PİDEM

“Girişimcileri Franchıse Sistemiyle ‘PİDEM’ Markası ile Tanıştırmak İstiyoruz”

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Haluk Karakaş - İş Geliştirme Direktörü: Türkiye’nin ilk zincir iskender markası olarak, 23 Haziran 1995 tarihinde Ankara Çetin Emeç Bulvarı’nda HD İskender adıyla ilk restoranımızı açtık. Yirmi yedi yıllık deneyimiyle HD İskender markası hafızalarda çok kuvvetli bir yere sahiptir. Markamız yirmi bir ilde, seksene yakın şubesi ile misafirlerine lezzeti ve kaliteyi bir arada yaşatmaya devam
etmektedir. “Pidem” tarafında ise, pide kategorisindeki boşluğu görebilmek şirketimiz için çok önemli bir adımdı, ancak bu yolculukta başarılı olmak için gereken süreç çok uzun ve meşakkatliydi.
Bu sürece, 2010 yılı Eylül ayında Eskişehir Espark AVM’de bir pide restoranını satın alarak başladık. “Pidem” ile on iki yılda geldiğimiz noktaya baktığımızda, elli ilde 200’e yakın restoranı olan ve hala fazlasıyla gidecek yolu bulunan genç bir markayı görüyoruz. HD Holding olarak 300’e yakın restoranımız ve üç bine yakın çalışanımızla, ülke ekonomisine değer katacak şekilde istihdam sağlamaktayız. Bugünlere gelmemizdeki en önemli etkenler arasında, “Tarladan çatala güvenli ve sağlıklı gıda” ilkesini benimseyerek, tüm markalarımızda, misafirlerimize, günlük ve taze ürünlerimizi lezzet ve kaliteden ödün vermeden iyi hizmet ve uygun fiyata sunabilmemiz ilk sıradadır. Bununla birlikte diğer etkenleri, büyüme hedeflerimizde sağlam adımlar atmaya özen göstermemiz; sahadan merkez ofise, tüm birimler dâhilinde “Ben değil, biz” ilkesiyle ekip olarak çalışmayı benimsememiz olarak söyleyebiliriz.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
“Pidem”de 200’e yakın; HD İskender’de 80’e yakın restoranımız ile, HD Holding olarak 50 ilde 300’e yakın restoranda hizmet veriyoruz. 

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Biz, 2019 sonundan bu yana franchise veriyoruz. Franchise sisteminin de desteğiyle daha fazla kişiyi kaliteli, doyurucu, uygun fiyatlı “Pidem” lezzetleriyle tanıştırmak istiyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir?
“Pidem” bünyesinde bulunan iki bin çalışanın da sahip olduğu üç önemli prensibimiz var: “ürün kalitesi”, “misafir memnuniyeti” ve “her zaman uygun fiyat” odaklı olmak. Pidem; franchising sisteminde de yatırımcılarından bu üç ana prensibe sahip olmalarını bekliyor. Franchise modeli kazan kazan stratejisi ile hazırlanan bir model üzerine kurgulanmıştır. Öncelikli hedef, franchise
alan yatırımcıların sistemden çok memnun kalarak ikinci ve üçüncü franchise restoran talepleriyle geri dönmesidir.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Restoranların lokasyon seçiminden başlayarak açılışına kadar yapılan çalışmalar Pidem ekipleri tarafından yürütülüyor. Açılış sonrasında ise kalite ve gizli müşteri denetimleriyle verilen destek düzenli olarak devam ediyor. Ürün tedariği Pidem’in et işleme tesislerinde tüm denetimlerden geçerek sağlanıyor. Yatırımcılara sürekli pazarlama iletişimi, tedarik zinciri yönetimi, insan kaynakları yönetimi ile çalışan eğitimi konularında da destek veriliyor.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Pidem, 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Pideyi diğer yiyeceklerden ayıran özelliklerin başında her yaştan insanın bu ürünü tercih etmesi geliyor. Hem lezzetli hem de sağlıklı olduğu için 7’den 70’e hiç kimse pideden asla vazgeçmiyor. Bununla birlikte Pidem lezzetlerinin Fast Food dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Taze ve günlük hamuruyla, usta elinde hazırlanan pideler, gelişen pişirme tekniklerinin de katkısıyla lezzetini koruyarak çok kısa sürede servis edilebiliyor. Bu da Pidem’in lezzetli pidelerini Fast Food dünyasının en çekici seçeneklerinden biri yapıyor. Girişimcilerin firmamızı tercih etmelerinin diğer nedenleri arasında ise yatırımlarının kısa sürede kazanca dönüşmesi oldukça önemli ki, yatırımcıların üzerine en çok düşündüğü konuların başında “yatırımın geri dönüşü” geliyor. Pide üzerine franchise yatırımlar bu konuda pek çok yatırım aracından daha az riskle ve hızlı geri dönüş sağlıyor. Ayrıca Pidem, düşük yatırım maliyeti ile dikkat çekiyor. Yemek sektöründe pide özelinde yatırım yapmanın en büyük avantajlarından birisi de yatırım maliyetinin diğer yatırım araçlarına göre çok düşük olması.

https://pidem.com.tr/