ELEGANCE PARFÜM

“Yüksek kaliteyi uygun fiyatlara sunma hedefiyle, günümüz mağazacılık anlayışına uygun bir biçimde, çok yüksek fiyatlara satılan parfümleri alabilen küçük bir kesimin değil, büyük kitlelerinde güzel kokma isteğine cevap verebilmek için yola çıktık” diyen marka yetkilisi Hakan Yılan sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Beni ve firmamı tanıyabilmeniz için Elegance Parfüm ailesiyle doğrudan ya da dolaylı olarak temas edip aynı zamanda parfüm müşterilerimiz ya da iş ortaklarımıza sormanız gerekir. O yüzden her zaman diyoruz ki ‘kokuların büyülü dünyasında sizi gerçek parfümle ve bizimle tanışmaya davet ediyoruz. Bizi, adımızı unvanımızı unutabilirsiniz ama kokumuzu asla 

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
15 yıllık kozmetik sektöründeki bilgi birikim ve tecrübemizi kullanarak, yüksek kaliteyi uygun fiyatlara sunma hedefiyle yola çıktık. Günümüz mağazacılık anlayışına uygun bir biçimde, çok yüksek fiyatlara satılan parfümleri alabilen küçük bir kesimin değil, büyük kitlelerinde güzel kokma isteğine cevap verebilmek için 2012 yılında Elegance Parfümü kurduk.  

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye 35, Ukrayna 45, Arnavutluk 2, Karadağ 1 olmak üzere birçok yerde 83 şubeye ulaşmış durumdayız. 

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Kuruluşumuzla aynı yılda franchise vermeye başladık. Kozmetik sektörünün kriz ortamından bile etkilenmemesi yatırımcılar açısından önemli bir faktör dür. Birçok sektörün iç ve dış rekabet koşulları, indirim ya da kampanya dönemlerinin belirsizliği nedeniyle zor şartlarda çalışıyor olması parfüm sektörünün gerek yatırım maliyetleri gerek karlılık oranları ve yaptığınız yatırımın geri dönüşünü diğer sektörlerden daha hızlı olmaktadır. Franchise veren ve alanın da kazançlı çıkacağına olan inancımız nedeniyle franchising sistemini tercih ettik. 

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?  Bunu 4 madde ile net ifade edebilirim.

  1.       Öncelikle girişimcilerin bu sektörde iş yapmaya heyecan ve istekli olmaları,
  2.       Günümüzün mağazacılık anlayışına uygun hareket etmeleri,
  3.       Bayi adaylarının bu şekilde bir franchising çalışma sistemine hazır olması,
  4.      Mağaza yatırımı yapabilmek için gereken finansal koşullara sahip olmaları.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Haftalık ve aylık zamanlarda uzman ekibimiz tarafından denetimler yapılmaktadır. 

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Mağazanın büyüklüğüne göre küçük değişiklikler olmakla birlikte, ortalama yatırım maliyetimiz 50 bin Türk Lirasıdır.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Elegance Franchising sisteminde bütün enerjinizi mağazaya ayırmadan diğer işlerinizle de ilgilenebilirsiniz. Ürün peşinde koşmak, o parfüm satar mı, bu parfüm kokar mı diye düşünmek ve binlerce ürün stok takibi yapmak zorunda kalmıyorsunuz.  Bu anlamda Elegance Parfümün belirli bir marka değeri, kurumsal alt yapısı, lojistik desteği, hazır müşterileri ve eksizsiz belirli bir sistem ile  sektör ve perakende tecrübesi ile çalışan bir firma olmasıdır. 

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Bunu çok uzun uzun başlıklar altında sıralamaya gerek görmüyoruz bizim için önemli olan , İşlerininin başında durup işlerini takip etmeleri ve günümüzün mağazacılık koşullarına ayak uydurması yeterlidir. 

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Parfüm alanında gerek yatırım maliyetleri , gerek karlılık oranları ve yaptığınız yatırımın geri dönüşünü diğer sektörlerde yapılan yatırımlar ile de kıyaslayınca parfüm alanında franchising almanız doğru olacaktır.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Türkiye de ilk defa bir parfüm mağazasında aynı parfümden 4 farklı kalitede ve fiyata üretim yapıp her bütçeden parfüm müşterisine tek mağazadan cevap verebilen sistemi yaptık. An itibariyle Türkiye de bunu hazırlayıp müşterilerine sunabilen tek markayız. 

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Dünyada kozmetik sanayinin bir dalı olan parfüm sektörünün geleceği insanların güzel kokma ve kokusuyla da etkileme ihtiyacı bitmedikçe önü her zaman açık olan ve sürekli kendini dünyada yenileyen bir sektör olması sebebiyle önemli ve bitmesi nerdeyse imkansız bir sektör olduğumuzu düşünüyorum

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Bu tarz mağazaların sayıları artırarak, yeterli lojistik desteğimiz daha güçlendirip 2023 yılında yurt içi ve dışı olarak 500 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.