Buka Sofa

“Buka Sofa olarak bizimle aynı pencereden bakabilen, bizim gibi düşünebilen, markamızın felsefesini anlayan ve benimseyen, kısacası bizimle aynı dili kullanan yatırımcılarla ilerlemek hedefindeyiz” Satış ve Pazarlama Sorumlusu Gamze Stöger sorularımızı yanıtladı.Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Tekstil Mühendisiyim. Kariyerime Tiffany &Tomato’da Koleksiyon Sorumlusu olarak başladım ve daha sonra 15 yıllık bir Ikea geçmişim oldu. Ikea İstanbul satın alma ofisinde değişik görevlerde bulundum. Teknik bölümden yöneticiliğe kadar giden bir yolculuktu. 2015 yılında Buka ailesine katıldım.

Bu Projeyi yaratan ve konsepti oluşturan eşim Hans Jörg Stöger ile birlikte çalışıyoruz. Kendisi tasarım, Arge ve üretimin başında. Ben ise satın alma, satış ve pazarlama departmanlarını yönetiyorum.    

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

Döşemelik kılıf üretimi konusunda uzun yıllardır faaliyet gösteren Suat Erdoğan, mobilya markası yaratma hayaliyle çıktığı yolda; kişilerin erişilebilir kalite, iyi tasarım ve özelleştirme hizmetlerini bir arada almayı hak ettiklerine inanarak, bu hayalini gerçekleştirme yönünde bize bir teklifte bulundu. Bu inanç ve hayal doğrultusunda 2014 yılında proje çalışmalarına başlandı.

Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Buka Sofa, 8 milyon Euro’luk bir yatırımla 2015 yılında kuruldu. Özelleştirilebilir akıllı çözüm seçenekleriyle öne çıkan Buka Sofa markamızın ilk mağazasını İstanbul Avcılar’da açtık. Bugün İzmit, Bodrum, İzmir, Adana ve Mersin mağazalarımızla birlikte toplam 6 mağaza ile hizmet veriyoruz. 

Buka markası adını “bukalemun”dan alıyor. Bukalemunların renk değiştirmesi gibi Buka kanepeler de aynı kolaylıkla kılıf değiştirme imkânı sunuyor. Patentleri firmamıza ait olan teknik sistemler sayesinde kolaylıkla giydirilip çıkarılabilen ve döşenmiş sabit görünümde kılıflara sahip kanepelerimizle sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefliyoruz. Buka Sofa olarak ulaşılabilir tasarımı, her bütçeye uygun olan fiyatlarla tüketicilerle buluşturuyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?

Konseptimize ve sunmak istediğimiz yaşam tarzına uygun tasarladığımız ilk mağazamızı 2016 yılı Eylül ayında açtık. 2017 yılı itibariyle bayilik çalışmalarına başladık ve ilk bayiliği Nisan ayında İzmit’e verdik. 

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?

Şu an toplam 6 mağazamız var. Bunların 5’i bayi mağazalarıdır. Buka Sofa olarak toplam çalışan sayımız 200 kişi. 

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?

Buka Sofa olarak bizimle aynı pencereden bakabilen, bizim gibi düşünebilen, markamızın felsefesini anlayan ve benimseyen, kısacası bizimle aynı dili kullanan yatırımcılarla ilerlemek hedefindeyiz. Heyecanımızı paylaşan yatırımcılarla işbirliği yaparak Buka Sofa markamızı bayi ağı ile büyütmek ve güçlendirmek amacındayız. 

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?

Mobilya sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimciler için karlı, 1 yılda geri dönüş alabilecekleri iş modeli sunuyoruz. Mobilya sektöründe tüm olumsuz klişelerde ezber bozmak için yola çıktık.

‘’Teslim süreleri uzundur ve gecikmeler yaşanır’’/ Buka’da teslim süresi en fazla 21 gün. ‘’Alanınıza uygun koltuk istiyorsanız özel imalat yaptırmalısınız’’/  Modüler sistemle size sınırsız kombinasyon sunuyoruz.

‘’Kaliteli, dayanıklı ve tasarım ürünler yüksek fiyatlıdır.’’/ Felsefemiz, ulaşılabilir fiyata yüksek kalitede ve tasarım ürünler sunmak.

‘’Oturma guruplarını 5-7 yılda yenilemek gerekir.’’/Tüm oturma gurupları kılıf sistemlidir, istediğiniz zaman kılıfları değişir.

İnovatif ürünlerimiz, servisimiz ve sunduğumuz iş modeli ile yatırımcılar tarafından tercih edilen marka olmayı hedefliyoruz

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?

Öngördüğümüz yatırım maliyeti Mağaza’nın dekorasyon ihtiyaçları, büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak 300.000-500.000 TL aralığındadır.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Buka Sofa olarak önümüzdeki bir yıllık dönemde bayilik giriş ücreti almıyoruz. Bayi adaylarımıza yatırım yapmayı düşündükleri bölgede en doğru lokasyondaki mağazayı bulması ve konseptimize uygun dekorasyonun uygulanması konusunda mimari destek veriyoruz. BUKA tabelası, karşılama bankosu, kumaş standı ve çalışma masaları gibi konseptimizin ana unsurları olan üniteleri BUKA olarak biz üstleniyoruz.

Sunmak istediğimiz yaşam tarzını ve Buka konseptimizi en doğru aktarabilmek, portföyümüzdeki ürünleri en verimli şekilde sergileyebilmek için mağazalarımızın en az 500 metrekare olması gerekiyor.  Alışılmışın dışında bir ürün gamı, satış felsefesi, nakliye ve montaj sistemine sahip olduğumuz için Bayi personelimize sunduğumuz bir eğitim paketimiz var.

Bayilerimizin Buka Sofa konseptini nihai müşteriye doğru aktarabilmesi, felsefemize uygun hizmet vermesi ve mağazalarda her detayın Buka kurumsal kimliğine ve kurallarına uygun olması firma olarak en hassas olduğumuz konular arasında yer alıyor

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?

Bir bayi ekibimiz var. Bayi Satış Müdürü, Kategori Müdürü, Pazarlama Müdürü  ve Genel Müdür Yardımcısı gibi yöneticilerimizin de yer aldığı bu ekip  belli aralıklarla bayilerimizi ziyaret ediyorlar. Denetim dışında varsa talepleri alıyoruz, uygulamada gördüğümüz eksikler,  yanlışlar vs. varsa da bu ekip hemen bir araya gelip çözüm üretiyor ve bayilerimizde bu durumun düzeltilmesini sağlıyor.   

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?

Mobilya sektörü büyüyen bir sektör.  Buka olarak bu sektör içinde farklı bir konseptle yola çıktık. S

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye mobilya sektörü büyüyen sektörler arasında. Türkiye mobilyada üretim ülkesi olmanın yanı sıra marka ülke olmayı hedefliyor. Mobilya sektöründe markalaşma konusunda gelişmeler olduğunu ve son yıllarda markalaşama çalışmalarına ağırlık verildiğini yoğun olarak görüyoruz. Mobilya sektöründe üretim hacmini arttırmanın yanı sıra artık tasarıma da ağırlık veriliyor.

Biz de Buka Sofa olarak tüm bu gelişmelerle beraber kalite ve fiyattaki rekabetimizi uluslararası düzeyde gözle görülür biçimde artırdık. Mobilya sektörü net ihracatta yükselen bir ivme gösteriyor. Dünyadaki şartlara bağlı olarak ihracatımızı arttırmaya yönelik faaliyetlere devam edebileceğimizi söyleyebiliriz.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?

Bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle sektörü iyi araştırmaları gerekiyor. Bu işe girerken markadan gelecek destekler dışında kendilerinin de pazarı, hedef kitleyi tanımaları, mağaza yeri seçerken yine bunları dikkate almaları ve personel seçiminde doğru ve dikkatli davranmaları önemli noktalar arasında yer alıyor. İşlerin belli bir disiplin içinde yürütülmesi önemli ama her şeyden önemlisi işe ticari yönden bakmanın ötesinde mobilya ve dekorasyon sektörünü sevmek gerekiyor. 

 Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Buka Sofa olarak şu anda İstanbul, İzmit, İzmir, Bodrum, Adana ve Mersin olmak üzere 6 mağazamız var. 2017 içinde 15 mağaza olma hedefimiz var.  Bunun için Samsun, Bursa, Konya, Ankara, Edirne görüştüğümüz bölgeler arasında. İstanbul’da da 2. Mağaza daha açmayı planlıyoruz.  2018 yılının Mart ayında ise Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde mağaza açma hedefimiz var. Ayrıca Rodos’ta yine bir bayilik görüşmesi içindeyiz.