GURME MUTFAK

ONUR ERGEN: “GİRİŞİMCİL ER YÜKSEK KAZANÇ İÇİN FRANCHISE VEYA BAYİ YATIRIMINI TERCİH ETMELİLER”

“Son yıllarda büyük şehirlerden başlamak üzere giderek yaygınlaşan bireyselleşme, yalnız ve
hareketli yaşam biçimi hızlı tüketime uygun hazır gıda pazarını sürekli geliştiriyor,” diyor Onur Ergen, CRC Danışmanlık ve Organizasyon A.Ş.’nin “Başarı Öyküsü”nü anlatırken. Ergen’e göre, girişimciler, öncelikle sürekli büyüyen bu pazardan pay alabilmek ve yüksek kazanç elde etmek için hazır gıda alanında Franchise veya Bayi yatırımını tercih etmeliler. Kısa vadede Türkiye’de tüm il ve ilçelerde bulunmayı, orta vadede yurt dışında üretim tesisi kurup lezzetlerini tüm dünyaya tanıtmayı, uzun vadede ise sektörün en büyük oyuncusu olmayı hedefleyen CRC Danışmanlık ve Organizasyon A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ergen ile Franchise ve bayi yatırımı hakkında konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Onur Ergen: 1979 yılında İzmir’de doğdum. İlk orta ve lise öğrenimimi Eskişehir’de tamamladım. Üniversite öğrenimi için İzmir’e döndüm ve 2003 yılında Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesinden mezun oldum. Evli ve 1 kız çocuğu babasıyım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
İş hayatıma üniversite yıllarında saha satış sorumlusu olarak başladım. 2004 yılında personel yemek sistemleri konusunda faaliyet gösteren bir şirkette yönetici olarak devam ettim. Uzun yıllar müşterilerle birebir temas ederek nihai tüketicinin nabzını tuttum, ihtiyaçlarını analiz ettim; sonrasında CRC Danışmanlık ve Organizasyon şirketini kurdum ve süreç içinde ekibimle birlikte sektöre yön veren şirketler arasına girmeye başardık. CRC Danışmanlık ve Organizasyon A.Ş. olarak, 16 yıldır Türkiye genelinde Personel Yemek Hizmeti, Paket Yemek Hizmeti, Etkinlik ve Organizasyon konularında hizmet sağlıyoruz. Halen Türkiye genelinde 800’ü aşkın tedarikçimizle müşterilerimizin yaklaşık 150.000 çalışanına hizmet veriyoruz.
Şirket merkezimizde kurduğumuz Ar-Ge mutfağımızda üç yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürettiğimiz paket yemek ve mezelerimize yoğun talep gelince işi büyütmeye karar verdik ve 2020 yılı ortalarında İstanbul Avcılar’da 10.000 m2 alanda üretim tesisimizi faaliyete geçirdik. Avcılar fabrikamızda özel üretim tekniği ile +4 derecede 28 gün raf ömürlü 155.000 kap/gün paket yemek üretiyoruz. Ürünlerimizi Gurme Pack, Gurme Mutfak, Arnavutköy Pilavcısı, China Point markaları ile müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Avcılar fabrikamızda ürettiğimiz paket yemek ve mezelerimizi fason marka ile üretmemiz konusunda cazip ticari teklifler almamıza rağmen ürünlerimizi fason markalarla pazarlamayı hiç düşünmedik, kendi markamızla üretmeyi ve pazarlamayı tercih ettik. 2020 yılında aynı gün dört şube açarak sektöre giriş yaptık. Gurme Pack, Gurme Mutfak, China Point, Arnavutköy Pilavcısı markaları ile sektörde emin adımlarla ilerliyoruz. Sektörde kaliteli, hızlı ve lezzetli servis edilen paket yemeklerimizi müşterilerimizin beğenisine sunmaya devam ediyoruz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara olmak üzere 40 şube, Ataşehir CRC Plaza, Avcılar Fabrika toplam 250 personel ile hizmet veriyoruz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Sektördeki kalıplaşmış yaklaşımın dışına çıkıp Franchise ve Bayi olmak üzere 2 farklı model ile ilerlemeyi tercih ettik. Franchise modelimizde doğru lokasyonlarda, en az 100 metrekare alanda, hem paket servis hem de masa müşterisine hizmet verecek, motivasyonu yüksek, işletmesiyle 7/24 ilgilenebilecek, markamıza önem verip değer katabilecek yatırımcıları tercih ediyoruz. Bayi modelimizde hali hazırda iş hacmi yüksek lokasyonlarda en az bir yıldır faaliyette olan, sektörü ve müşteriyi tanıyan, paket servis hizmeti veren, marka değerimizi koruyabilecek yiyecek/içecek işletmelerini tercih ediyoruz. Belirlediğimiz kriterleri karşılayan işletmelerle ikinci marka iş ortaklıkları oluşturuyoruz. Bu modelde, belirli bir ürün portföyü ile sınırlı işletmelere, ilk yatırım maliyeti ve sabit gider artışı olmaksızın ürün portföylerini çeşitlendirme ve yüksek kazanç imkânı sağlıyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Uzun yıllardır yemek tedarik hizmetinde önde gelen şirketlerden olduk. Türk mutfağımızın seçkin lezzetlerini yüksek kalite standartlarında kurumsal marka kimliğimizle müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerimiz başından beri markalarımıza sahip çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Markalarımızı bilen veya yatırım için araştırma yapan girişimciler şirketimizin üretim gücü, ürün çeşitliliği ve ürün kalitesiyle sektörde pozitif ayrıştığını kolaylıkla fark edip şirketimiz  tercih ediyor. Bize güvenen müşterilerimiz, satış ve bayi ağımızla başta Gurme Mutfak markamız olmak üzere tüm markalarımızı büyütmeye ve daha büyük kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Franchise modelimizde 80-100 metrekare işletmenin maliyeti yaklaşık
200.000 TL. Bayi modelimizde ise işletmenin tek ihtiyacı 3 adet +4 derece dik
dolap ve 3 adet mikro dalga cihazıdır.

Sizden Franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Hem Franchisee hem de bayilerimize yalnızca güçlü bir marka ve tedarik gücüyle çalışma fırsatı değil, aynı zamanda eğitim, proje, tanıtım ve dokuman destekleri sağlıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Franchisee ve bayilerimizi gıda mühendislerimiz, saha satış temsilcilerimiz ve bölge müdürlerimizle periyodik olarak denetleyerek kurumsal marka kimliğimizi korumaya özen gösteriyoruz. Teknoloji yatırımlarımız ile bağlı tüm işletmelerimizin verilerini analiz ediyoruz.

Girişimciler neden bu alanda Franchisee almalıdırlar?
Son yıllarda büyük şehirlerden başlamak üzere giderek yaygınlaşan bireyselleşme, yalnız ve hızlı yaşam biçimi hızlı tüketime uygun hazır gıda pazarını sürekli geliştiriyor. Girişimciler, öncelikle sürekli büyüyen bu pazardan pay alabilmek ve yüksek kazanç elde etmek için hazır gıda alanında Franchise veya Bayi yatırımını tercih etmeliler. Yatırımda sektör seçiminden sonra, içinde bulunduğumuz olumsuz ekonomik koşullar dahil uzun yıllardır kendi sektörüne sürekli yatırım yapan %100 Türk sermayeli şirketimizi veya sektörde güçlü, önde gelen diğer şirket veya marklardan birini tercih etmeliler.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde son dönemde hammadde, işçilik ve diğer her türlü işletme giderleri hızla ve öngörülemez şekilde artıyor, bazı tedarik sorunları yaşanıyor. Paket servis hizmeti veren işletmelerde lojistik maliyetleri zorlayıcı ve kârlılığı belirleyici kriter halini aldı, işletmelerde kârlılık ve sürdürülebilirlik önemli kavramlar olarak öne çıktı. İşletmeler gerek tedarik gerekse müşteri tarafında hızlı ve öngörülemez gelişmelere karşı esnek yapıda olmalı. Geliştirdiğimiz bayilik sistemi ile, içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik şartlarda ticari faaliyetlerini kârlı şekilde sürdürmeyi hedefleyen işletmeleri alternatif ürünlerimizle destekleyerek yeni müşteri ve ek kazanç imkânı sağlayarak desteklerken markamızı da büyütmeyi hedefliyoruz.

Sizden Franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Yatırımcılar işletmelerini kendi çocukları gibi görmeli ve 7/24 ilgilenmelidir. Biz de şirket olarak marka kimliğimizi ve üretim gücümüzü kullanarak yatırımcılarımıza başarılı olmaları için gerekli her türlü desteği sağlıyoruz. Yatırımcılarımızın başarılı olması için doğru lokasyon seçimi, işletmeleriyle 7/24 bizzat ilgilenmeleri, kaliteli ve lezzetli ürünlerimizi “Operasyon El Kitapçığımız” ile belirlediğimiz şekilde müşterilerimize ulaştırması yeterlidir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Kısa vadede Türkiye’de tüm il ve ilçelerde bulunmayı, orta vadede yurt dışında üretim tesisi kurup lezzetlerimizi tüm dünyaya tanıtmayı, uzun vadede sektörün en büyük oyuncusu olmayı hedefliyoruz.