NAZELİ PARFÜM VE KOZMETİK

“Ülkemizin demografik ve ekonomik yapısında yaşanan gelişmeler kozmetik sektörü açısından hızlı büyüyen, gelişen ve dinamik bir iç pazar oluşturdu. Ayrıca Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu coğrafyasında ülkemiz menşeli kozmetik mamullere yönelik hızlıca gelişen güven ve talep artışı söz konusudur. Kozmetik sektörü ülkemiz açısından çok parlak bir gelecek vaat ediyor” diyen Genel Müdür Uğur Işıtır sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1989 yılında Kayseri’nin Bünyan ilçesinde doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi burada tamamladıktan sonra Niğde Üniversitesi Kimya bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. Girişimciliğe henüz 10 yaşlarımda çekirdek satmaya başlayarak adım attım ve hep içimde girişimcilik ruhunu taşıdım. Hayalimde her zaman bu ruhu üretimle birleştirmek vardı ve daha o yıllarda her nesneye nasıl üretildi acaba gözüyle bakıyordum. Hala o merak duygusuyla yaşayıp ticari hayatıma yön verdiğimi söyleyebilirim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üretimin kimya ile iç içe olması ve hayatın beni bir şekilde bu isteğime ve kimyaya yönlendirmiş olmasını Allah’ın bana verdiği bir lütuf olarak görüyorum. Nitekim bundan 16 ay önce ailemiz ile özdeşleşmiş olan Nazeli isminin marka tescilini alarak kozmetik sektörüne parfüm, alkolsüz parfüm, oto ve oda kokuları, bitkisel doğal sabun imalatı ile başlangıç yaptık. Yapmış olduğumuz yoğun çalışmalar neticesinde başta iç pazar olmak üzere, Irak, Amerika, Ukrayna, Bulgaristan, Uganda, Rwanda gibi ülkelere de ihracat yapmış bulunmaktayız.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Geçen ay içerisinde Kayseri Bölge Bayiliği anlaşması yaparak bu yönde bir adım attık. Onun dışında mevcut dağıtım kanalı olarak internet, nokta satışı ve konsinye satışlarımız mevcut olup, yurt içi ve yurt dışında franchise sözleşmeleri yapmak suretiyle yeni iş ve çözüm ortaklarını bünyemize katarak büyümeyi hedefliyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini açtınız?
Franchise sistemi hep aklımızda olan bir konuydu ve aceleci davranmak istemediğimiz için şartların olgunlaşmasını bekledik diyebiliriz. Franchise sistemi dünya genelinde firmaların etkin ve verimli şekilde büyümesine katkı sunduğu için tarafımızca da tercih edilmektedir.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Bizim ilk önceliğimiz ikili ilişkilerde sağlam birliktelikler kurarak uzun yıllar sürdürülebilir bir iş ortaklığı kurmak. Yatırımcı adaylarımızın da bu düşüncede olup inanarak, markayı sahiplenerek, bu işi yapmış olmak için değil de gerçekten severek çalışmak istemeleri.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Denetimlerimizi bünyemizde oluşturmayı planladığımız denetim sistemi ile belirli periyodlar dahilinde sürdürülebilir program olarak görüyoruz. Bu sayede satış, kalite ve müşteri memnuniyeti alanlarında bir farklılık yaratacağımızı düşünüyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?Mevcut pazarda faaliyet gösteren rakip firmaların franchise bedelleriyle mukayese edildiğinde girişimciler açısından daha avantajlı imkanları düşük maliyetle sunmayı planlıyoruz.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Firmamız mevcut pazarda ki rakip firmalara kıyasla daha farklı ve inovatif ürün çeşitliliğine sahip olduğu için, girişimciler açısından pazarda rekabet avantajı sağlamayı hedeflemektedir. Bu ifade ettiğimiz nitelik girişimcilerimize pazarda artı katma değer yaratabilme olanağı sunacaktır. Bu sayede girişimcilerin karlılığı ve işletme sürdürülebilirliği optimum düzeyde olacaktır.

Girişimcilerin başarılı olabilmesi için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Bütün girişimcilerde olduğu gibi öncelikle iş ahlakı olmalı. İşine sevgi ve bağlılıkla bakarak hareket etmeli. Müşterilerimizle birlikte hepimizin büyük bir aile olduğu gerçeğinden hareketle bizimle birlikte ortak hedeflere yönelik aksiyonlar içinde olmalı.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Ülkemizin hızla artan nüfusu, köylerden kentlere göç olgusu, genç ve eğitimli bireylerin kozmetik sektörüne gösterdikleri yoğun talep ve ülke genelinde ekonomik olarak ortaya çıkan gelir artışının doğal sonucu olarak, dünya ortalamasının üzerinde bir hızla büyüyen iç pazar nedeniyle yatırımcılar açısından cazip fırsatlar sunmaktadır.

Hepimizin bildiği üzere markalaşma süreci maliyetli ve zahmetli bir süreçtir. Bu süreçte karşılıklı anlayış çerçevesinde hareket edilirse pazarda büyük balığın küçük balığı yutmasına engel olunabileceği gibi marka bilinirliliğini ve marka sadakatini de artırarak farklı bir yoldan da katma değer yaratabilme imkanına sahip olacaklardır.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Firmamız sadece açık parfüm bayiliği üzerinden değil, bitkisel yağlar ve aromatik bitkiler kullanmak suretiyle elde ettiğimiz farklı çeşit ve ebatlarda sabun üretimi de yapmaktadır. Aynı zaman da tescilini yaptırmış olduğumuz ve kısa süre zarfında faaliyete geçireceğimiz diğer markamız ile de kozmetik ürünler pazarında bitkisel içerikli bakım yağları ile sektöre farklılık katacağımızın düşüncesindeyiz.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Daha önce de ifade ettiğimiz üzere ülkemizin demografik ve ekonomik yapısında kozmetik sektörü açısından meydana gelen olumlu gelişmeler çerçevesinde hızlı büyüyen, gelişen ve dinamik bir iç pazara sahibiz. Ayrıca ülkemizin sahip olduğu jeopolitik konum itibari ile Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu coğrafyasında ülkemiz menşeli kozmetik mamullere yönelik hızlıca gelişen güven ve talep artışı söz konusudur. Dolayısıyla kozmetik sektörümüzün geleceğine yönelik olarak çok olumlu bir ilerleme kat edeceği kanaatindeyim. Özetle kozmetik sektörü ülkemiz açısından çok parlak bir gelecek vaat ediyor.

Önümüzde ki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Nazeli markasını ülke içerisinde en üst düzeyde konumlandırarak, ihracat yoluyla kıtalararası düzeyde bilinilirliği ve marka değerini artırmak.