Markalarımız İçin Lokasyon Seçimin De Neler Önemli

Franchise seçiminde Markalarımızın büyümesine yönelik en büyük kararlarımızın, nerede olmalıyım, burası benim Markam için uygun mu? Markamda yatırımcı olmak isteyen adaylardan beklentilerim neler olmalı, kimlerle birlikte yol almalıyım? Sorularının doğru cevaplanması gerekir. Lokasyon arayışına başlamadan önce, neye sahip olmanız gerektiğine, neye sahip olmak istediğinize, neye kesinlikle tahammül etmeyeceğinize ve ne kadar ödeyebileceğinize dair net bir resme sahip olmanız gerekir. Bu resmi geliştirmek hem heyecan verici hem de sıkıcı ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Ancak ona hak ettiği ilgiyi vermeniz çok önemlidir. Birçok başlatma hatası daha sonra düzeltilebilirken, kötü bir yer seçimi bazen markalar için onarılamaz sıkıntılarında doğmasına neden olabilir. Bu sebeple; İşletmelerimiz için en uygun gayrimenkul arayışına başlanıldığında dikkat etmemiz gereken birçok farklı konu vardır. Her iş için karar aşamasında toplanan verilerin elde edilen bilgilerin çok önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Gayrimenkul
aramaya başlamadan önce mutlaka iyi bir iş planınız olmalıdır. İyi bir iş planı, seçeceğiniz konum
için size yardımcı olacak bilgileri ve özellikleri unutmamanız ve kullanmanız için yol gösterici
olacaktır.
Doğru nokta mı? Dikkat etmeliyiz;
Franchisor olarak verilmesi gereken en büyük kararlardan birisi markamız, işletmemiz için doğru lokasyonda, doğru yatırım yapılabilecek gayrimenkul bulmak olmalıdır. Büyüyen markalar sürekli yeni ve uygun büyüklükte lokasyonlar bulabilmek için ciddi çalışmalar, araştırmalar yaparlar. Markalarına göre oluşturulmuş olan veya belirledikleri kriterleri, yeni bulunan lokasyonlarda, sürekli gözeden geçirerek uygunluğunu değerlendirmek ve o noktaya göre uyarlamak durumundadırlar. Tabii ki burada önemsenmesi gereken konunun, doğru lokasyonda, doğru konumlanma, fiziksel yeterlilik ve yeterli büyüklük olmalıdır. İşletmelerimiz için yeni bir gayrimenkul ararken, karşılaşılan veya yapılan değerlendirmelerde, Markalarımız için olmazsa olmazların dikkate alındığına, hataların yapılmadığına veya gözden kaçırılmadığına dikkat edilmelidir.

Yerin eski geçmişi çok önemli
Bir gayrimenkul seçiminde bulunan yerin geçmişi size çok açıklayıcı ve son derece yardımcı olabilir. Örneğin bir Pizza restoranınız için yer arıyorsunuz. Ve karşınıza düşündüğünüz özelliklerde harika olduğunu düşündüğünüz bir gayrimenkul çıktı. Bu aşamada genelde yapılan en büyük yanlışlar orada daha önceki işletmelerin geçmişini araştırmamak yönünde oluyor. Bölge ve lokasyon güzel görünse bile aynı yerde başarısız olmuş sektörünüz ile ilgili markaların hikayelerini ve başarısızlık nedenlerinin araştırılması sizlere çok büyük bilgiler verecektir. Elde edeceğiniz bu bilgiler sizin markanız için başarısız olunacağı anlamını taşımasa da karar vermeden önce kesinlikle o yer hakkında daha derin bir araştırmanın size başarılı olabilmeniz için yol gösterici, rehber olabilir.

Markamız için doğru büyüklük nedir?
Markalarımız, işletmelerimiz için gayrimenkul alırken veya kiralarken yapılan önemli bir hata işletmeler için, ihtiyaç duyulan yerin büyüklüğünün yanlış hesaplanmasından kaynaklanmaktadır. Daha büyük her zaman daha iyi değildir. Tüm işletmeler için yatırım aşamasında harcanan her kuruş önemlidir. Bu nedenle herhangi bir satın alma veya kiralamada büyüklük ile ilgili doğru seçim yapmak ve doğru karar almak çok önemlidir. İyi bir kontrat yapıyor olmanın, doğru bir seçim yapıldığı anlamını taşımadığını bilmemiz gerekir. Bazen metrekare başına büyük bir maliyetle, iyi bir lokasyonda güzel bir gayrimenkul bulunabilir. Burada gözden geçirilmesi gereken, değerlendirmelerimizde daha büyük olmak başta çok cazip gelse de, daha sonra gerekli değildi, şeklinde tanımlayacağınız büyük metrekareler sizi sıkıntıya sokabilir. Lokasyon seçiminde markalarınız için yapacağınız tüm çalışmalarda maksimum ve minimum ihtiyaçlarınızın iyi belirlediğinizden emin olmalısınız. Yapacağınız anlaşmalar kâğıt üzerinde ne kadar iyi görünürse görünsün, gerçekte ihtiyaçlarınızdan daha büyük metrekareye sahip bir gayrimenkul, yaratacağı ekstra maliyetleri ile hem yatırım aşamasında hem de işletmeye başladıktan sonra, sizleri rahatsız edebilecek finansal sıkıntılar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Mevcut bina mı? Boş araziye mi?
İşletmelerimiz için satın almaya veya kiralamaya karar verilen gayrimenkul, mevcut bir bina veya boş bir alan olabilir. Bazen boş bir alana yapılacak yatırım, mevcut olan binaya, markalarınızın ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak yatırımdan çok daha az olabilir. Mevcut bir yapıya, markalarımız için ihtiyaç duyulan özellikleri dikkate alarak hazırlanacak proje için harcanan iş gücü ve maliyetin, yeniden inşa etme maliyetlerini çok aştığını, hele hele bazı uluslararası franchisee sistemlerindek zorlayıcı prosedürlerin, devreye girdiğinde bunun daha çok arttığını gözlemlediğimi belirtmek isterim.

İmajınıza Uygun ve size özgün mü?
Lokasyon her ne kadar güzel olarak tanımlasanız bile yapacağınız seçimlerde görünürlüğü iyi olan ve imajınızı iyi şekilde sergilemenize olanak sağlayabilecek bir gayrimenkulü seçmelisiniz. Her sektörün ve markanın, kendine özgü tarzı ve kimliği sebebiyle, birilerini kopyalamanın veya benzemenin markalarınızın değerini düşüreceğini bilmelisiniz. Uluslararası franchisee zincirleri için seçilecek gayrimenkul için ciddi bağlayıcı kuralları ve uygulamak zorunda oldukları projeleri vardır.
Bu o markalar için çok önemli olan kendi pazarlarında bilinirliliklerini sağlayan kriterleri ile yeni
büyümekte olan markalar için aynı olmayabilir. Bu konunun da iyi incelenmesi ve değerlendirilmesi gereklidir.

Pazarlama ve tanıtım planı hazırlanmalı
Seçilen lokasyondaki gayrimenkul kadar daha sonraki süreçlerdeki uygulanacak pazarlama ve tanıtım stratejisi de çok önemlidir. Lokasyon seçiminde yapılan çalışmaların, işletmenin açılış öncesi ve sonrası yapılacak pazarlama çalışmaları kadar önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Hangi gayrimenkul yatırım kararını vermiş olursanız olun yeriniz için bir pazarlama planı oluşturmanız markanızın geleceği açısından çok gereklidir.
Özetle; yukarıda aktardığım bilgiler doğrultusunda, Markalarınız için mevcut bir binaya yapılacak olan metrekare yatırım maliyetleri ile boş bir alana yeni yapılacak bina için metrekare başına maliyetlerini ciddi bir şekilde araştırmanızda yarar olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Lokasyon
ve konumu  çok önemli olduğunu, yine ilgilenilen ve alma, kiralama aşamasındaki lokasyondaki daha önceki işletmelerin hikayesinin araştırılmasının markalar için işin başında çok önemli ipuçları barındırdığını, seçilen lokasyonda projenin markanıza özgün olması ve açılıştan önce ciddi bir tanıtım ve pazarlama planının hazırlanmasının, değerlendirilmesinin, markalarınıza değer katacağını belirtmeliyim.