HAVI LOJİSTİK

Kurulduğu ilk günden bugüne, müşterilerine tedarik zinciri yönetimi alanında en üst seviyede hizmet sunmayı kendine görev edinen HAVI Türkiye, müşteri portföyünü genişleterek ve hizmetlerini çeşitlendirerek büyümesini devam ettirmektedir.
Havi Lojistik 1974 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. 1981 yılında ABD dışındaki ilk HAVI ofisinin Hong Kong’da açılması ile başlayan küreselleşme süreci 10 yıl boyunca devam etti ve bugün, HAVI, Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Latin Amerika’da faaliyet gösteren bir şirket haline geldi. Kurulduğu ilk günden bugüne, müşterilerine tedarik zinciri yönetimi alanında en üst seviyede hizmet sunmayı kendine görev edinen HAVI Türkiye, müşteri portföyünü genişleterek ve hizmetlerini çeşitlendirerek büyümesini devam ettirmektedir.
Operasyonlarını 300 çalışanının katkısı ile Şekerpınar, İstanbul, İzmir ve Ankara’daki dağıtım merkezleri ve Antalya ile Adana’daki aktarma platformlarında yürütmekte olup, 60 araçlık filosu ile yılda yaklaşık 6.000.000 km kat ederek 55.000’in üzerinde tüm Türkiye çapında ve tam zamanında sevkiyatlar gerçekleştirmektedir.

HAVI Türkiye Ülke Müdürü Deniz Kızılkan HAVI Türkiye’nin müşteri portföyünü şöyle tanımlıyor.
“Müşterilerimiz arasında başta hızlı gıda restoranları ve cafe zincirleri olmak üzere gıda ve restorancılık sektöründe faaliyet gösteren birçok firma var. Müşterilerimizin 750'den fazla noktaya sevkiyatlarımızı gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda, satış sonrası şikâyetlerin ele alınması, iade yönetimi, boşların ve imhaların yönetimi ve organizasyonu da bizim sorumluluklarımız arasında. Müşterilerimize ürün tedariki, stok yönetimi, depolama, elleçleme, ön taşıma ve dağıtım alanlarında hizmetlerimizi kaliteden ödün vermeden sunuyoruz. Müşterilerimizin birçoğu franchise sistemi ile çalışıyor. Sunduğumuz iş modeli sayesinde franchise sisteminin standardize edilmesi ve yeni franchise’ların sisteme hızlıca dahil edilmesi konularında önemli katkılar sağladığımızı, bu sayede müşterilerimizin daha hızlı büyümelerine yardımcı olduğumuzu rahatlıkla belirtebilirim.

Olmazsa olmazımız, gıda güvenliğini temin edecek tüm gerekliliklerin tavizsiz şekilde yerine getirilmesi. Türkiye'de bu alandaki hizmet kalitesi maalesef istenilen seviyede değil. Gerek bilgi eksikliği gerekse de maliyet kaygılarıyla insan sağlığını riske atacak uygulamalar olduğunu üzülerek görüyoruz.
İşverenlerin gıda güvenliği konusunda gereken sorumluluğu üstlenmeleri ve uygun çalışma ortam ve şartlarını temin etmeleri büyük önem taşıyor. Çözüm için çok gerekli bir diğer unsur da sürekli eğitim.
Bir diğer gereklilik de bu konuda bir denetim mekanizmasının oluşturulması ve uygunsuzluk durumunda birtakım yaptırımların uygulanması. Ayrıca, nihai tüketicinin bu konuda bilinçlenmesi ve güvenli gıdayı talep ediyor olmasını çok önemli buluyoruz.”

HAVI Türkiye Ülke Müdürü Deniz Kızılkan, HAVI’nin hangi hizmetleri ile rakiplerinden ayrıldığını şöyle ifade ediyor.
Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz müşterilerimizi birer iş ortağı gibi görüp olanlarla uzun süreli birliktelikleri hedefliyor olmamız. Bizim için önemli olan hem müşterilerimizle hem de tedarikçilerimizle olan iş birlikteliklerimizin kazan kazan prensibi, güven ve açıklık üzerine kurulmuş olmasıdır. Verdiğimiz sözü tutmak HAVI şirket kültürünün önemli ve yaşayan bir parçasıdır.