Göçmen Börekçisi kadın istihdamı ile fark yaratıyor

Kadın istihdamını kısa sürede 200’e çıkartarak günlük 4-5 ton arası üretim kapasitesine ulaşan Göçmen Börekçisi yılda ortalama 20 franchise hedefliyor. Şirketin en büyük kozu ise tüm ürünlerinin el yapımı ve hafif olması.
Göçmen Börekçisi Genel Müdürü Tanju Taner Dönmez, şirketin 2004 yılında Kocaeli’nde kurulduğunu belirterek ilk olarak anneleri Gönül Dönmez’in yaptığı börekleri satarak işe başladıklarını söyledi. Dönmez, son beş yılda ciddi anlamda kurumsallaşarak kadın istihdamına odaklandıklarını anlatarak şunları söyledi: “Kocaeli Körfez’de 3.500 metre kapalı, 3.200 metrekare de açık alanda toplam 6.700 metrekarede günlük 4-5 ton arası üretim yapıyoruz. Kocaeli, İstanbul, Ankara, Sakarya, Çanakkale, Bolu, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Karabük, Antalya, Denizli olmak üzere 11 ilde 80’i aşkın satış noktamız var. Yılda ortalama 20 şube açmak hedeflerimiz arasında.
Nisan 2016’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ilk yurtdışı franchise’ı ile hizmet hazırlıklarına başladıklarını ifade eden Göçmen Börekçisi Genel Müdürü Tanju Taner Dönmez Hollanda, İngiltere ve ABD’de şube açarak bu özel tadı dünyaya tanıtma hedeflerinin olduğunu dile getirdi. Dönmez, 5 yıl içinde kendilerine has konseptleri ile yurtdışında en az 10 franchise açma hedeflerinin olduğuna dikkat çekerek “Turquality süreci de başladı.” dedi.
Göçmen Börekçisi’nin en önemli özelliğinin hiç çalışmamış kadınları dahi istihdam etmesi olduğunu ifade eden Göçmen Börekçisi Genel Müdürü Tanju Taner Dönmez “Bu amaçla babamız Mustafa Dönmez adına vakıf kurduk. Vakıf, İŞKUR ve İzmit Kaymakamlığı’nın iş birliği ile yaşına ve tecrübesine bakılmaksızın, gerçekten ihtiyacı olan kadınlara hem iş olanağı hem de eğitim alanı oluşturuyor. Eşinden ayrılmış, dul veya çocuğu üniversite okuyan kadınlara altı birimden herhangi birinde eğitim verildikten sonra bir sertifika veren olan vakıf, eğitim alanların bir kısmını da Göçmen Börekçisi’nde istihdam ediyor. “Annemiz 200 kadar kadın çalışanımızın başında. Erkek çalışanımız yok denecek kadar az. Üretimde makine kullanmıyoruz. Her şey el emeği.” diye konuştu.