Hot Döner

“Marka tarafından geliştirilen özel formüllü sosuyla taçlandırdığı Türk damak tadının vazgeçilmez
lezzeti döneri, tüm dünyaya yaymaya hazırlanmaktadır. %100 yerli sermayeli bir yapısı olan, yeni
yönetim anlayışıyla kısa süre içerisinde kurumsal kimliğini değiştiren ve memnuniyet odaklı yönetim anlayışını benimseyen markamız hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir” diyen Hot Döner Genel Müdürü Ercan Yılmaz sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
30 yılı aşkın bir süredir sektörümüzün önde gelen, hem global, hem de ulusal markalarında farklı pozisyonlarda görev aldım. Bir buçuk yıldır da HOT Döner’de Genel Müdür olarak çalışmalarıma devam ediyorum. Önümüzdeki aylarda Köfte üzerine yaptığımız yeni markamızı da hizmete açmaya ve Franchise vermeye başlayacağız.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1996 yılında gıda alanında çalışmalarına başlayan, 2011 yılında döner sektörüne atılan yapıda, HOT Döner adıyla bugün, 25’i İstanbul’da olmak üzere ülkemizde 17 ayrı ilde toplam 60 ayrı noktada hizmetlerimize devam etmekteyiz. Geliştirdiğimiz özel formüllü sosumuzla taçlandırdığımız Türk damak tadının vazgeçilmez lezzeti döneri, tüm dünyaya yaymaya hazırlanıyoruz. %100 yerli sermayeli bir yapısı olan, yeni yönetim anlayışıyla, kısa süre içerisinde kurumsal kimliğini değiştiren ve memnuniyet odaklı yönetim anlayışımız ile marka hedefimiz; ürün kalitesinde standardizasyonu korumak, hijyen ve sağlık standartlarından taviz vermeyen yapısını tüm süreçlerinde uygulamak, lezzetli ve kaliteli ürünlerini erişilebilir rakamlarla sunmak ve mutlu şubeler yaratmak olarak belirledik. Türkiye’nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine, kısaca her yerinde yaygınlaşmaya ve kısa süre içinde de dünyaya açılmaya hazırlanıyoruz. 2018 yılına güçlü bir ortaklık yapısı ile kurumsal yönetim kabiliyetlerini artıran HOT DÖNER, yüzde yüz memnuniyetin sağlanması için en önemli hedefini “BAYİİ MUTLULUĞU” olarak belirlemiş ve girişimlerine buna göre yön vermiştir. Hot Döner olarak 3 yılda 60 şubeden 100 şubeye ulaşmayı hedeflemek ile birlikte, yeni markamız olan Köfte Köfte ile aynı başarıyı yakalayacağımıza eminiz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Hot Döner 2013 yılında Franchise alt yapısını tamamlayarak ilk şubesini vermiştir. Markaya olan ilginin her geçen gün artıyor olması ,şube açış hızını da pozitif yönde etkilemiştir.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Merkez ofis, kendi şube çalışanlarımız ve franchiseelerimiz ile birlikte yaklaşık 600 kişilik büyük bir aileyiz. 60 şube ile hizmet vermekteyiz

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Mental olarak sektöre girmeye hazır ve finansal yeterliliği bulunan kişiler franchiseemiz olabilirler. En önemli kriter işin başında kendisi ya da aileden birisinin olmasıdır.
 

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Düşük maliyetli yatırım avantajı ile pazarda önemli rol oynuyoruz. Franchise adayının yapacağı yatırımın geri dönüş hızı 18 ila 24 ay arasıdır, daha uzun süreceğini düşündüğümüz noktalara şube açmıyoruz, bu nedenle her bir franchise işletmemiz son derece mutludur. Dijital platformları maksimum verim ile kullanıyoruz, yerli markalar içerisinde, özellikle paket servis konusunda sektörün lideriyiz. Herhangi bir kriz ya da olağanüstü durumda işletmelerimiz normal zamanda olan verimlerinde hatta daha üzerinde yaşamaya devam edebiliyor. Bu sebeple ciddi talep görüyoruz. Diğer markalardan ayrışacağımız bir önemli nokta da; Kendi dönerimizi üretiyoruz; Katkısız, Helal ve ailemize gönül rahatlığı ile yedirdiğimiz ürünlerimize tüketicilerimizin ulaşabilmesini sağlıyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Anahtar teslimi Ortalama maliyetimiz 250- 350 bin Türk Lirası aralığındadır.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Doğru lokasyon analizi ve seçimi ile başlayan desteğimiz, Mimari Proje ve uygulama, hammadde ve sarf malzemelerinin temini, reklam ve pazarlama yönetimi desteği, eğitim ve her konuda operasyonel danışmanlık, Periyodik denetlemeler ile devam ediyor. Açılış sürecinde belirli bir süre yönetici desteği de veriyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Kendimize ait olan HOT PORTAL ile finansal olarak tüm detayları istediğimiz an görebiliyoruz. Yaptığımız birkaç analiz ile bir aksaklık var ise; analitik olarak görebiliyor ve yorumlayabiliyoruz. Haberli ve habersiz ziyaret yapan çok donanımlı bir saha ekibimiz var. Operasyonel anlamda olan eksikleri gördüğümüz de çok hızlı aksiyon alan ve hızlı şekilde düzelten bir eğitim kadromuz da mevcut.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
HOT DÖNER olarak, Kendi yorumumuz ile daha da lezzetlendirdiğimiz Döner çok özel bir üründür; Geleneksel yiyeceklerin başında gelir, Tüm kuşaklar için geçerli olmak üzere, Türk halkının en çok tercih ettiği üründür, Yabancı ülkelerin yani turistlerin dahi en merak ettiği üründür, doğru ve insaflı yapıldığı sürece gayet sağlıklıdır ve ülkemizde ticari olarak pazarı en büyük üründür. Bu sebeple girişimciler için franchise alma sebeplerinde ilk sıradadır diyebiliriz.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Pandemi ile sektör dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkıntılı bir süreç geçirmeye devam ediyor, belirsizlik dönemi olduğu için yeni şube yatırımlarında ufak tefek aksamalar olsa da, masaya servis şubeler olmadığımız için, var olan şube cirolarımızda en ufak aksama yaşamadık hatta; cirosunu 2 kat artıran bir çok şubemiz var. Ülkemizde yerli markalar içerisinde paket servisin yıldızı ve duayeniyiz diyebilirim.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Öncelikle İnsan-Ekipman-Ürün olarak sacayağı oluşturan operasyonu çok başarılı yönetmeleri gerekiyor. Bunun için de işin başında kendisinin olması kesinlikle en dikkat edilmesi gereken husus diyebiliriz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
2021 yılını 100 HOT DÖNER şubesi ile kapatmak niyetindeyiz, kadrolaşmamız dahil tüm planlamamız bu yöndedir.

hot döner Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Sağlık Bakanlığının uyguladığı ve yayınladığı genelgelere harfiyen uyuyoruz, Sürece çok hızlı adapte olduk, en önemlisi şubelerimizin açık kalmasını sağladık, birçok firmanın işletmelerini kapattığı süre, bizim için avantaj oldu ve yeni müşteriler kazandık, pandemi öncesinden daha yüksek ciroları yakaladık… Paket servisteki tecrübemizi bu dönemde çok iyi kullandık, temassız teslimat ile başarılı ve karlı bir süreç yönettik. https://www.hotdoner.com/