b-fit SPOR VE YAŞAM MERKEZİ

 “b-fit kadın girişimciliğini destekleyip, yeni iş kurmalarına ekonomik Franchise modeli ile imkan sağlamaktadır. Kadınların kendi yaşamları ve çevreleriyle ilgili farkındalıkların ve yaşam kalitelerinin artmasına hizmet etmektedir” diyen CEO Bedriye Hülya sorularımızı yanıtladı.Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, eğitimime 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde devam ettim. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanın yüksek lisans yapmaya ve ekonomi dersi vermeye başladım. Sonrasında ABD’de Psikoloji Lisans ve Yüksek Lisansını tamamladım. Halen Klinik Psikoloji’nde doktora yapmaktayım.

Bedriye Hülya, Amerika’da yaşadığı yıllarda keşfettiği 30 dakikalık spor sistemini Türkiye’deki kadınlar için uygun hale getirerek bir spor ve yaşam merkezi kurma fikrini hayata geçirdi. b-fit şu anda tüm Türkiye’de 50 ilde 200 merkezi ile 470 bin kadına hizmet veriyor.

Endeavor Derneği tarafından 2009 yılında ABD’de  ‘Endeavor Girişimcisi’, 2012 yılında ASHOKA FELLOW ve Schwab Vakfı tarafından da 2013 yılı Sosyal Girişimcisi seçildim. 2014 yılında ise Kagider ve Garanti Bankası’nın düzenlediği Kadın Girişimci yarışmasında Yılın Sosyal Girişimcisi seçildim. 2016 yılında BizBizze Kadınlar için Fikir ve Destek Ünitesi projesini geliştirdim. Bu proje ile J.P. Morgan Foundation tarafından ilk defa, sosyal girişim şirketi statüsünde b-fit desteklendi. Yine aynı yıl, b-fit A.Ş., ilk hisse satışını gerçekleştirerek b-fit girişimcisi 3 kadının şirkete hissedar olmasını sağladı. Kadın ve erkeklerin birlikte spor yapacakları ve 60 yaş ve üstünü spor yapmaya yönlendirmeyi hedeflediğim yeni mekanların kurgusu üzerine çalışıyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

b-fit Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi, 2006 yılında, her yaş ve gelir grubundan kadına spor yapma alışkanlığı kazandırarak, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamak amacıyla kuruldu.

Kadınların, spor yapmasına engel olduğunu düşündüğü mazeretlerin, bir mazeret olmadığını görmesini sağlayan b-fit; sadece kadınlara yönelik, 30 dakikalık istasyon çalışmaları yapmanızı sağlayan bir egzersiz sistemidir. b-fit istasyon çalışmaları kendi itme - çekme gücünüzle çalışan hidrolik ekipmanlar ve üzerinde kardiyo yapılan platformlardan oluşur.

Daha önce hiç spor yapmamış kadınları bile doğru ve etkili bir egzersize yönlendiren bu çalışma, hem formda kalmanızı hem de kardiyovasküler sisteminizi geliştirerek sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?

Kurulduğu zamandan beri Franchise veren, Türkiye’nin 8. büyük franchise firması olan b-fit, bugüne kadar 250’den fazla kadına girişimci olma imkanı sağlayarak 500’den fazla kadına istihdam yarattı. Bir sosyal girişim olan b-fit; kadın girişimciliğini destekleyerek, kadınlara istihdam yaratarak, ekonomik hayattaki güçlerini artırmayı hedefliyor. Bu nedenle franchising sistemiyle büyüyen b-fit markasında francisee’ler kadınlardan oluşuyor.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?

188 franchise şube, merkez ofiste de toplam 25 çalışanımız var.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?

Girişimci adayın b-fit Franchise sistemine dahil olması için mutlaka kadın olması gerekmektedir.

b-fit kadın girişimciliğini destekleyip, yeni iş kurmalarına ekonomik Franchise modeli ile imkan sağlamaktadır. Kadınların kendi yaşamları ve çevreleriyle ilgili farkındalıkların ve yaşam kalitelerinin artmasına hizmet etmektedir. Franchise alan kişilerde aradığımız en büyük özellik, koşulsuz güler yüzlü, çözüm odaklı ve pozitif yaklaşıma sahip kişiler olmasıdır.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?

b-fit’in Türkiye’deki en yaygın zincir olması. Markanın arkasındaki 11 yıllık know- how, kanıtlanmış başarı öykülerine sürekli yeni halkalar ekleyen bir marka olması yatırımcıya güven veriyor. İş deneyimi bakmaksızın, girişimci olmak isteyen her kadının b-fit açabilmesi.

Ekonomik bir Franchise modeli olması. Sadece bir spor merkezi değil, kadının sosyalleştiği bir yaşam merkezi olması tercih sebeplerimiz arasındadır. 

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?

Toplam yatırım bedeli 60 bin-80 bin lira arasıdır, bölgeye göre değişiklik gösterir.

Franchise bedeli İstanbul 49 bin lira + KDV / İstanbul dışı 39 bin lira + KDV.

Henüz olmadığımız illerde ilk olan franchiselar için 29 bin lira + KDV’dir.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Yer bulunması, dekorasyon, açılış öncesi tüm hazırlıklar ve merkez açıldıktan sonra ilk günlerde onlarla birlikte çalışıyoruz. Antrenör işe alımını şirket insan kaynakları olarak adayları yönlendirerek destekliyoruz, Franchise sahibi ve tüm ekibinin eğitimlerini tamamlayarak tam donanımla açılışa hazır hale getiriyoruz. Ayrıca, ortak kullandığımız bir program sayesinde her türlü ihtiyaç ve sorunlarına hızlıca destek oluyoruz. 

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?

Operasyon ekibi, Türkiye’nin her yerine dağılmış b-fit merkezlerini sahada destekliyor. Yerel farklılıkları önemsiyoruz, b-fit hizmet standartlarının her bir noktada aynı şekilde mükemmel olması için saha ekipleri sıklıkla ziyaret ediyor.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?

b-fit; her yaştan ve her gelir grubundan kadının daha sağlıklı ve mutlu yaşaması için hizmet verir. Bunun için Türkiye’nin her yerinde aynı kalitedeki hizmeti en ekonomik şartlarda sunar. Bu hizmeti sağlayabilmek, b-fit sisteminin tüm giderlerinin en düşükte tutulması fikrine dayanır.

Giderlerin düşük tutulmasının sebeplerinden biri; b-fit sistemindeki spor ve yaşam aktiviteleri için büyük bir yere gerek olmaması, buna bağlı olarak kira bedellerinin düşük olmasıdır. Bunun yanı sıra b-fit bünyesindeki makineler görselliktense işlevselliğe önem verilerek ve aracı firma olmaksızın b-fit için özel yapılır. Böylece tüm Türkiye’de aynı kalitede hizmet uygun fiyata kadınlara sunulur.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

b-fit 11 yıldır var, epey yol aldık, bugüne kadar 470.000 kadının hayatına dokunduk, ama henüz ulaşamadığımız milyonlarca kadın daha var. Türkiye’de hem kadın girişimciliğinin artması, hem de spor yapan kadın sayısının misliyle artması en büyük arzumuz.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?

Çok çalışması ve işinin başında olması gerekiyor.