımından istifade edebilmesi için bu alanda franchisee almaları lehlerine olacaktır.

Sektörün son dönemde Türkiye’de geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gerek stratejik konumu ve gerekse 81 milyon nüfusu ile Ülkemiz, geleceği en parlak gayrimenkul pazarlarından biri durumuna gelmiştir. Bu durum güçlü inşaat sektörünü giderek büyüyen ticari ve sınai üretimiyle bir araya getirerek gayrimenkul franchise verenleri ve yatırımcıları için harika fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlardan yaralanmak isteyen girişimcilerin bir franchise sözleşmesi imzalayarak milyonlarca gelir elde etmeleri çok olasıdır.

Sizden Franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Kurumsalamızın verdiği sektörel eğitimlere katılarak bilgilerini her zaman yenilemeleri, diğer franchiselerle diyalog içinde olmaları, kazanmayı ve paylaşmayı sevmeleri ve müşteri memnuniyetini en yüksek düzeyde sağlamaları gerekmektedir.

Önümüzdeki dönemde hedefleriniz nelerdir?
Kendi işini kurarak iyi bir gelir elde etmek isteyen girişimcilerin adresi TURPA olarak, Türkiye’nin 81 ilinde 81 franchise vererek ülkemizde yenilikçi ,sürekli büyümeyi amaçlayan lider markası ve ayrıca uluslar arası franchiseler ile de bir dünya markası olma hedefindedir. Mesela; 34.yılımıza özel olarak İstanbul’da ilk 34 franchise sözleşmesi imzalayanımızdan,yıllık franchise bedeli alınmayacak olması hedeflerimizden sadece biridir.