CHICKY&DANY

“Türkiye standartlarında düşük maliyet yüksek kâr oranı sağladığımız gerçeğinden yola çıkarak, yatırımcılara kazandırıyoruz. Döner işletmeciliğinin 100 yıldan fazla deneyimine sahip olmamız yatırımcılar için güven sağlamaktadır” diyen Genel Müdür Yavuz Altındağ sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Franchise sektöründe, çok uzun yıllar yerli ve yabancı pek çok büyük kuruluşta üst düzey yöneticilikler, yönetim kurulu üyelikleri ve yönetim danışmanlığı hizmeti verdim. Amacımız, yatırımcılarımıza hayali fikirler üretmek değil, kolları sıvayıp onların yanında yer alarak, yatırımlarından maksimum faydayı sağlamalarıdır. Chicky&Dany olarak yatırımcımızın işine değer katmak için yola çıktık. Biz farklıyız, bizimle kazanırsınız.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Chicky & Danny Bursa’da 150 yıldır döner işletmeciliği yapan bir ailenin girişimleri ile başlayan bir markadır.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
2017 yılında döner işletmeciliğinin fastfood halini fırsat görerek önce şubeleşmeye sonra da 2018 yılında Franchise kurumsal alt yapısını tamamlayarak fuarlarla beraber Franchise vermeye başlamıştır.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Türkiye genelinde farklı şehirlerde 20 şubemiz ve üretim tesislerimiz dahil 150 çalışan istihdam etmekteyiz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Hedefimiz her noktada olmak değil, doğru lokasyonlarda işini seven, Franchise sistemi mantığına yatkın, belli bir sermaye sahibi, işletmesinin başında duracak, markaya ve marka değerlerine önem veren, takım çalışmasına değer veren, doğru yatırımcılara Franchise veriyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Türkiye standartlarında düşük maliyet yüksek kar oranı sağladığımız gerçeğinden yola çıkarak, yatırımcılara kazandırıyoruz. Döner işletmeciliğinin 100 yıldan fazla deneyimine sahip olmamız yatırımcılar için güven sağlamaktadır. Bu sektördeki ilklerden biri olmamız sebebi ile marka bilinirliğimiz, kurumsallık algımız yüksek.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Yaklaşık 80-100 metrekare restaurant için tadilat bedeli hariç yatırım maliyeti 200bin Türk Lirasıdır.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Karar verilen lokasyondaki şube için gerekli olan mimari proje, eğitim, tüm tanıtım argümanları, yerel tanıtım hizmetleri sağlıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Rutin Franchise denetimi bölge sorumluları tarafından şube ziyaretleri ile yapılmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Dünya genelinde gıda sektörüne yatırım ve kazançlar ciddi oranda artmıştır. Chicky & Dany gibi güçlü kurumsal ve marka algısı olan Franchise’lar ile kazanç sağlanmaktadır.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
90’lı yıllarda Türkiye Franchise sistemi ile tanıştı o zaman kadar Türkiye’de köklü işletmeler aile işletmeciliği ile şubeleşiyorlardı. Fakat dünya genelinde Franchise sisteminin kazanç yapısının fark edilmesi ile son 10 yılda Franchise sistemi büyük ivme kazanmıştır. UFRAD gibi bu ivmenin kazanılmasını sağlayan kuruluşlar sayesinde gıda Franchise’ı konusunda ülkemizde bir standart algısı oturmuş durumdadır.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Bizden Franchise alan yatırımcılar Chicky & Dany kurumsal Franchise ilkelerine koşulsuz uyarak işlerini doğru yaparak; sunulan hizmet kalitesini takip ederek, finansal yönetimini doğru yaparak, şubesini doğru denetleyerek, doğru lokasyonda başarılı olacaktır. Bu konularda bütün uyulması gereken ilkelerimizi tüm detayları ile Kurumsal Franchise El Kitapçığı’mızda anlatıyoruz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
İç Pazar için seçici davranarak Franchise noktalarımızı arttırmak. 2021 yıl sonu itibari ile öncelik Almanya olmak üzere lezzet sınırlarımızı dünyaya açmayı hedefliyoruz. Bunun için Almanya’da resmi şirket açılışımızı yapacağız.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Tüm şubelerimiz, üretim tesislerimiz ve çalışanlarımıza hijyen eğitimi sağladık, Şubelerimize hijyen ürünleri desteği sağladık. Online satış için yeni bir web satış kanalı oluşturduk.