Covıd-19 Etkisini Yenilikte De Hissettirdi

Pandeminin insanların temel alışkanlıklarında köklü değişimlere neden olduğunun altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut: “Pandeminin etkileri perakende sektöründe kendisini yoğun bir şekilde hissettirirken bazı firmalar bu krizi avantaja çevirerek e-ticaret ile büyüme sağladı.”

Dünyada etkisini devam ettiren COVID-19 sağlık, oyun ve e-ticaret alanlarında inovasyonun daha fazla hızlanmasını sağladı. Fast Company Dergisi Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri araştırmasında ilk sırayı, Moderna ile Pfizer-BioNTech paylaşırken, e-ticaret alanında faaliyet gösteren Shopify ikinci oldu.

Pandeminin insanların temel alışkanlıklarında köklü değişimlere neden olduğunun altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, “Fast Company Dergisi tarafından yapılan bir araştırmada bunu görmek mümkün. Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri kategorisinde bunu görmek mümkün. Listede Moderna ve Pfizer-BioNTech geliştirdikleri COVID-19 aşılarıyla birinci sırayı paylaştı. Özellikle Pfizer-BioNTech’in COVID-19 aşısını rekor sürede geliştirmesi hem yenilikçilik hem de COVID-19 ile mücadele kapsamında son derece değerli” ifadelerini kullandı. Öte yandan bu iki firmanın sınai mülkiyet hakları alanında da önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Akbulut, “Moderna bugüne kadar 52 çalışmayı patentle koruma altına alırken, PfizerBioNTech‘te 80 çalışmaya imza atarak hem şirketinin değerini artırdı hem de geliştirdiği ürünleri koruma altına almayı başardı. COVID-19 aşısının geliştirilmesiyle her iki şirketin de borsa değerleri katlandı” şeklinde konuştu.

Perakende de kayıplar kısmen e-ticaretle kapandı Buna ilave kapanmaların başlamasıyla e-ticaret kanalında da hareketlenmelerin başladığını dile getiren Akbulut, “Pandeminin etkileri perakende sektöründe kendisini yoğun bir şekilde hissettirirken bazı firmalar bu krizi avantaja çevirerek tedarikçilerin ayakta kalmasını sağladı. Shopify, bu işletmelerin satış noktası terminallerini e-ticaret mağazalarına dönüştürerek bu alandaki kayıpların minimize edilmesini sağlayan bir sistem geliştirdi. Böylece zincirdeki birçok şirketi zararlarını bir nebzede olsa e-ticaret kanalıyla kapatabildi” dedi. E-ticaret alanına yönelen bazı firmaların iş hacimlerini yüzde 300’lere kadar çıkardığını anlatan Akbulut, “Bu firmada yaklaşık 12 tane patent başvurusu yapmış ve yıllar düzeyinde bu rakamın artış gösterdiğini görüyoruz” açıklamasını yaptı.

En kısa yol sınai mülkiyet haklarından geçiyor Listede sırasıyla SpaceX, SpringHill Company, Epic Games, Netflix, Tock, Microsoft, Graphika gibi firmalarında yer aldığına işaret eden Cumhur Akbulut şunları söyledi: “Oyun ve medya alanında hizmet veren şirketlerin listenin üst sıralarında yer alması tüketici tarafından gelen taleplerin yeniliğe kapı açtığını gösteriyor. Bu yenilikleri sınai mülkiyet haklarıyla koruma altına almak bu firmaların bir yandan karlılıklarını artırırken diğer yandan da kendi pazarlarında tekel olmalarına da kapı açıyor. Bizim de bu örneklerden yola çıkarak globalde en yenilikçi firmalar arasına markalarımızı sokmamız gerekiyor. Bunu da en kısa yolu geliştirdiğimiz ürünleri sınai mülkiyet haklarıyla koruma altına alarak ticarileştirmekten geçiyor.”