ÜNAL KURUYEMİŞ

“BAYİLİKLERİMİZ ÜRÜN KALİTESİNİN YANINDA MAĞAZA DENEYİMİYLE DE FARKLILAŞIYOR”
Kişi başına yaklaşık 11 kg olan kuruyemiş tüketimi ile Türkiye, Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Kuruyemiş, lezzetli ve vakit geçirten, keyifli bir ürün olmasının yanı sıra vegan ya da sporcu beslenmesi, diyet programları ve hastalıklarla mücadelede destek gıda ürünü olarak da önemini koruyor. Yeni nesil şeflerin tariflerinde de sıklıkla kullandıkları kuruyemiş, üç öğün olarak sofralarımızda yerini alıyor. “Genel olarak dünya üzerinde sağlıklı gıdaya olan ilginin artması, kuruyemiş ve atıştırmalık sektörünün girişimcilerin odağı haline gelmesini sağladı,” diyor Ömer Faruk Erbil. Yüksek kâr marjı, merkez desteği ile kolay yönetilebilir iş modelinin altını çizerek girişimcileri, Ünal Kuruyemiş’in elli yıllık deneyimini paylaşmaya davet ediyor.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ankara, 1979 doğumluyum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Londra’da dil eğitimimi tamamladıktan sonra, 2002 yılında aile şirketimiz olan Ünal Kuruyemiş’te çalışmaya başladım. Şirketimizin farklı departmanlarındaki yirmi yıllık deneyimim ile markamızın CEO görevini sürdürüyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ünal Kuruyemiş 1956 yılında Ankara’da kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren uzun yıllar boyunca, sadece toptan satış yapmaktayken hedeflediği operasyonel verimliliğe ulaştığı 1991 yılında perakende satışa da başlamıştır. Şu an 50’ye yakın şubesi ile hizmet veren Ünal Kuruyemiş, Online satış alt yapısıyla da Türkiye’nin her noktasına en taze ve en kaliteli kuruyemişi ulaştırmaktadır. Sincan’da 14.000 m2 alanda, Kazan’da 5000 m2 alanda fabrikası, ayrıca 6000 m2 alana sahip lojistik ve dağıtım üssü, iki ana depo ile günde 25.000 misafir, ayda 750.000 misafir ağırlamaktadır. Altmış altı yıllık toptancılık deneyimini Ünal Kuruyemiş İthalat & İhracat adıyla sürdürmektedir. 2005 yılında, sayıları giderek artan satış noktalarının verimli çalışmasını sağlayacak bir otomasyon çözümü geliştirmiş ve böylelikle sektörde önemli bir ilke imza atmıştır. Bugün 170 kişilik merkez ekibiyle, üretim ve tanıtım aşamalarını başından sonuna kadar takip eden Ünal Kuruyemiş, marka ve firmanın tanınırlığını, bilinirliğini, büyüme ve iş hacmini artırmak için Türkiye’de ve yurt dışında kuruyemiş mağaza konsepti ile Franchise vermektedir.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Ünal Kuruyemiş olarak 1956 yılından bu yana edindiğimiz deneyimle, en taze ve kaliteli kuruyemişleri Türkiye’nin 50 noktasında tüketicilerle buluşturuyor, Çin, Fransa, Libya, İsveç ve Birleşik Krallık’a ihracat yapıyoruz. Yurt içi ve yurt dışında sektörün öncüsü olmak, marka bilinirliğimizi daha da artırmak ve tecrübelerimizi girişimci ağımızla paylaşarak hep birlikte büyümek amaçlarıyla bayilik ağımızı yurt içi ve yurt dışında genişletmeyi amaçlıyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Pandemi döneminde yeme-içme sektöründen perakendeye, mobilya ve market zincirlerinden ayakkabı üreticilerine, Türkiye merkezli birçok marka yönünü Ortadoğu ve Avrupa coğrafyasına çevirdi. Bayilik modeli, markaların hedefledikleri pazarlara açılmasında kolaylaştırıcı rol üstlendi. Bu durum birçok markanın bayilik modeline ilgi duymasını beraberinde getiriyor. Fakat karlı bir işletme olarak yola devam etmek isteyen girişimcilerin, bayilik alacaklar  markayı seçerken hangi sektörde faaliyet gösterdiğine, ne gibi destekler sunduğuna, sektörel deneyimine ve markanın toplumdaki imajına dikkat etmesi gerekiyor. Kuruyemiş, Türk toplumu için vazgeçilmez atıştırmalıklardan biri. Öte yandan sağlıklı beslenme, vegan beslenme, sporcu beslenmesi gibi trendler de kuruyemişlere ilgiyi küresel çapta artırıyor. Ankara Sincan’da 14 bin metrekare, Kazan’da 5 bin metrekare alana kurulu fabrikasıyla üretim yapan ve 6 bin metrekarelik lojistik ve dağıtım üssüyle faaliyet gösteren Ünal Kuruyemiş olarak biz de 50 yıllık deneyimimizle, sektörel bilinirliğimizle ve bayiliklerimize sunduğumuz operasyonel desteklerle kolay yönetilebilir bir iş modeli vaat ediyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir?
Yatırımcı adaylarının vizyoner, güvenilir, özverili, çalışkan ve bununla birlikte perakende sektöründe deneyimli olmaları gerekmektedir. Daha önce işletmecilik yapmış, satış ve pazarlama konusunda bilgili, iletişime açık kişiler Ünal Kuruyemiş girişimcisi olabilirler.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Şube çalışmalarına değer katmak ve geliştirmek için kaynakların ekonomik, etkin ve verimlilik esaslarına göre yönetilip yönetilmediğini değerlendirmek ve rehberlik yapmak amacıyla bölge yöneticilerimiz tarafından şubelerimiz düzenli olarak denetlenmektedir.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Ortalama 100 metre kare olarak Ünal Kuruyemiş mağazası açma maliyeti 2 milyon TL’dir. 

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Bayiliklerin ortalama 80-100 metrekarelik bir alana, 7-8 metrelik bir cepheye sahip olması gerekiyor. Bayilerimiz, şık, zarif ve yenilikçi tasarımlarıyla satın alma isteğini harekete geçiren, sadeliğin ve kalitenin hakim olduğu iç tasarımlarıyla göz zevkine de hitap ediyor. 2005 yılında geliştirdiğimiz otomasyon çözümümüzle perakendede operasyonel kusursuzluğa erişmeyi başardık. Bugün sunduğumuz imkanlarla bu deneyimi girişimcilere aktarıyoruz. Bayilik talebiyle bize ulaşan girişimci adaylarına lokasyon, merkezi ürün tedariki ve operasyon, tecrübeli personel ve düzenli performans takibi desteğinin yanı sıra personel ve işletme eğitimleri de sunuyoruz. Ayrıca bayiliklerimiz, ürün çeşitliliğimiz ve hediyelik paketleme ürünlerimizle kurumsal satış yapabilme imkanına sahip oluyor. Uluslararası bir şirket olan The Franchise Company Turkey ile yürüttüğümüz franchise süreçlerimiz sayesinde girişimciler için potansiyeli yüksek bir iş fırsatı  yaratıyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Pandemi sürecinde evlerde daha çok vakit geçirilmesi, kuruyemiş tüketiminde artışa neden oldu. Kapanma döneminde tüm sektörlerden ayrı tutulan kuruyemiş sektöründe satışlarda çok ciddi bir artış yaşandı. Türkiye’de kuruyemiş tüketimi kişi başına yaklaşık 11 kg ve Çin’den sonra tüketimde 2. sırada yer almaktayız. Kuruyemiş, lezzetli ve vakit geçirten, keyifli ürün olmasının dışında vegan beslenme, sporcu beslenmesi, diyet programları ve hastalıklarla mücadelede artık destek gıda ürünü olarak yer almaktadır. Kuruyemiş yeni nesil şeflerin tariflerinin de etkisi ile üç öğün hayatımızda bulunmaktadır. Genel olarak dünya üzerinde sağlıklı gıdaya olan ilginin artması, kuruyemiş ve atıştırmalık sektörünün de girişimcilerin odağı haline gelmesini sağladı. Her dönem yapılabilecek bir girişim olarak değerlenen kuruyemiş sektöründe, 50 yıllık sektör deneyimi bulunan Ünal Kuruyemiş olarak ürünlerimizi en iyi üreticilerden tedarik etmekteyiz. Ürün seçiminde hassasiyet gösteren markamız kaliteli ürünleri müşterisine sunmaktadır. Rekabetçi bir maliyet ve fiyat ile öne çıkan ürünlere sahibiz. Yüksek kâr marjı, merkez desteği ile kolay yönetilebilir iş modelimiz sayesinde Ünal Kuruyemişi tercih eden girişimcilerimize bilgi ve birikimimizi paylaşmaya hazırız.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeler harfiyen uygulanmış olup, bu süreçte şubelerimiz düzenli olarak dezenfekte edildi.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Hedeflerimiz; gerek yurt içi gerekse yurt dışında sektörün öncü konumunda olmak, müşteri memnuniyetini her zaman göz önünde bulundurmak, markanın tanınırlığını ve bilinirliğini her geçen gün arttırmak, markayı bulunduğu konumdan daha yüksek konuma taşımak, yatırımcıları ile tecrübe ve deneyimlerini paylaşarak Franchise konsepti ile yurt içi ve yurt dışında büyüme
yolunda ilerlemektir.